Praktiski
Manas tiesības

Valsts palīdzība pensionāru atraitņiem: gadu varēs saņemt īpašu pabalstu0

Foto-Fotolia

Likumā “Par valsts pensijām” izdarīti steidzami grozījumi, kas paredz ieviest īpašu pabalstu pensionāru atraitņiem.

Tas nozīmē, ka pārdzīvojušais laulātais vēl gadu saņems pabalstu 50% apmērā no mūžībā aizgājušā dzīvesbiedra pensijas. Starp citu, līdzīga kārtība jau pastāv vairākās citās Eiropas valstīs, un tas ir būtisks atspaids atraitņiem pēc dzīvesbiedra zaudēšanas, īpaši pirmajā gadā pēc laulātā nāves. Šāda atbalsta ieviešana palīdzēšot sakārtot arī Latvijas senioru mantojuma, dzīvesvietas un citus svarīgus jautājumus.

Jaunie grozījumi turklāt nosaka, ka pēc pensijas saņēmēja nāves viņa ģimenei vai personai, kura uzņēmusies apbedīšanu, izmaksās apbedīšanas pabalstu divu mēnešu pensijas apmērā, ieskaitot pie tās piešķirto piemaksu par apdrošināšanas stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim.

Izmaiņas tagad paredz palielināt piemaksu par uzkrāto darba stāžu arī tiem pensionāriem, kuri pensijā aizgājuši 1996. gadā, jo līdz šim pensiju likuma redakcija paredzēja no šā gada 1. jūlija palielināt piemaksas senioriem, kuri pensionējušies līdz sociālās apdrošināšanas sistēmas ieviešanai – tātad līdz 1995. gada pēdējai dienai. Piemaksas šai senioru grupai tagad tiek palielinātas no 1 līdz 1,5 eiro par katru darba stāža gadu.

Likuma grozījumi pensionāru atbalstam stāsies spēkā šā gada 1. jūlijā.

LA.lv