Praktiski
Rokdarbi

Vasarīgs dārza komplekts – kanna un puķupods dekupāžas tehnikā. Darināšana soli pa solim0

Idejas autore Ieva Hofmane pirms kāda laiciņa. Foto: Ilze Kalve

Hobijpreču veikalos pārdevējas jau ir pieradušas, ka tiek pirkta viena vai divas salvetes. Vēl labāks ir rīspapīrs, taču to nāksies pirkt speciālos veikalos un tas ir arī dārgāks.

Speciālistes knifiņi

• Lai vecinājuma efekts būtu izteiktāks, dekorējamā priekšmeta krāsai jābūt tumšākai par izmantoto motīvu pamata krāsu.

• Intensīvi izmantojot lejkannu un spaini āra darbiem, viss krāšņums agri vai vēlu nobružāsies. Taču, tā kā priekšmeti ir mākslīgi vecināti, dabiskās, laika gaitā radušās plaisas nebūs tik ļoti pamanāmas. Neglītākās vietas pēc kāda laika var atjaunot.

Idejas autore ir Ieva Hofmane, mākslas un mājturības skolotāja, arī dekupāžas, adīšanas un tamborēšanas kursu vadītāja. Lai lejkannu, spaini un puķu podu bez bažām izmantotu dārzā, vajadzēs uzklāt āra darbiem paredzētu laku.

– Man dekupāža ir ļaušanās procesam, nepretendējot uz augsto mākslu un paliekošām vērtībām. Arī vadītajos kursos priecājos, kā dāmas, aizmirstot par to, ka ir grāmatvedes, policistes, juristes vai farmaceites, aizrautīgi eksperimentē ar krāsām, materiāliem, dažādām tehnikām… Stāstu par materiālu īpašībām un tehniskajām niansēm, un arī darbi katrai ir ar savu rokrakstu un šarmu, tik dažādi kā paši cilvēki, – tā Ieva Hofmane.

Materiāli

• Akrila krāsa
• Salvete ar ziedu apdruku
• Spirta šķīdums attaukošanai (vai šķidrums logu tīrīšanai)
• Porolona sūklītis, derēs arī visparastākā švamme
• Otas
• E fekta (crackle) laka, kas liek krāsai plaisāt
• Dekupāžās līme Colla Velo vai arī PVA līme
• Nobeiguma laka uz acetona bāzes, kura paredzēta āra darbiem

1. Attauko priekšmetu ar spirta šķīdumu. Ja lejkanna vai spainis nav jauns, vispirms kārtīgi notīra visu, kas laika gaitā sakrājies.

2. Noklāj ar bezkrāsaino efekta laku un pusstundu ļauj nožūt. Efekta laka jāklāj ar otu, nemainot klāšanas virzienu. Vietās, kur lakas būs vairāk, plaisas būs lielākas, var atstāt arī pa kādam nenoklātam laukumam, šādi panākot dabiskāku vecinājuma efektu.

3. Krāso ar gaišu akrilu, var jaukt arī vairākus toņus. Klājot ar otu, triepj tādā pašā virzienā kā efekta laku, tad plaisas veidosies garenas, radot saplaisājuša koka efektu kā lejkanniņai un puķu podam. Krāsojot ar porolona sūklīti, spainim plaisājums būs smalkāks un nevienmērīgāks.

4. Otrreiz to pašu vietu nevajag krāsot. Darboties nepieciešams ātri, jo krāsa sāks plaisāt jau pēc dažām minūtēm.

5. Izgriež izvēlēto zieda motīvu no salvetes. Ja vēlas izmantot arī fonu, labāk salveti plēst, nevis griezt, būs interesantāks rezultāts. Lejkannai un puķu podam motīvi ir griezti, spainim – plēsti.

6. Salvetes fragmentam atdala virskārtu.

7. Uz trauka uzlīmē sagatavotos motīvus un plāno salveti virzienā no vidus uz malām pārklāj ar līmi. Pagaida, līdz viss nožūst.

8. Nepieciešamības gadījumā motīvus var papildināt, piekrāsojot kādu papildinošu detaļu vai akcentu. Piemēram, ūdensrozes kātiņš šķita par īsu, tāpēc to vajadzēja pagarināt.

9. Visbeidzot pārklāj ar nobeiguma laku 2–3 reizes un katru kārtu nožāvē. Jo vairāk lakas kārtu, jo labāk dekupāža turēsies!

Spainim izmanto āra darbiem paredzēto, būvniecības preču veikalā iegādāto laku, lai nodrošinātu lielāku noturību pret mitrumu.

LA.lv
Inita Šteinberga
Praktiski
Siltumnīcā pēkšņi sākuši vīst tomāti. Kas par iemeslu un kā glābt augus?
6 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Deserts ar rīvmaizi, saldējumu un medu
9 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Kā pagatavot garšaugu sāli. Recepte
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Pirmspensijas cilvēki stājas augstskolās. Kas ir pieprasītas programmas?
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Negaisā Polijas Tatros dzīvību zaudējuši četri cilvēki, bet 30 ievainoti
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Jūrmalas restorānā tikušies Šlesers un Rīgas domnieks Bergmanis 2
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Divi puikas vieni paši izdzīvo trīs dienas: paglābj veiksmīga sakritība
1 stunda
LA
LA.LV
Dabā
Sinoptiķi pavēsta, kad gaidāms karstākais laiks: prognoze 7 dienām
5 stundas