Praktiski
Dārzs

Cīņa pret nīstajām kolorādo vabolēm. Izrādās, var arī bez ķīmijas!0

Foto – VAAD

Agrāk bija nopērkams Decis, tagad tā nav. Ko varētu lietot pret Kolorādo vabolēm? JĀNIS STOPIŅU NOVADĀ

Cīņā ar kartupeļu lapgraužiem var izmantot Augu aizsardzības līdzekļu reģistrā iekļautos insekticīdus, piemēram, Karate Zeon 5 (deva 0,1 l/ha), NeemAzal (deva 2,5 l/ha), Mavrik Vita (deva 0,15-0,2 l/ha). Taujāta, kuri no līdzekļiem efektīvāki, VAAD Vidzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore Inga Bēme nenosauc konkrētus ražotājus, bet iesaka izvēlēties insekticīdus ar atšķirīgu darbīgo vielu, jo, katrā apstrādes reizē lietojot preparātus ar vienādu darbīgo vielu, kaitēkļiem veidojas rezistence.

Speciāliste uzsver: – Jāsmidzina tad, kad parādās pirmās vaboles. Kaitēkļu uzdevums ir sadēt olas, tāpēc pavasarī tie vēl tik spēcīgi negrauž kartupeļu lakstus. Lielāko postu nodara savairojušies kāpuri – tos apkarot ir daudz grūtāk. Tāpēc jāsmidzina īstajā brīdī.

Tiesa, mazdārziņos cīņu ar kaitēkļiem ierobežo tas, ka zemes pleķīšus no visām pusēm ieskauj koki vai krūmi. Turklāt, ja viens kaimiņš smidzina ķīmiskos līdzekļus, bet citi to nedara, kartupeļu lapgrauži nemitīgi nāk no citām vietām. Lielās platībās, kur ievēro augu seku un augsni bieži kustina, kaitēkļi un slimības izplatās mazāk.

Piemājas dārzos kartupeļu stādījumus labāk katru dienu apsekot un kaitēkļus nolasīt ar rokām.

LA.lv