Praktiski
Mājas

Vasarā ir jāpārbauda jumta segums. Koka kāpnes jumta korei + SHĒMAS0

Foto: Fotolia

Vasara ir īstais brīdis, lai apsekotu un nepieciešamības gadījumā salabotu jumta segumu, īpaši salaiduma vietas ar ventilāciju un dūmeni. Ikviens meistars apliecinās – ja nav stabila pamata zem kājām, darbi neveiksies, turklāt pats darbu veicējs būs apdraudēts.

Ja jums jau ir jumta kāpnes, pirms kāpšanas vēlams pārliecināties, vai tās ir pietiekami drošas. Īpaši tad, ja kāpnes visu laiku atrodas turpat uz jumta. Kraso temperatūras svārstību un mitruma dēļ koka kāpnes ar laiku zaudē izturību.

Metāls un koks

Ja ir pat mazākās aizdomas par kāpņu nedrošību, vislabāk iegādāties vai izgatavot jaunas. Tirdzniecības vietās nopērkamas izturīgas, no vieglām metāla konstrukcijām izgatavotas, taču tās maksā vairākus simtus eiro.

Speciālisti iesaka izvēlēties alumīnija kāpnes. Šis materiāls ir vieglāks un daudz izturīgāks pret apkārtējās vides ietekmi nekā tērauds. Tāpat iespējams atsevišķi iegādāties metāla jumta kāpņu āķus. Tos ar skrūvēm var piestiprināt, piemēram, alumīnija kāpnēm, ko izmantojat saimniecībā, uz laiku tās pārvēršot par jumta kāpnēm. Šādi āķi maksā, sākot no 50 eiro. Tie aprīkoti ar vienu vai diviem ritenīšiem, kas ļauj kāpnes viegli pārvietot pa jumta segumu, to nebojājot.

Alternatīva metāla kāpnēm ir paša izgatavotas kāpnes no koka.

Daži mērījumi

Pirms ķeras pie darba, jumts jāizmēra un jāuzzīmē kāpņu skice. Jāzina ne tikai jumta laiduma garums, bet arī jumta kores veidotie leņķi, attālums starp viļņotā jumta seguma viļņiem. Šie mērījumi palīdzēs noskaidrot kāpņu garumu, platumu un to, kā izveidojams āķis, ar ko kāpnes aizāķēt aiz jumta kores.

Daži mājokļu īpašnieki kāpņu vietā ierīko laipas (platu dēli ar šķēršļiem). Šādu konstrukciju izgatavot un uzstādīt, protams, ir vienkāršāk, tomēr tā nav pietiekami droša.

Jumta kāpņu izgatavošanai jāizvēlas kvalitatīvi kokmateriāli, vislabāk lapegle vai citi skujkoki. Lai koksne būtu izturīgāka, tā jāapstrādā ar antiseptiskiem līdzekļiem, kas to aizsargā pret trupi un citiem bojājumiem. Kāpņu detaļu stiprināšanai var izmantot naglas vai piemērotas kokskrūves.

Līdzenam jumta segumam

Kāpņu izgatavošanai būs nepieciešams zāģis, skrūvgriezis, ēvele, kalts un elektriskais urbis.

1. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

1. zīmējumā redzams viens no vienkāršākajiem jumta kāpņu veidiem. Tādas spēj izgatavot teju jebkurš mājas saimnieks.

2. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

Nepieciešamai divi dēļi, kuru izmērs ir 25–30 x 150 mm. Garumam jābūt vienādam ar jumta laiduma garumu. Kāpšļiem vajadzēs 50 x 30 vai 50 x 40 mm brusiņas. To garums ir vienāds ar kāpņu platumu. Āķa (sk. 2. zīmējumu) izgatavošanai vajadzēs divus 25 x 100 mm dēlīšus, kuru garums ir tāds pats kā kāpšļiem, un četrus dēlīšus, kuru izmēri ir 25 x 150 x 300 mm.

