Praktiski
Mājas

Ugunsdzēsības aparāts drošiem Ziemassvētkiem0

Publicitātes foto

Ziemassvētki ir mierpilns ģimenes kopā būšanas laiks, kad gribas, lai viss notiek ideāli. Skaisti izrotāts mājoklis, ar mīlestību gatavots svētku mielasts, rūpīgi piemeklētas dāvanas – tas viss rada neatkārtojamu mājīguma atmosfēru. Taču Ziemassvētkos vērts padomāt ne tikai par dāvanām, bet arī par savu un tuvinieku drošību. Svētku laikā vairākas reizes palielinās ugunsgrēku risks, ko rada aktīvi izmantota plīts, degošas sveces un amatieriem domāta pirotehnika. Noskaidrojiet, kāpēc ugunsdzēsības aparāts ir nepieciešams ikvienā mājoklī, un kā pareizi izmantot to, lai ātri tiktu galā ar liesmām!

Cik droši ir svētki sveču gaismā?

Īpašu Ziemassvētku noskaņu uzbur mājīga un pieklusināta sveču gaisma. Izrotājot ar svecēm Ziemassvētku eglīti, Adventes vainagu un svētku galdu, jāatceras, ka skujas, audums un plastmasa ir degtspējīgi materiāli, kas var aizdegties. Drošības noteikumu ievērošana būtiski samazina ugunsgrēka risku, taču neviens nav pasargāts no nejaušiem kritieniem un paklupšanas aiz vadiem, kas var sašūpot eglīti un apgāzt degošas sveces.

Potenciāls ugunsgrēka avots svētkos ir Adventes vainags. Daudzās ģimenēs tas ir pats pirmais svētku rotājums, taču tas jāizmanto uzmanīgi. Uguns starpgadījumu risks palielinās, ja vainags:

 • ir darināts no dabīgām skujām;
 • ir izrotāts ar auduma gabaliņiem un plastmasas dekoriem.

Turklāt, jo vecāks kļūst vainags, jo lielāka iespēja, ka var izcelties ugunsnelaime. Nosusinātas skujas pārvada liesmas zibens ātrumā, tāpēc pēc aizdegšanās nozīme ir katrai sekundei. Ja mājās pie rokas ir ugunsdzēsības aparāts, tad to var droši izmantot, lai nodzēstu ugunsgrēku tā sākotnējā stadijā, neļaujot mazām liesmām izplatīties tālāk, izglābt mājokli un svētku sajūtu.

Kādās situācijās elektrība var būt bīstama?

Ugunsdzēsības aparāti ir noderīgi arī rosīgām mājsaimniecēm, kuras cītīgi strādā pie svētku mielasta pagatavošanas. Elektroierīces ir viens no galvenajiem ugunsgrēka avotiem mājoklī, tāpēc, jo aktīvāk tās tiek izmantotas, jo lielāka uzmanība jāpievērš ugunsdrošībai. Papildu riska faktori ir:

 • mājā nav iebūvēts elektrības zemējums;
 • kontaktligzdas ir pārslogotas;
 • elektroierīcēm ir tehniskas problēmas.

Svētku burzmā var viegli piemirst par cepeškrāsni, un diemžēl piededzis mielasts var radīt nepatīkamu situāciju Jūsu mājās. Izmantojot īpašu ugunsdzēsības pārklāju, var nodzēst degošu eļļu uz pannas, bet tradicionāli – ugunsdzēsības aparāts palīdzēs tikt galā ar degošām elektroierīcēm un novērsīs liesmu izplatīšanos un kaitējumu Jūsu īpašumam.

Vēl viens iemesls, kāpēc aprīkot savu mājokli ar ugunsdzēsības aparātu, ir amatieru sarūpētie salūti. Tuvojoties jaunajam gadam, pirotehnikas dēļ ugunsgrēka risks ievērojami palielinās.

