Dzērieni, Receptes

Uzņēmējs no bērzu sulas gatavo arī koncentrātu un sīrupu. Pieredzes stāsts

Foto-Anda Krauze un Fotolia

Uzņēmējs ZIGMĀRS RONIS jau otro gadu no bērzu sulas gatavo koncentrātu un sīrupu. Līdz šim ekskluzīvajam produktam viņš nonācis nejauši.

No sulas izspiež ūdeni

“Pirms diviem gadiem sakārojās kļavu saldās sulas. Ieurbu vienā kokā, netek, tad ieurbu vēl piecos. Kad uznāca siltais laiks, sula sāka plūst straumēm – dienā iztecēja ap simt litru no kļavas. Tādu daudzumu nevarēju izdzert, tāpēc nolēmu pārstrādāt. Būdams tehnisks cilvēks, atcerējos par reverso osmozes tehnoloģiju, ko Kanādā izmanto, lai no kļavu sulas pagatavotu sīrupu. Pirmo koncentrātu noraudzēju vīnā, bet nākamajā gadā nolēmu koncentrātu iegūt no bērzu sulas,” stāsta Zigmārs Ronis.

Rūpnieciski šo metodi plaši izmanto gan dzeramā ūdens sagatavošanai, gan jūras ūdens atsāļošanai un attīrīšanai, gan dažādos tehnoloģiskos ražošanas procesos, medicīnā un farmācijā. Attīrīšanas princips ir šāds: neattīrītu ūdeni (Zigmāra gadījumā – koka sulu) ar spiedienu virza uz puscaurlaidīgu reversās osmozes membrānu. Membrānas poras ir tik smalkas, ka tām cauri spēj izkļūt tikai ūdens molekulas. Iegūst maksimāli attīrītu ūdeni, jo piemaisījumi tiek aizturēti. Savukārt Zigmāra gadījumā šis piemaisījums ir koka sulas koncentrāts.

“Detaļas osmozes iekārtai pasūtīju no visām pasaules malām: Amerikas, Kanādas, Itālijas un Ķīnas, bet vietējie meistari, kas prot strādāt ar nerūsējošo tēraudu, tās salika kopā. Iekārta ir portatīva, to aizvedu uz birzi un stundas laikā pārstrādāju trīs tonnas sulas, iegūstot koncentrātu,” skaidro IT speciālists, kuram pirms kāda laika bija arī mājražotāja statuss, bet tagad viņš ir mazais uzņēmējs. “No sulas tiek izspiests aptuveni 95% ūdens, pārējais ir koncentrāts, kas satur vērtīgu vielu buķeti: kalciju, kāliju, mangānu, cinku, dzelzi, glikozi, fruktozi, organiskās skābes. To vedu mājās un vāru sīrupā vai sasaldēju, lai vēlāk gatavotu sīrupu. Koncentrātu ilgi nekarsēju, tikai tik ilgi, lai masa iegūtu krāsu un aromātu.”

Izmantojot interneta priekšrocības, Zigmārs no Kanādas ražotājiem iegādājies pāris tūkstošu tapiņu sulu tecināšanai, kurām ir daudz mazāks diametrs (7 mm) nekā tām caurulītēm, kādas ierasts lietot pie mums.

!!! No kanādiešu kļavu sulas tecinātājiem aizgūtā metode ir koku saudzējoša, jo urbuma diametrs ir vien 7 mm, dziļums – tikai 30–40 mm (sula veidojas starp mizu un koksni, tāpēc dziļāk nav nepieciešams!). Pēc šāda urbuma kokam nav vajadzīga ilga atlabšana, nākamajā gadā šī vieta stumbrā grūti atrodama.

Zigmārs Ronis. Foto - Anda Krauze
Zigmārs Ronis. Foto – Anda Krauze

Kad urbj

Zigmāram pašam nepieder bērzu birztala, viņš ir kooperējies ar kādu zemnieku, kurš bijis ieinteresēts piedalīties procesā. “Pērn martā ieurbu 150 bērzus, bet sulu tecināt beidzu 8. maijā. Vidēji no bērza diennaktī iztek 20 litru sulas, sezonā – ap 200 litru. Pēc tiem 200 litriem sula kļūst ūdeņaina, visi dabīgie cukuri jau ir izskaloti.”

