Kapusvētki, Svētki

Vai no kapiem drīkst nest mājās puķes pārziemināšanai?

Foto-Shutterstock

Vai drīkst uz ziemu no kapiem nest mājās begoniju gumus, tukšās vāzes un citas lietas? SABĪNE SIGULDĀ

– No kapiem mājās neko nedrīkst nest! – skaidro sēru ceremoniju vadītājs Arturs Melkerts. Lai gan racionāla izskaidrojuma nav, taču šāds nosacījums saglabājies līdz mūsu dienām. Viņš pats stingri ievēro seno priekšrakstu. Gumus un spraudeņus, tāpat kā kapu vāzes un citas lietas, kam ir stipra kapu enerģētika, nest uz mājām nevajag.

Protams, var būt izņēmumi, teiksim, jālabo piemineklis vai soliņš, un kapos tas nav izdarāms. Taču pēc tam visu nes atpakaļ. Par aplamu Andris uzskata tradīciju, kad bēru laikā izmantoto koka krustu pēc gada vai diviem nes uz mājām un sadedzina ugunskurā. Ja kapos ugunskuram nav atvēlēta vieta, krustus var ierakt nolīdzināmajā kapā.

Diemžēl grābekļus, slotas un lejkannas nākas ikreiz ņemt no mājām, jo daudzās kapsētās garnadžu dēļ tos atstāt nevar.

7 Komentāri

  1. vienk. tradicija un viss.. Diez vai tas uzskatāms par pārbaudītu padomu. sākuma jataisa socioloģiskais pētījums, bai tiešām piepildas tas ticējums.

  2. Kāda, nafik, kapu ENERĢĒTIKA, kas tādus analfabētus pieņem par ceremoniju vadītājiem???!!!
    “Enerģētika ir tautsaimniecîbas nozare, kas aptver dažādu veidu enerģijas ieguvi, pārvadi, pārveidi un izmantošanu.”

  3. Līdz mūsdienām saglabājušās jau tā retās tradīcijas nepieciešams cienīt un saglabāt. Esam dažādu laiku malta un deldēta tauta un pirmais ko nīcināja ir tautas dzīves ziņa, jeb tradīcijas.

  4. Labi, ka visi cepās par visu. Skaidri un gaiši teikts ir izņēmumi un galvenais, ka paņemto aiznes atpakaļ, tātad arī gumus pavasarī aiznes iestāda un viss.

Pievienot komentāru