Svētku salūts mājas pagalmā – skaista, bet riskanta aktivitāte

Pilsētās daudzos mikrorajonos par tradīciju ir kļuvusi amatieru uguņošana jaungada naktī. Tomēr jāatceras, ka šādas aktivitātes ir riskantas ne tikai pirotehnikas lietotājiem, bet arī salūta vērotājiem. Iespēja baudīt krāšņu uguņošanu, neizejot no mājām, ir vilinoša, bet pirotehnikas izmantošana māju pagalmos var vest gan pie traumām, gan pie īpašuma bojājumiem.

Nepareizi aizdedzināta petarde, patvaļīgi mainot lidojuma trajektoriju, var ielidot automašīnā, kāpņutelpā vai mājās. Kaitējuma risks ir vēl lielāks, ja Jūsu dzīvokļa logi nav aprīkoti ar nostiprinātu stiklu. Raķetes lidojuma ātrums ir pietiekami liels, lai tā viegli sasistu parastu loga stiklu. Raķete var piezemēties uz palodzes vai pat istabā, radot ne tikai izbailes, bet arī viegli uzliesmojošu priekšmetu aizdegšanos. Ja lidojuma laikā petarde nav nodzisusi, un Jūsu mājoklī nokļūst degoša pirotehnika, ugunsdzēsības aparāts būs tieši laikā.

Arī viena petarde var radīt kaitējumu vairāku simtu eiro vērtībā, tāpēc, jo ātrāk uguns tiks apstādināta, jo mazākas būs remontdarbu izmaksas. Ja mājās ir ugunsdzēsības aparāts, tas palīdzēs nodzēst ugunsgrēku tā sākuma stadijā.

Aprīkot mājokli ar ugunsdzēsības aparātu ir tikai puse no darba. Nepieciešams arī laikus iemācīties, kā pareizi lietot ugunsdzēsības aparātu. Par to lasiet tālāk!

Kā atšifrēt ugunsdzēsības aparāta etiķeti?

Tā kā ugunsdzēsības aparāti atšķiras gan pēc sastāva, gan pēc pielietojuma mērķa, pirms aparāta iegādes jātiek skaidrībā ar burtu un ciparu apzīmējumiem. Burti – A, B, C, D un F – apzīmē degošus materiālus:

 • A – cieti degoši materiāli;
 • B – degoši šķidrumi;
 • C – degošas gāzes.
 • D – degoši metāli, to sakausējumi, kuri deg pie augstām temperatūrām
 • F – degoši augu un dzīvnieku izcelsmes tauki un eļļas

Kvalitatīvi ugunsdzēsības aparāti priekš mājām ir multifunkcionāli un tiek galā ar A, B, C un F klases materiāliem. Skaitlis, piemēram, 55A 233B, norāda, cik lielu ugunsgrēku iespējams nodzēst ar konkrēto aparātu. Jo skaitlis lielāks, jo lielāku ugunsgrēku aparāts spēj nodzēst. Dzēstspēja ir atkarīga arī no aparātā iepildītās dzēšanas vielas. Ugunsdzēsības aparātos tiek izmantotas:

 • ūdens putas. piemēroti biroja telpām un veikaliem. tie nodrošina AB klases ugunsgrēku un elektroiekārtu dzēšanu līdz 1000V. Ūdens putas neatstāj nosēdumus, nepiesārņo telpu un minimāla ietekme uz apkārtējo vidi.
 • ogļskāba gāze. īpaši piemēroti elektroiekārtu dzēšanai.
  pulveris. Universāli aparāti ar augstu dzēstspēju, ir labi piemēroti A, B un C klases ugunsgrēku dzēšanai. Drošs risinājums āram un neapsildāmām telpām.
 • ķīmisks šķidrums. F klases ugunsdzēsības aparāti ir piemēroti degošu augu un dzīvnieku tauku / eļļas dzēšanai

Pārnēsājamais ugunsdzēsības aparāts strādā pēc vienota principa. To iedarbina ar rokām un izmanto, kamēr uguns nav izplatījusies pārāk plaši.

