Augļu dārzs, Dārzs

Vai zemenes jau iestādītas? Pēdējais laiks to izdarīt

Foto-Shutterstock

Ja vēl neesat paguvuši iestādīt zemenes, to varat darīt arī tagad. Taču līdz septembra vidum zemeņu stādiem vajadzētu būt zemē, lai tie paspētu iesakņoties un sagatavoties ziemai.

Prasme izvēlēties

Stādīšanai izmanto tikai veselīgus stādus ar labi attīstītu, sazarotu sakņu sistēmu. Kam jāpievērš uzmanība?

• Vai stādi ir jauni? Viengadīgiem stādiem saknītes ir gaišā krāsā, tumšākas tās var būt saldētajiem frigo stādiem, kā arī kūdrā apsakņotajiem. Tumši brūnas, gandrīz melnas, pārkoksnējušās saknes, bez bārkstainām piesaknītēm un garš, brūns sakņu kakliņš liecina, ka stāds ir vecs vai arī inficēts ar kādu no sakņu – vadaudu slimībām.

• Vai nav iekaltuši? Ja stādiem ir iekaltušas saknes, tie ieaugsies slikti vai arī neieaugsies vispār.

• Aplūkojiet sakņu kak­liņu! Tā ir vieta, kur beidzas saknes un sākas lapojums. Jo lielāks sakņu kakliņa diametrs, jo spēcīgāk attīstīts stāds un lielāka raža jau pirmajā audzēšanas gadā. Stāda centrā jābūt arī labi attīstītam galotnes pumpuram.

• Kādas ir stāda lapas? Tām jābūt zaļām un nebojātām, bet krāsas tonis un lapu lielums ir atkarīgs no šķirnes. Pēc lapām vien nevar spriest, vai stāds ir labi audzēts. Tomēr, ja lapojums ir pārmērīgi liels, bet sakņu sistēma salīdzinoši maza, augi, visticamāk, saņēmuši pārāk daudz slāpekļa mēslojuma. Tas var traucēt iesakņošanos un aizkavēt ziedu ieriešanos nākamā gada ražai.

Ja uz lapām ir plankumi vai manāmi tīklērces bojājumi (iedzeltena lapas plātne un tīklojums apakšā), tās pirms stādīšanas nogriež, atstājot 5 – 7 cm garus kātiņus. Augi labi ieaugsies arī bez lapām.

• Infekcijas pazīmes. Īpaši jāuzmanās, lai stādi nebūtu invadēti ar zemeņu ērcēm un nematodēm, ar ko pēc tam būs grūti cīnīties. Diemžēl stādu iegādes brīdī bojājumus grūti pamanīt, tie redzami tikai tad, ja infekcija ir ļoti stipra. Katrā ziņā nevajadzētu iegādāties stādus, kam lapas čokurojas!

Labāk pirkt stādus oficiāli reģistrētās stādaudzētavās, ko regulāri kontrolē Valsts Augu aizsardzības dienests, nekā tirgū pie nepazīstamiem pārdevējiem. Ja var atļauties dārgāk maksāt, ir vērts iegādāties tā sauktos meristēmu stādus, kas iegūti no audu kultūrā pavairotiem mātesaugiem. Tādi augi ir ražīgāki un parasti veido lielākas ogas, tie ir izturīgāki nelabvēlīgos vides apstākļos, tiesa, arī vairāk stīgo. Ražas iegūšanai jāiegādājas M1 un M2 paaudzes stādi, nevis M0 tieši no meristēmu laboratorijas. Lai saglabātu meristēmu stādu veselīgumu, tos nedrīkst stādīt blakus vecām, slimām un kaitēkļu bojātām zemenēm.

Vislabāk ieaugsies podiņos vai kasetēs apsakņotie, kas, protams, ir dārgāki nekā kailsakņu stādi. Tos pārstādot, netraumējas sakņu sistēma, tie arī neiežūst, tāpēc labāk ieaug.

Ja tūlīt pēc iegādes kailsakņus nevar iestādīt īstajā vietā, samitrinātus augus dažas dienas var glabāt pagrabā vai kādā citā vēsā telpā. Ja jāglabā ilgāk, stādus pierok augsnē un aplaista.

3 Komentāri

  1. Jautājums speciālistei.
    Ko darīt, ja zemene otrreiz uzziedējusi un jau briedina ogas – septembrī! Tas ir uz balkona pilsētā. Gribēju aizvest uz dārzu, bet vai to var tagad, kad augs zied?

  2. Nedrīkst ļaut zemenei ziedēt, kur nu vēl briedināt ogas. Jānoplūc kātiņš. CItādi stāds atdos spēku tagad sīkām ogām un nākamgad nebūs spēka. Ogas tāpat neizaugs tik lielas un garda skā vasarā.

Pievienot komentāru