Tuvojoties sulu tecēšanas laikam, Zigmārs uzmanīgi seko laika prognozei. “Novērojumi liecina – kad diennakts vidējā temperatūra ir +4 °C, teiksim, dienā +8 °C, naktī +1 °C, var urbt bērzos. Ja naktī gaisa temperatūra noslīdēs mīnusos, bērzu sula netecēs.”

Katru gadu var urbt tajos pašos kokos, taču jāmaina urbuma vieta. “Es bērzus vienmēr aiztapoju. Ja to nedara, koku apdraud dažādas slimības, sēnes, kaitēkļi, var veidoties trupe. Būvmateriālu veikalos var nopirkt no bērza ražotas mēbeļu tapiņas, kuru diametrs ir 10 mm. Tās iesitu bērzu urbumos, bet kļavās ieurbto caurumu aizsmērēju ar koku aizsargziedi.”

!!! Sulu no bērza nevajadzētu iztecināt līdz pēdējai pilītei. Kad urbumā sāk parādīties sabiezējumi, vajag to vai nu iztīrīt, vai arī urbt citā vietā, savukārt iepriekšējo urbumu kokā aiztaisīt ciet.

Kādā traukā vāc

Lai savāktu sulu un tajā neiekļūtu gruži, Zigmārs izmanto pārtikai paredzētos plēves maisus. “Es bērzos ieurbju neliela diametra teknes (tām ir koniska forma, tāpēc sula netek garām), un uz tām var ērti uzspraust caurspīdīgas ūdens caurulītes no plastmasas (tās nopirku Depo), ko ievadu plēves maisā. Var arī ieurbt caurumu plastmasas pudeles korķītī un caurulīti ievietot tajā.”

Zigmārs sulu vāc 40 un 50 litru plēves maisos. Kad sula pietecējusi, lai maisi tapiņu nenovilktu lejā, viņš tos piesien pie koka.

!!! Traukiem, kurā pilda bērzu sulu, jābūt nevainojami tīriem. Ja tā nav, savairojas mikroorganismi, kas, nonākot saskarē ar sulā esošajiem cukuriem un organiskajām vielām, veido duļķainu, glumu un smakojošu bioloģisku masu.

Piesātināta piedeva ēdienam

Foto - Anda Krauze
Foto – Anda Krauze

Pērn Zigmārs 20 tonnu bērzu sulas pārstrādājis sīrupā, iegūstot 60 litru šīs vērtīgās substances. Taču viņam nav bijis ne mazākās nojausmas, kur likt bērzu sīrupu. “Šo produktu manā mājaslapā pamanīja kāds šefpavārs un nolēma pamēģināt. Ēdienus, kuros bija integrēts bērzu sīrups, viņš nopublicēja savā feisbuka profilā. Tad interese par bērzu sīrupu radās arī citiem šefpavāriem.”

Šo bērzu sulas pārstrādes produktu var izmantot tāpat kā balzametiķi – kā piedevu gaļai, dažādām mērcēm un marinādēm. Zigmārs nosmej – tikai ar pankūkām ne, jo bērzu sīrups nav kļavu sīrups.

PADOMI

• Sulas tecināšanai piemēroti vidēja vecuma koki, vēlams tādi, kas aug saulainā vietā, vislabāk – pakalnā. Nevajadzētu aiztikt, kas tievāki par 20 cm diametrā.

• Runā: jo tālāk no koka saknēm, jo gardāka sula.

• Bērzu sula sabiezē un kļūst līdzīga klīsterim, ja no viena urbuma tecina ilgstoši – līdz brīdim, kad kokam sāk raisīties pumpuri.

• Ja caurumus nepārurbj, bērzs, būdams dzīvs organisms, mēģina aiztaisīt ejas, pa kurām tek sulas, veidojot gļotainu masu.

• Urbums kokam ir potenciāls infekcijas avots, jo tajā var iekļūt sēnes, kas izraisa koka trupēšanu.

1 komentārs

 1. ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =====

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Pievienot komentāru