Praktiski
Rokdarbi

Vasara uzzied auskaros: rotaslietu veidošana no polimērmāla0

Foto: Anda Krauze

Vēsākos vakaros var pagūt uztaisīt vasarīgu rotaslietu gan sev, gan skaistu dāvaniņu kādai gaviļniecei. Vajag tikai polimērmālu, izdomu, pacietību un laiku.

Polimērmālu iecienījusi rokdarbniece Loreta Saulīte. No tā viņa gatavo ne vien auskarus, bet arī kaklarotas, piespraudes un rokassprādzes. “Materiāls nedaudz atgādina plastilīnu. Paņem rokās nepieciešamo daudzumu un kādu brīdi mīca, līdz polimērmāls kļūst plastisks. Tad tas ir gatavs veidošanai,” polimērmālu lakoniski raksturo Loreta.

Ir pieejams vairāku veidu polimērmāls. Izmēģinājusi vienu, otru un trešo, Loreta par piemērotāko atzina “Premo” (var iegādāties rokdarbu piederumu veikalā “HobbySet”). Tas nav ilgstoši jāmīca, apdedzinot kļūst ļoti izturīgs, ir bagātīga krāsu palete – vismaz 48 toņi. Turklāt krāsa ir noturīga arī pēc apdedzināšanas. “Ja gribas iegūt niansētāku toni, sajaucu divus vai trīs dažādas krāsas polimērmālus,” skaidro rokdarbniece.

Darbam nepieciešama gluda virsma, uz kā polimērmālu veltnēt (piemēram, ar vaskadrānu apklāts galds, liela izmēra flīzes vai virtuves dēlis), mīklas rullis vai glāze veltnēšanai un nazis griešanai (var izmantot virtuves nažus vai iegādāties speciāli šim nolūkam ražotus). Griešanai radītie asmeņi ir plāni un asi, tāpēc vieglāk tikt pie liektām līnijām.

Auskaru sagataves Loreta pērk veikalā “Pērļotava”, arī internetveikalos. Vispirms auskara metāla ietvarā iespiež nedaudz polimērmāla, tad pa vienai pie pamatnes stiprina izveidotās ziedlapiņas.

Kad auskari gatavi, Loreta tos kārto karstumizturīgā stikla cepeštraukā un 30 minūtes apdedzina cepeškrāsnī +130 ºC. Pēc apdedzināšanas polimērmālam jāatdziest, citādi silto veidojumu var sabojāt, jo tas ir mīksts un viegli deformējas.

SVARĪGI

! Nažus, mīklas ruļļus un gaļas dēlīšus, ko izmanto polimērmāla apstrādei, nedrīkst lietot virtuvē.

! Neizlietoto materiālu ieliek polietilēna maisiņā un uzglabā tumšā, vēsā vietā.

Pašu veidoti auskari no polimērmāla
LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Pensijā – tikai 70 gadu vecumā? Klīst tādas runas…
18 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Biešu salāti ar grauzdētām ķirbja sēklām
19 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Dārzeņus ēdam par maz. Vairākas receptes ēdienkartes dažādošanai
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
Uz aptieku ne tikai pēc zālēm: aptiekās paplašinās pakalpojumu klāstu
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Baldonē atrod mucas ar aizdomīgu vielu. Teritorija norobežota
1 stunda
Uldis Šmits
Pasaulē
Ievēlēta, bet…
9 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: Priekšnieks aizmirsis solījumu? Versijas par JKP reakciju
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Septiņas dienas valdīs vasarīgi silti laika apstākļi: jaunākā prognoze
17 stundas