Praktiski
Dārzs

Vai ogu krūmiem piemērotas svaigas zāģskaidas?0

Foto – LETA

Vai ap zemeņu ceriem, avenēm, jāņogām, upenēm, ērkšķogām un jaunajām ābelītēm var kaisīt svaigas un smalkas zāģ­skaidas? BROŅISLAVA Preiļu novadā

Zāģskaidas nereti izmanto augsnes mulčēšanai, komposta gatavošanai, celiņu nosegšanai starp dobēm (tā samazina ravējamo platību), reizēm arī blīvas māla augsnes ielabošanai. Iestrādājot skaidas, samazinās kopējā sāļu koncentrācija augsnē, uzlabojas tās fizikālās īpašības, taču jārēķinās, ka mainās arī augsnes ķīmiskās īpašības.

Ierakt svaigas zāģskaidas augļu koku un ogu krūmu apdobēs noteikti nevajadzētu. Arī tad, ja nesadalījušās zāģskaidas lieto kā mulču, tās diezgan strauji paskābina augsni, tāpēc jākontrolē pH reakcija un, ja nepieciešams, jākaļķo. Skābākas ir skujkoku skaidas. Zāģskaidas sadalošie mikroorganismi patērē ļoti daudz slāpekļa, un, ja rudenī stādījumus mulčē ar svaigām skaidām, pavasarī augiem vēl papildus jādod slāpeklis. Būtisks trūkums ir tas, ka atšķirībā no citiem organiskajiem mulčas materiāliem skaidas stipri sablīvējas, tādējādi traucējot ūdens iekļūšanu augsnē.

Zāģskaidu (sevišķi – priežu) izdalītie savienojumi (gaistošās eļļas) var kaitēt augu saknēm. Tāpēc ieteicams skaidas (īpaši skujkoku) kompostēt.

Augstvērtīgāku materiālu iegūst, ja zāģskaidām pievieno kūdru vai augsni. Lai saīsinātu šāda komposta gatavošanas laiku, ieteicams lietot biokompostētāju (vēlu rudenī izmanto šā mikrobioloģiskā preparāta mitro formu) – ar 1 kg mitrā kompostētāja pietiek 1 m³ zāģskaidu komposta. Preparātu izbārsta pa komposta kārtām, bet, ja kaudze jau sagatavota, izdur caurumus un ielej sagatavotu šķīdumu (1 kg biokompostētāja uz diviem trim spaiņiem ūdens). Pēc tam ieteicams kaudzi apsegt ar plēvi.

Saistītie raksti

Komposta gatavošanu var turpināt, kamēr gaisa temperatūra nav noslīdējusi zem nulles. Process, protams, norisināsies lēnāk, bet līdz pavasarim masa būs sadalījusies. Lietojot biokompostētāju, zāģskaidām nav jāpievieno ne minerālmēsli, ne kaļķošanas materiāls.

Mulču ieteicams klāt aptuveni 10 cm biezā kārtā. Iepriekš dobe rūpīgi jāizravē, galvenais – jāatbrīvojas no daudzgadīgajām nezālēm, citādi vēlāk no tām būs grūti tikt vaļā.

LA.lv