Praktiski
Manas tiesības

VDI aicina būt uzmanīgiem un vērīgiem drošības jautājumos0

Foto-Shutterstock

Valsts darba inspekcijas (VDI) Sadarbības un attīstības nodaļas vecākā eksperte ārējo sakaru jautājumos Dace Aleksāne aicina izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nozarē strādājošos būt ļoti vērīgiem un uzmanīgiem. Analizējot statistikas datus un nodarbinātības tendences kopumā, nācies secināt, ka nereģistrētās nodarbinātības un nelaimes gadījumu iespējamības aspektā šī nozare (HORECA) ir viena no būtiskākajām riska grupām Latvijā.

Nozarē strādājošie tiek aicināti pastiprinātu uzmanību pievērst gan darba līgumu esamībai, gan darba aizsardzības prasību ievērošanai. Īpaši aktuāli šie jautājumi kļūst vasarā, kad palielinās darbinieku skaits. Jāatceras, ka darba līgums ir galvenais dokuments, bez kura nedrīkst uzsākt strādāt. Vienojoties mutiski, darbinieks var būt zaudētājs un nesaņemt apsolīto darba samaksu, kā arī sociālās garantijas, slimības pabalstu u.c. Tāpat pastāv risks, ka darba devējs neveiks precīzu darba laika uzskaiti, nepiešķirs atvaļinājumu likumā noteiktajā kārtībā, neapmaksās darbnespējas lapas utt.

Ja darba devējs jūs nodarbina bez darba līguma, arī darba vide, visticamāk, būs nedroša. Lai gan smagie un letālie nelaimes gadījumi šajā nozarē nenotiek bieži, taču vieglāki negadījumi nav retums, piemēram, applaucējoties, sagriežoties ar asiem priekšmetiem, aizķeroties, paslīdot. Traumas prasa ilgstošu ārstēšanos un nereti atstāj paliekošas sekas, tāpēc VDI aicina darbiniekus neklusēt un vērsties pie darba devēja, tiklīdz radušies kādi iebildumi vai ieteikumi.

Lai noteiktu veicamos darba aizsardzības pasākumus, kā arī sagatavotu nepieciešamo dokumentāciju, darba devēji aicināti bez maksas izmantot interaktīvo rīku OiRA (Online Interactive Risk Assessment). Patlaban latviešu valodā izstrādāti deviņi rīki, tostarp nozares specifiskie rīki, kas piemēroti viesnīcām, viesu mājām un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem (kafejnīcām, restorāniem u.c.). Plašāka informācija pieejama VDI mājaslapā www.vdi.gov.lv, sadaļā OiRA.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izveido patriotisku piespraudi pats! Darba gaita soli pa solim. VIDEO 1
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Lai svētku galdauts sniegbalts! Neticami efektīvs pašgatavots līdzeklis – iztīra pat vecus traipus!
3 dienas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Kaut ko ļoti vēlies? Nav nekā neiespējama!
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
Solidaritāte, cieņa un drosme. Valsts prezidenta Egila Levita runa pie Brīvības pieminekļa
10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Foto. Svētku uguņošana priecē iedzīvotājus gan Rīgā, Daugavmalā, gan pie televizoru ekrāniem
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Foto. Lāpu gājiens Rīgā pulcē tūkstošiem dalībnieku
9 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Atdot daļiņu no saņemtā. Saruna ar Jāni Lūsēnu
Intervija 14 stundas
SM
Signe Mengote
Ekonomika
Jāvērtē pēc spējām, nevis diagnozes. Kā mazināt plaisu starp darba devējiem un invalīdiem
14 stundas