Vēl nepieciešamas naglas vai skrūves, kuru garums ir 70–100 mm. Kad materiāli sazāģēti un rūpīgi apstrādāti ar antiseptiskiem līdzekļiem, var ķerties pie kāpņu montāžas.

Kāpņu vaigus novieto uz horizontālas virsmas nepieciešamajā attālumā citu no cita. Atzīmē kāpšļu vietas un tajās izkaļ 5–15 mm dziļus padziļinājumus. Tiem jābūt 3 mm platākiem nekā kāpšļiem, jo koks ar laiku mitrumā piebriedīs. Ja kāpšļu stiprināšanai izmanto naglas, tām jāiziet cauri kāpnēm, gali jāatliec un jāiegremdē koksnē. Tomēr, ja kāpnes liek uz bitumena šindeļu jumta, naglas nav īsti piemērotas. Arī apliektās naglu daļas ar laiku spēj materiālu sabojāt.

Starp kāpšļiem ievēro 500 mm attālumu. Ja tas būs mazāks, konstrukcijai būs lielāks svars un kāpšana nebūs ērta.

Kāpņu āķi visbiežāk veido taisnā leņķī attiecībā pret pašām kāpnēm. Konstrukcija jāpieskrūvē pie kāpņu vaigu pretējās puses, nevis galiem. Šāds savienojums būs daudz izturīgāks.

Viļņotam jumta segumam

3. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

3. zīmējumā redzamās kāpnes atšķiras ar citādu jumta āķa uzbūvi un vairāk piemērotas jumtam ar viļņoto segumu.

Šādu kāpņu izgatavošanai nepieciešami divi 100 x 30 mm dēļi, kuru garums vienāds ar jumta laiduma garumu, kāpšļiem vajadzēs 100 x 30 x 710 mm dēlīšus. Kāpšļu skaits atkarīgs no kāpņu garuma. Viens atbalsta dēlis (100 x 30 x 850 mm), vairāki dēļi stiprinājumiem: 100 x 30 x 600 mm (divi); 100 x 30 x 499 mm (divi), 100 x 30 x kāpņu vaigu platums (viens).

4. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

Kāpņu āķa konstrukcija labāk aplūkojama 4. zīmējumā.

Izgatavo līdzīgi kā iepriekšējās. Tāpat nepieciešams kāpšļus nedaudz iesēdināt kāpņu vaigos.

Saliekamas koka kāpnes

Var būt nepieciešamas arī pārvietojamas jumta kāpnes, kam jāmaina garums, piemēram, saimniecībā ir ēkas ar dažādu jumta laidumu garumu, un izvēlēties katram jumtam atsevišķas kāpnes nešķiet praktiski. Šādā gadījumā jāizgatavo saliekamas kāpnes, kas sastāv no divām atsevišķām kāpņu sekcijām, ko iespējams savienot vajadzīgajā garumā ar metāla kalumiem – speciāliem izturīgiem āķiem. Šādas metāla konstrukcijas vislabāk pasūtīt pie kalēja vai pieredzējuša atslēdznieka.

Abām kāpņu sekcijām būs atšķirīgs attālums starp kāpņu vaigiem. Apakšējai sekcijai jābūt platākai par abu kāpņu vaigu biezumu. Tādējādi kāpnes varēs droši savienot.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Pensijā – tikai 70 gadu vecumā? Klīst tādas runas…
17 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Biešu salāti ar grauzdētām ķirbja sēklām
18 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Dārzeņus ēdam par maz. Vairākas receptes ēdienkartes dažādošanai
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
Uz aptieku ne tikai pēc zālēm: aptiekās paplašinās pakalpojumu klāstu
1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
Baldonē atrod mucas ar aizdomīgu vielu. Teritorija norobežota
46 minūtes
Uldis Šmits
Pasaulē
Ievēlēta, bet…
8 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: Priekšnieks aizmirsis solījumu? Versijas par JKP reakciju
1 stunda
LA
LA.LV
Dabā
Septiņas dienas valdīs vasarīgi silti laika apstākļi: jaunākā prognoze
16 stundas