Jubilejas, Svētki

Vasarīgs galda klājums svētku reizei

Foto-Shutterstock

Vasara jau ir pilnbriedā, un maltīte šomēnes izdodas īpaši krāsaina un bagātīga. Tāpēc galda klājumā var iztikt bez koša vai smaga tekstila, galvenā akcenta vietu atstājot krāšņajām dabas veltēm.

Galda celiņš un salvetes. Klājumā var izmantot tikai galda celiņu un salvetes ar zīmējumu. Galda centrā gareniski klāj celiņu (var izmantot arī lina dvieli), bet zem katras personas šķīvja – salveti. Salvetes nav obligāti jāsaskaņo ar celiņu, brīvi eksperimentējot. Tās var būt harmoniskos toņos, bet ar dažādu dekoru. Galvenais, lai kopējā noskaņa būtu viegla un vasarīga. Šis galda klājums nav iedomājams bez ziediem – interesanti izskatīsies, ja šķīvjus saskaņos ar ziedu krāsu.

Salvetes galda tonī. Uz tumša galda labi izceļas balti vai gaiši trauki, bet uz tiem efektīgi izskatīsies galda tonī piemeklētas salvetes. Līdzīgi arī otrādi – gaišs galds, tumši trauki un gaišas salvetes. Galvenais akcents šādā klājumā – koši augļi un dārzeņi.

Trauki ar vasarīgu zīmējumu. Uz caurspīdīga stikla galda lieliski izskatīsies krāsaini šķīvji ar ziedu, augļu vai dabas ainavas motīviem. Lai trauki uz galda nešķindētu, var izmantot pavisam nelielus, neitrālus paliktņus zem šķīvjiem.

Klasiski un grezni. Romantikas un klasikas cienītājiem derēs porcelāna trauki, kas komplektēti ar sudraba galda piederumiem, ko papildina ar baltām lina salvetēm vai mežģīņu salvetēm un paliktņiem.

Ziedu kompozīcijas. Ja klājums paredzēts svētku reizei, tā noformēšanā var izmantot nelielus ziedu puš­ķīšus, ko novieto uz katras personas šķīvja, bet lielāku šādu pašu kompozīciju kārto vāzē galda centrā.

Lauku stilā. Noskaņas radīšanai izmanto koka vai māla traukus, ko komplektē ar lina galda celiņu, paliktņiem vai salvetēm. Labi piestāvēs arī keramikas vai koka svečturi, pļavas puķu pušķi.

 

IETEIKUMI

Līdztekus vienotai krāsu gammai vēlams padomāt arī par klājuma tematiku, īpaši ja tas ir svētku galds. Nav ieteicams izvēlēties vairāk par trim simboliem, lai galds netiktu pārslogots un nekļūtu arī pārāk raibs.

Par galveno galda dekoru visbiežāk izvēlas ziedus, bet tā var būt ne tikai vāze ar ziediem, bet arī dekoratīvs vainags vai vītne. Ne mazāk dekoratīvi izskatās augļu vāze ar sezonas ogām un augļiem.

Kad dekors izvēlēts, tas jāpieskaņo galda formai un izmēram. Ne vienmēr labi izskatīsies apaļas formas vāze galda centrā. Taisnstūra galdu labāk rotās garenas formas trauks, ziedu vītne vai kompozīcijas no vairākām nelielām vāzītēm vai augļu traukiem. Apaļam galdam derēs zema, apaļa vāze vai vainags.

Galda klājumu vienmēr labi papildina arī sveces. Tās var ievietot augstos, izsmalcinātos svečturos, pa vienai vai vairākas kopā, sveces labi izskatīsies arī grupās – komplektējot krāsainas, prāvākas sveces uz kopējiem paliktņiem.

 

Pievienot komentāru