Praktiski
Mājas

Uzbužinām spalvas! Kā kopt vecmāmiņas dūnu spilvenus?0

Foto – Shutterstock

Man mājās ir vairāki dūnu un spalvu spilveni vēl kopš vecmāmiņas laikiem. Vai spilvenu pildījumu drīkst mazgāt vai kā citādi tīrīt? MARIJA P. RĪGĀ

Vispirms netīrs kļūst spilvena pārvalks, bet pēc tam var ieviesties putekļu ērcītes. Tām patīk silta un mitra vide, kur šie parazīti var baroties ar ādas plēksnītēm, blaugznām, sīkiem matiņiem un citām organiskām atliekām. Putekļu ērcītes strauji vairojas. Slimības tās nepārnēsā, bet alerģiju var izraisīt.

– Ar dūnām un putnu spalvām pildītus spilvenus ieteicams tīrīt reizi divos trijos gados. Guļot cilvēks svīst, atdalās atmirusī ādas virskārta, tāpat telpā ir putekļi. Tas viss nonāk un krājas spilvena pildījumā, – skaidro dūnu izstrādājumu tīrītavas “Baltie sniega mākoņi” darbiniece Olga Kiseļevska. – Ja spilvens ir neliela izmēra, ar paplānu pildījumu (400–500 g dūnu, ne vairāk!), to var izmazgāt mājās veļas mašīnā +60 ºC temperatūrā. Jaunam spilvenam rezultāts būs labs, bet vecu vai gadiem netīrītu spilvenu dabūt tīru neizdosies. Vajadzēs izmantot ķīmiskās tīrītavas pakalpojumus.

Dūnu izstrādājumu tīrītavā atnestā spilvena pildījumu vispirms vizuāli novērtē. Ja dūnas un spalvas nolietojušās par 45% vai vairāk, ir galīgi saplakušas un spalvu kātiņi vien palikuši, neesot vērts tīrīt. – Jo biežāk spilvenu tīra, jo spalvu zudums ir mazāks, – vērtīgu padomu sniedz speciāliste.

Plānus un jaunus dūnu spilvenus var mazgāt mājās, bet spalvu spilvenus – ne, arī parastā ķīmiskā tīrīšana putnu spalvām neder. Ar tām pildītus spilvenus un segas tīra, izmantojot speciālas iekārtas un tehnoloģijas. Pārvalkam izārda vienu vīli un pildījumu izber uz sieta. Kratot izbirst netīrumi un nolūzušie spalvu kātiņi. Pēc tam spalvas apstrādā ar sausu tvaiku +300 ºC temperatūrā. Šādā karstumā notiek dezinfekcija, aiziet bojā putekļu ērcītes. Kad spalvas ir tīras, tās apstrādā ar antistatiskiem līdzekļiem, kas atgrūž netīrumus. Katra klienta pasūtījumu izpilda atsevišķi, tāpēc spalvas no dažādiem spilveniem nesajauksies.

Tīrās spalvas ber jaunā, no stingra kokvilnas auduma sašūtā pārvalkā. Tīrīšanas procesā spalvu kļūst mazāk, tāpēc klientam piedāvā divas iespējas: sašūt mazāku pārvalku, kur iepildīt pārpalikumu, vai pildījumam pielikt klāt jaunas spalvas. – Ja spilvena izmērs ir 50 x 60 cm, pildījumam vajag aptuveni 0,5 kg zosu dūnu, bet spalvu – ap 1 kg. Lielāka izmēra, 70 x 70 cm, spilvenam nepieciešami attiecīgi 1,1 kg vai 2,3 kg, – uzskaita speciāliste.

Zosu spalvas maksā 10,40 eiro kilogramā, dūnas – 77 eiro. Ja izmanto vistu spalvas, kas ir smagākas, dūnas nav jēgas pievienot, jo tās saplaks, brīdina Olga Kiseļevska. Viņa piebilst, ka tīrītava spilvenu pildījumam pieņem arī klienta sarūpētas vistu vai zosu spalvas.

Spilvenus ar dūnu un spalvu pildījumu tīrīšanai var nodot jebkurā tuvākajā ķīmiskajā tīrītavā, no kurienes tos ved uz “Baltajiem sniega mākoņiem”, kur ir nepieciešamās iekārtas.

Saistītie raksti

Par 50 x 60 cm liela spilvena tīrīšanu, pildījuma papildināšanu un jauna pārvalka šūšanu jāmaksā 8–9 eiro, par 70 x 70 cm – 10–12 eiro.

Padomi

• Dūnu spilvens var kalpot pat 40 gadu.

• Spilveni ar dūnu un spalvu pildījumu regulāri jāsakrata un jāvēdina, taču tos nevajadzētu dauzīt kā pelavu maisus.

• Nav ieteicams pašiem mazgāt (būs grūti izžāvēt!), bet jānes uz ķīmisko tīrītavu.

• Ja ir plāns dūnu pildījums un veļas mašīnai jaudīga centrifūga, var mēģināt mazgāt +60 ºC. Tomēr dūnas, iespējams, pilnībā neizžūs, mitras sāk pelēt un smirdēt.

• Ja spilvens izmantots aptuveni 20 gadu, tīrot var būt diezgan liels (30–45%) pildījuma zudums.

LA.lv