Praktiski
Manas tiesības

Vai sociālajos tīklos drīkst ievietot svešu cilvēku fotogrāfijas0

Foto: Fotolia

Iegādājos jaunu fotokameru ar teleobjektīvu. Staigāju pa pilsētas ielām un no attāluma fotografēju cilvēkus, mājas, ielas skatus… Pēc tam bildes izvietoju sociālajos tīklos. Vai, ņemot vērā personas datu aizsardzību, es drīkstu publiskot fotogrāfijas ar nepazīstamiem cilvēkiem bez viņu atļaujas? JĀNIS INČUKALNĀ

Datu valsts inspekcijas speciālisti skaidro, ka 2016. gada 27. aprīļa Eiropas Parlamenta un Padomes Regula par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti noteic, ka šo regulu nepiemēro personas datu apstrādei, ko veic fiziska persona tikai personīga vai mājsaimnieciska rakstura vajadzībām un kura nav saistīta ar profesionālu vai komerciālu darbību.

Inspekcija precizē, ka šādos gadījumos vienmēr būtiski saprast mērķi, kāpēc fotogrāfs publicē uzņemtās bildes sociālajos tīklos. Ja mērķis saistīts ar profesionālu vai komerciālu darbību, tad uz šādu apstrādi gan attiecināmas Eiropas regulas prasības.

Fizisko personu datu apstrādes likumā savukārt noteikts, ka personai ir tiesības apstrādāt datus akadēmiskās, mākslinieciskās vai literārās izpausmes vajadzībām atbilstīgi normatīvajos aktos noteiktajam, kā arī izmantot datus žurnālistikas vajadzībām, ja tas tiek darīts, lai publicētu informāciju, kas skar sabiedrības intereses. Būtiski, ka šādos gadījumos jāņem vērā arī fotogrāfiju sabiedriskais nozīmīgums, kas vērtējams augstāk nekā konkrētas fiziskas personas pamattiesību aizskārums.

Tātad katra situācija tiek vērtēta individuāli. Veicot datu apstrādi jeb publicējot sociālajos tīklos fotogrāfiju, kas satur personas datus, vienmēr rūpīgi jāizanalizē datu apstrādes mērķis, proti, vai tas ir personīgs, mājsaimniecisks, profesionāls, komerciāls, kā arī vai tas ir akadēmisks, māksliniecisks vai literārs, vai apstrāde veikta žurnālistikas vajadzībām. Savukārt no šīs analīzes var secināt, vai datu apstrāde ir vai nav likumīga.

UZZIŅA

• Plašāku skaidrojumu var atrast Datu valsts inspekcijas mājaslapā: https://www.dvi.gov.lv/lv/zinas/miti-un-patiesiba-vispariga-datu-aizsardzibas-regula/.

• Datu valsts inspekcija atrodas Blaumaņa ielā 11/13 – 15, Rīgā LV- 1011; tālr. 67223131; e-pasts: [email protected]

LA.lv