Dzēšam uguni pareizi: kas jāzina ikvienam?

Ja ugunsgrēks tomēr ir izcēlies, svarīgi ir izmantot ugunsdzēsības aparātu atbilstoši instrukcijai. Lūk, pamatdarbības, kas jāveic, lai tiktu galā ar liesmām patstāvīgi:

 • nostājieties vismaz 1 metra attālumā no degoša objekta;
 • novietojiet ugunsdzēsības aparātu uz zemes vertikālā stāvoklī;
 • atbloķējiet slēdzi, izvelkot sprosttapu;
 • paņemiet aparātu rokās un nomērķējiet to uz uguns avotu, nevis uz dūmiem;
 • mierīgi nospiediet uzgali;
 • pieturot šļūteni, sāciet lēni virzīt aparātu no vienas puses uz otru un dzēst liesmas.

Ja ir aizdegušas ieslēgtas elektroierīces, pirms liesmu dzēšanas tās jāatslēdz no kontaktligzdas. Ja tas nav iespējams, mājoklī jāatslēdz drošinātāji.

Vērība garantē drošību

Ugunsdzēsības aparāta galvenā funkcija ir neļaut ugunij izplatīties, tāpēc liesmas jādzēš nekavējoties, nemēģinot sākumā nodzēst uguni ar mazāk efektīviem līdzekļiem. Kad liesmas ir rimušās, neaizmirstiet pārbaudīt, vai nelaime novērsta pilnībā, jo pat dažas degošas dzirksteles var ļaut atsākties ugunsgrēkam. Pēc izmantošanas ugunsdzēsības aparāts ir atkārtoti jāuzpilda.

Izvērtējiet savus spēkus objektīvi!

Dzēšot uguni, obligāti ievērojiet drošības pasākumus. Ugunsgrēka laikā dūmi var radīt pat lielākas briesmas nekā liesmas, tāpēc jāparūpējas, lai elpceļos pēc iespējas mazāk nokļūtu dūmi. Ja nav iespējas izmantot marles apsēju, centieties minimāli ieelpot gaisu un turēties maksimāli tālu no liesmu avota. Izmantojot ugunsdzēsības aparātu atbilstoši noteikumiem, nelielus uzliesmojumus iespējams nodzēst pašu spēkiem. Taču, ja uguns ir izplatījies pārāk plaši, pēc iespējas ātrāk pametiet telpas un izsauciet ugunsdzēsējus, zvanot pa tālruni 112.

Par spīti ārkārtas situācijai, ugunsgrēka dzēšanas laikā jāsaglabā vēss prāts. Ja Jūsu mājoklī ir kvalitatīvs un sertificēts ugunsdzēsības aparāts, un Jūs protat to izmantot, panikai nav iemesla. Galvenais – iegādāties aparātu, kas nepievils dzīvībai svarīgā brīdī. Tādus ugunsdzēsības aparātus Latvijā piedāvā uzņēmums FN Serviss.

FN Serviss – ugunsdrošība pirmajā vietā

Sertificēts ugunsdrošības iekārtu pārdevējs, FN Serviss piedāvā pilnu preču klāstu ugunsdrošiem svētkiem un ikdienai. Mājas ugunsdrošības komplektos ietilpst dūmu detektors un ugunsdzēsības aparāts vai ugunsdzēsības pārklājs, kas paredzēts, lai slāpētu uguni, kas nav daudz izplatījusies. FN Serviss varat iegādāties gan ūdens putu, gan pulvera ugunsdzēsības aparātus ar augstu dzēstspēju. Visa FN Serviss produkcija atbilst ES prasībām un ir sertificēta.

Gatavojoties Ziemassvētkiem, neaizmirstiet parūpēties par sava mājokļa ugunsdrošību. Uzziniet, kādus risinājumus piedāvā FN Serviss un baudiet mierpilnus svētkus!

LA.lv