Praktiski
Rokdarbi

Uzadām bolero jaciņu! Derēs gan ikdienai, gan svētku brīdim0

Foto – Ilze Ozola

“Gribu uzzināt, kā jāada bolero jaciņa.” JANA Ogrē

Bolero jaciņa ir lielisks garderobes papildinājums jebkurā sezonā. Šis apģērba gabals sader gan ar greznu līgavas kleitu, gan ar mazo vakarkleitiņu, gan ar vienkāršu vasaras tērpu. Bolero jaciņa var būt ar garām, pusgarām, īsām piedurknēm vai vispār bez tām. To var darināt no biezas dzijas vai no pavisam plānas mohēras, ļoti populārs ir mežģīņu bolero.

Nepieciešamie materiāli

Dzija. Vasarai ieteicams izvēlēties kokvilnas vai lina dziju, kas var būt ar daļēju sintētikas piejaukumu. Konkrētajam 34./36. jeb S izmēra modelim ar pusgarajām piedurknēm izmantots aptuveni 200 g kokvilnas/poliamīda efektdzijas, kas izskatās kā mežģīņu lente, bet valnīšiem – aptuveni 100 g kokvilnas dzijas nr. 3.

Adāmadatas. Efektdzijas adījumam nepieciešamas adāmadatas nr. 7, bet valnīšiem izmanto nr. 3–3,5.

Darba gaita

Jakas pamata adīšana. Uz tievākajām adāmadatām uzmet 42 kokvilnas dzijas valdziņus un ada 16 rindas gan turp, gan atpakaļ labiskajā adījumā, veidojot piedurknes valnīti.

Tālāk ada ar 7. numura adāmadatām, izmantojot efektdziju. Turp ada labiski, atpakaļ – kreiliski. Tā turpina, līdz adījums ir apmēram 110 cm garš. Pēc tam ar tievākajām adāmadatām atkal noada 16 rindas turp un atpakaļ labiski. Pēdējā rindā norauc visus valdziņus, izadot labiski. Izveidojas 40 x 115 cm taisns gabals ar valnīšiem katrā galā. No abiem galiem aptuveni 33–35 cm sašuj kopā, izveidojot piedurknes. Pielaiko, lai varētu atzīmēt nepieciešamo vīles garumu, jaciņas vidusdaļa nebūtu pārāk cieša padusēs vai pārāk vaļīga un neslīdētu nost no pleciem.

Saistītie raksti

Apkakles valnīša veidošana. Lai sanāktu vienots valnītis, kas veido apkakli, aptver paduses un muguras lejasdaļu, ar mazākajām adāmadatām uzņem adījuma sānu malu valdziņus. Izmanto tādu pašu kokvilnas dziju kā piedurkņu valnīšiem. Ņemot vērā, ka jakas pamats adīts ar 7. numura adāmadatām, sānu valdziņi ir diezgan lieli, tāpēc no katra sānu valdziņa vēlams uzņemt 2–3 valdziņus (izmantojot valdziņa iekšējo un ārējo diegu). Man sanāca uzņemt 96 valdziņus abās pusēs, tātad kopā 192 valdziņus. Lai neveidotos vīle, šo valnīti labāk adīt uz riņķi, izmantojot piecas garas adāmadatas un kokvilnas diegu. Bet var arī adīt atsevišķi augšējo (kakla) valnīti un apakšējo (muguras) valnīti un sānos sašūt kopā.

Uzņemtos valdziņus ada labiski griezti un raugās, lai nekur neveidotos lielas spraugas. Ada 16–20 rindas labiski turp un atpakaļ. Ja ada ar piecām adāmadatām, tad 1 apli labiski, 1 kreiliski utt.

Kad adījums pabeigts, ievelk visus diegu galus.

LA.lv