Praktiski
Dārzs

Vasarā regulāri tika rasināti virši, taču tie aizgāja bojā. Kas augiem nepatika?0

Foto – Sandra Ruska

Vasarā bieži rasināju viršus, bet tie aizgāja bojā. Kas augiem nepatika? INGA KULDĪGAS NOVADĀ

Nacionālā botāniskā dārza Stādījumu kopšanas nodaļas vadītāja Ilva Ozola uzsver: “Virši nav mitrumprasīgi, tie ir sila augi ar smalku, virspusēju diegveida sakņu sistēmu. Īpaši jutīgas pret lieku mitrumu, arī slimībām un ziemošanu ir šķirnes ar sudrabaini pelēcīgu un spilgti dzeltenu lapojumu. Nelabvēlīgos vides apstākļos novājinātie sīkkrūmi slimo ar sakņu un dzinumu pamatnes puvi, ko izraisa sēnes Phytophthora, Botrytis u.c.

Lai virši, sevišķi šķirnes ar stāvu zarojumu, neizceptos saulē tik karstā vasarā, augi regulāri jālaista visu sezonu. Viršiem netīk, ja skujiņās uzkrājas mitrums, tādēļ tos nevajag rasināt, citādi krūmiņi ātri vien sāk pūt un iznīkst. Augiem vislabāk mitrumu piegādāt, lejot ūdeni uz augsnes. Laista reti, bet pamatīgi, lai augsne arvien ir mitra, bet ne slapja (slapjumā augi cieš no skābekļa trūkuma). Lai augsnes reakcija nekļūtu bāziska, vēlams pundurkrūmus laistīt ar siltu, viegli skābu ūdeni.

Lai aizkavētu mitruma iztvaikošanu un sakņu pārkaršanu, mazinātu nezāļu dīgšanu, kā arī uzturētu augsnes auglību, ieteicams tās virskārtu mulčēt ar priežu mizu mulčas smalko frakciju (var izmantot arī rupjo, bet viršu stādījumos tā vizuāli neizskatās labi).

Pēc noziedēšanas rudenī augus vēlams apgriezt, lai tie veidotu kuplāku krūmu, kā arī veicinātu bagātīgāku ziedēšanu.

LA.lv