Daiļdārzs, Dārzs

Vai mūžzaļo veroniku (hēbi) drīkst apgriezt, ja krūms slikti zied?

Foto - Sandra Ruska

Vai mūžzaļo veroniku (hēbi) drīkst apgriezt, ja krūms slikti zied? VELGA VALMIERĀ

Hēbes pieder pie cūknātru dzimtas. Jaunzēlandē un Austrālijā zināms aptuveni 140 sugu. Telpās audzē Andersona hēbes hibrīdus (Hebe x andersonii). Tie ir daudzgadīgi, nelieli krūmi ar ādainām, zaļām lapām un nelielās vārpās sakārtotiem baltiem, violetiem vai ziliem ziediem.

Hēbes ir saulmīles, tāpēc istabā tās novieto visgaišākajā vietā. Bagātīgi zied tikai jauni krūmi, bet vecāki ik pēc trim gadiem jāatjauno, tādējādi rosinot ziedēt bagātīgāk. Pēc noziedēšanas novembrī hēbes apgriež un pārziemina gaišā, vēsā vietā (aptuveni +10 °C temperatūrā). Var apgriezt arī pēc ziemas perioda un nogrieztos zarus izmantot spraudeņiem augu pavairošanai. Tie apsakņojas 1–2 mēnešus kūdras substrātā, siltumā, gaismā, zem seguma. Februārī apsakņotie spraudeņi uzzied pēc pusgada.

Veģetācijas periodā no pavasara līdz rudenim augi regulāri un bagātīgi jālaista. Ziemā ūdens daudzums krietni jāsamazina, bet iekaltēt nedrīkst, jo tad nobirst lapas. Bagātīgāku ziedēšanu vēl panāk, ja augus kopš pavasara katru nedēļu mēslo pārmaiņus ar organiskajiem mēsliem un minerālmēsliem. Kad sāk ziedēt, pārstāj mēslot. Hēbes stāda viegli skābā, trūdvielām bagātā augsnē. Augi nav jāpārstāda katru gadu.

Vasarā hēbes var audzēt dobēs vai balkonu kastēs.

Pievienot komentāru