Praktiski
Dārzs

Vai visi melnie plūškoki ir ārstnieciski? Skaidro Vija Eniņa0

Foto – ADAM J/SHUTTERSTOCK

Vai visi melnie plūškoki ir ārstnieciski (arī tie ar dzeltenām lapām)? ILZE PREIĻU NOVADĀ

Farmācijas doktore Vija Eniņa atbild: “Suga ir tā pati, tāpēc visas dzīvības norises augā notiek līdzīgi, taču šķirnēm galvenais akcents likts uz dekorativitāti. Dekoratīvajām šķeltlapainajām un krāslapu šķirnēm izmantojamās daļas (lapas, ziedi, ogas, miza) nav ar tādu pašu iedarbību kā pamatsugai. Lietot ārstnieciskos nolūkos var, bet efekts būs vājāks.”

Dārzkopības institūta pētniece Inese Drudze atgādina, ka negatavas ogas pilnīgi visiem melnajiem plūškokiem ir nedaudz indīgas, tās nevar lietot uzturā, jo satur glikozīdu sambunigrīnu. Gatavās ogas, kas ir zili melnā krāsā, var ēst droši. Plūškoka ogas (arī šķirnēm) satur C vitamīnu, no tām var gatavot ievārījumu, sulu.

Melnajam plūškokam izveidotas vairākas dekoratīvās šķirnes, kas ir ļoti krāšņas ziedēšanas laikā, kad atveras lielās, baltās, smaržīgās ziedkopas. Līdzīgi kā pamatsugai, arī šķirnēm ziedus var izmantot veselības uzlabošanai, piemēram, pagatavojot un lietojot sīrupu, var stiprināt organisma aizsargspējas pret infekcijas slimībām.

!!! Nekādā gadījumā ārstniecībā nedrīkst lietot sarkano plūškoku un tā dekoratīvās šķirnes, jo tie ir indīgi.

LA.lv