Praktiski
Mājas

Ūdens no krāna arī vasarnīcā un lauku mājā. Kā to ierīkot?0

Foto-Fotolia

Ar spaiņiem nest no akas ūdeni uz māju, protams, var būt romantiski, taču vienu vai divas reizes. Turklāt jāatsakās no ļoti daudzām ērtībām, bez kurām ikdiena jau šķiet neiedomājama. Kā ierīkot ūdeni mājā, ja pagalmā ir sena vai arī tikko izrakta aka?

Hidroizolācija akai

“Lai arī tas var šķist neparasti, jāsāk ar akas hidroizolācijas pārbaudi. Lai ūdens būtu tīrs, nedrīkst pieļaut virsūdeņu iekļūšanu akā. Ierīkojot jaunu aku, starp augšējo grodu savienojumiem jau akas ierīkošanas laikā ievieto speciālus hidroizolācijas materiālus. Ja aka veca, šuves nedaudz paplašina līdz 30 mm dziļumam un aizpilda ar remontjavām, kas spēj pielipt pat pie mitrām virsmām un žūstot nesaraujas,” skaidro būvfirmas KMT Projekts valdes loceklis Māris Stiprais.

Izmanto, piemēram, RM Sakret bezrukuma javu dzelzsbetona elementu montāžai (cena – 0,67 EUR/kg), RS Sakret ātri cietējošo betona izstrādājumu remontsastāvu (1,13 EUR/kg), Ceresit CD26 javu betona labošanai (0,91 EUR/kg) un citus. Savukārt grodus var sastiprināt ar 3 mm biezām metāla plāksnītēm. Starp katriem diviem grodiem nepieciešamas divas trīs plāksnītes. Tās neļaus grodiem izkustēties un sabojāt nule ierīkoto izolāciju.

Caurules diametrs – vismaz 32 mm

Nākamais uzdevums – ierīkot ūdensvadu no akas līdz mājai. Ūdensvads jāierok dziļāk par maksimālo zemes sasalšanas robežu, kas mūsu klimatiskajos apstākļos ir aptuveni 1,5 metri. Vēlamais tranšejas dziļums – 1,8 metri. Tajā tiek iebērts ap 10 cm biezs smilšu slānis amortizācijai (1. zīmējums). Savukārt virs caurules var izvietot 100 mm biezas ekstrudētā putupolistirola plāksnes, kas kalpos kā papildu siltumizolācija.

Šajā dziļumā arī akas grodā izveido ūdensvada caurulei atbilstīga diametra caurumu (optimālais caurules diametrs 32 mm). Arī te jāizmanto hidroizolācijas materiāli: blīves un sastāvi, kas nesatur bitumenu, tomēr ir elastīgi un nepieļauj ūdens sūkšanos starp cauruli un grodu (2. zīmējums). Akas iekšpusē var pievienot trejgabalu ar krānu, kas ļaus izlaist no sistēmas ūdeni, piemēram, ja vasarnīcu ziemā nav paredzēts izmantot. Trejgabala horizontālajam izvadam pievieno krānu, bet uz leju vērstajam – ūdens ņemšanas cauruli, kuras galā ir pretvārsts un smilšu sietiņš. Ūdens ņemšanas caurules galam jābūt aptuveni ūdens slāņa vidū vai nedaudz zem tā viduslīnijas, lai sistēmā neiesūktu smiltis un duļķes no akas apakšas.

Parasti ūdensvadam izvēlas polietilēna caurules, 32 mm diametra caurule maksā 70–85 centi par metru. Cauruļu montāža ir vienkārša, jo tām pieejams ļoti plašs savienojošo elementu klāsts: taisni un liekti savienojumi, krāni, trejgabali, kurus atliek vien tikai uzmaukt uz caurules gala un pievilkt blīvējošos elementus.

Bīstamākais ūdensvada posms ir vietās, kur tas tuvojas virspusei un šķērso ēku cokolu. Te vajadzētu paredzēt ūdensvada apsildīšanu un ierīkot biezāku siltumizolācijas slāni.

“Akas augšējos grodus vēlams siltināt ar ekstrudēta putupolistirola plāksnēm. Jo šaurākās strēmelēs tās būs sagrieztas, jo blīvāk piekļausies grodiem,” turpina Māris Stiprais. Tālāk ierīko blīvējumu no māla, kas nepieļaus virsūdeņu (lietus un sniega kušanas ūdeņu) iekļūšanu akā. Māls pēc iebēršanas jānoblietē – ar slīpumu prom no akas (3. zīmējums).

Sūknis akā vai mājā?

Gadījumā ja ūdens akā nav dziļāk par 7–8 metriem, sūkni ar hidroforu parasti izvieto mājā. Tiesa, jārēķinās, ka traucēs troksnis, kas radīsies, sūknim ieslēdzoties. Ja ūdens ir dziļāk, sūknis jāizvieto tieši akā. Pretējā gadījumā tas nespēs uzsūkt ūdeni līdz hidrofora rezervuāram. Ja sūknis jāievieto akā, tam jāparedz arī elektrokabelis. Visbiežāk to ievieto kopējā čaulā ar ūdensvada cauruli. Akā uz paliktņa var nostiprināt sūkni ar visu hidroforu vai izmantot iegremdējamu sūkni, izplešanās trauku atstājot telpās. Šajā gadījumā pašu sūkni iekarina izturīgā metāla trosītē, kas var būt iekļauta polimēru apvalkā un pasargāta no rūsēšanas.

Sūkņi ar hidroforu nopērkami, sākot no 60–64 eiro, savukārt iegremdējamie sūkņi ar ūdenslīmeņa kontroli – no 120 eiro. Atsevišķi būs jāiegādājas arī hidrofora tvertne, 50 litru tvertne nopērkama, sākot no 60 eiro.

Ūdensvadu var ierīkot paša spēkiem, tomēr, ja māc šaubas spēt visu paveikt kvalitatīvi, labāk nolīgt pieredzējušus meistarus.

LA.lv
IB
Indulis Burka
Praktiski
Pieci efektīvi veidi, kā piestiprināt klozetpodu
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Lai dzija nepieviltu – veidi, īpatnības un piemērotākās dažādiem adījumiem
1 diena
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Fizāļi – kā iegūt labu ražu?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
21. gadsimts vairs nav autoritātes laiks. To nomaina īslaicīgas slavenības. Saruna ar Skaidrīti Lasmani
6 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Privātā kapitāla uzvaras gājiens
13 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānijā kravas mašīnas konteinerā atrasti 39 cilvēku līķi
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
Rīgā būvēs pirmo bezoglekļa biroju ēku
8 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Kijevas centrā nograndis spārdziens; ir bojāgājušie
1 stunda