Praktiski
Manas tiesības

Vai darba devējs par tevi maksā nodokļus? Pretkrāpšanas kustība atkal aicina iesaistīties0

Pērn sāktā sociāli informatīvā kampaņa vai pretkrāpšanas kustība #Atkrāpies! turpina savu darbību arī šogad, jo ir sniegusi vēlamo efektu, samazinot ēnu ekonomiku, kā arī dažādu uzņēmēju, pārdevēju un pakalpojumu sniedzēju negodprātīgu rīcību.

Kustības iecere ir valsts pārvaldes iestā­žu, uzņēmēju, sociālo partneru, kā arī ikviena sabiedrības locekļa apvienošanās kopīgai cīņai pret krāpšanu. Kampaņā īpaša uzmanība tiek pievērsta preventīvajiem pasākumiem, to skaitā sabiedrības informētības un izpratnes veicināšanai par krāpniecības daudzpusību, šogad īpaši izceļot darba attiecību kultūru.

“Krāpšana un negodprātīga rīcība skar katru no mums, pat ja ikdienā to nepamanām vai izliekamies nemanām. Nodokļu maksāšana un noslēgts darba līgums nereti tieši jauniem cilvēkiem var šķist mazāk svarīga un formāla prasība, taču tādos gadījumos bieži vien par godīgi padarītu darbu cilvēks nesaņem solīto atlīdzību,” brīdina Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietniece Jana Salmiņa.

“Krāpnieki ir izcili stāstnieki – potenciālajiem darbiniekiem sasola nez kādus labumus, bet pēc tam tos nepilda. Agrāk Valsts darba inspekcija konstatēja darbiniekus bez darba līguma un Valsts ieņēmumu dienestā nereģistrētus, bet tagad arvien biežāk darba devēji nereģistrētu nodarbināšanu slēpj, neuzskaitot visas darbinieku faktiski nostrādātās stundas,” atzīst Valsts darba inspekcijas direktors Renārs Lūsis.

Kustības ilgtermiņa uzdevums ir panākt, lai lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju aktīvi iestājas pret krāpšanos. Nolemts, ka 2018. gadā kampaņa īpaši uzrunās jauniešus vecumā no 16 līdz 24 gadiem, informējot par pieciem apsvērumiem, kas jāņem vērā, veidojot darba attiecības ar potenciālo darba devēju.

• Ja darba devējs piedāvā krāpties, viņš, visticamāk, bieži krāpjas daudzās jomās.

• Nepiekrīti darba samaksu saņemt aploksnē!

• Pieprasi darba līgumu!

• Darba devējam ir jāapmāca, kā droši veikt darbu, – jautā, ja ko nesaproti!

• Pārbaudi, vai darba devējs par tevi maksā nodokļus!

UZZIŅA

• 59% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka kopējais negodprātības līmenis valstī ir augsts vai ļoti augsts, bet 57% norāda, ka pēdējos trīs gados ir saskārušies ar negodīgu rīcību, piemēram, ar kontrabandas un viltotām precēm.

• Pērn kampaņā iesaistījās vairāk nekā 20 valsts pārvaldes institūciju un sadarbības partneru, bet šogad viņu skaits jau pieaudzis trīskārt.

• Informācija par to, kā iesaistīties kustībā #Atkrāpies!, pieejama interneta vietnē: www.atkrapies.lv.

LA.lv