Praktiski
Manas tiesības

Vai, mainot pasi, jau šobrīd obligāti jākārto arī eID karte?0

Foto: Edijs Pālens/LETA

Līdz šim Latvijā daudzi dzīvojuši tikai ar pasi, bet nākotnē kā obligāts personu apliecinošs dokuments būs jāizgatavo arī personas apliecība. Vai, mainot pasi, jau šobrīd jāizgatavo arī elektronisko identifikācijas (eID) karti?

Obligāti no 2023.gada

Personu apliecinošu dokumentu likumā noteikts, ka līdzšinējā personas apliecība būs obligāts personu apliecinošs dokuments no 2023. gada 1. janvāra.

Tātad līdz šim datumam jūs varat iztikt arī ar pasi, taču pēc tam personas apliecība būs obligāta. Pagaidām kā vienīgo personu apliecinošo dokumentu varēja izvēlēties eID karti vai pasi, vai arī abus dokumentus – gan eID karti, gan pasi.

Turpmāk personas apliecība būs obligāta visiem Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kas sasnieguši 15 gadu vecumu, bet pase paliks kā izvēles personu apliecinošs dokuments vai kā ceļošanas dokuments uz valstīm, kurās eID karte netiek atzīta par personu apliecinošu vai ceļošanas dokumentu.

Iedzīvotājiem, kuriem jau ir eID karte un tās derīguma termiņš līdz 2023. gadam vēl nebūs beidzies, to nevajadzēs nomainīt pret jaunu. Savukārt tiem, kuriem pārejas periodā būs pienācis laiks nomainīt pasi, jaunu to izsniegs jau kopā ar eID karti.

Ērtāk nodrošināt elektroniskos pakalpojumus

Personas apliecība noteikta arī kā viens no valsts garantētiem identifikācijas rīkiem, lai iedzīvotāji varētu ērti, ātri un efektīvi saņemt jebkuru no valsts nodrošinātajiem elektroniskajiem pakalpojumiem.

Patlaban personas identifikāciju pakalpojumu saņemšanai elektroniski nodrošina, izmantojot dažādas identifikācijas metodes, kurām ir atšķirīgs tiesiskais pamats, drošības līmenis un lietojamība.

Viena no metodēm, to skaitā portālā latvija.lv, kur iedzīvotāji var saņemt virkni valsts pakalpojumu, ir banku personas identifikācija.

Saistītie raksti

Taču šāda identifikācija iespējama tikai tad, ja konkrētā banka ir brīvprātīgi iesaistījusies valsts un pašvaldību sniegto pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā un persona ir šīs bankas klients.

SVARĪGI

Jaunā kārtība Latvijā tiks ieviesta pakāpeniski no 2021. gada 1. janvāra, bet eID karte kā obligāts personas dokuments būs spēkā no 2023. gada 1. janvāra.

LA.lv