Mājas, Sadzīves tehnika

Tūristu plītiņas evolūcija: kā atšķiras gāzes, degvielas un multifunkcionālie degļi

Publicitātes foto

Vai iespējams uzpildīt gāzes baloniņus, kas domāti tūristu plītiņām, kuras lieto arī šoferi? Varbūt šādām plītiņām ir kādas alternatīvas? ANDREJS AUZIŅŠ MADONĀ

Vairākums ceļotāju ir novērtējuši degļu un plītiņu priekšrocības pārgājienos vai izbraukumos ar automašīnu, bet gadu desmitiem tūristu, makšķernieku un atpūtnieku ekipējuma neatņemama sastāvdaļa bija prīmuss.

“Primus” ir tikai viens no pazīstamākajiem zīmoliem, kurš mūsdienās piedāvā degļus un kura nosaukums sen kļuvis par apzīmējumu kompaktām ēdiena pagatavošanas ierīcēm.

Degļi atšķiras pēc izmantotā kurināmā veida, izmēra, svara, komplektācijas un cenas. Tos var vērtēt arī pēc ekonomiskuma principiem. Vienus var aizšķilt automātiski, citiem nepieciešami sērkociņi. Degļa izvēlē nav viena galvenā kritērija, taču jāņem vērā kurināmā un, protams, atpūtas veids, jo vieni vairāk domāti pārgājienam, kad tos nes mugursomā, citi – lietošanai kempingā. Katram ražotājam degļi un tiem piemēroti gāzes baloni vai degvielas tvertnes ir vairākos izmēros. Vairākums ierīču der 20 cm diametra katliņiem.

Degļa efektivitāti var vērtēt pēc jaudas – laika, kurā bezvēja apstākļos var uzvārīt litru ūdens. Daļa šo ierīču neprasa īpašas iemaņas. Lietošanas instrukcija un vēlāk arī pašu pieredze pateiks priekšā, kuri degļi kādiem apstākļiem – salam, vējam – nav piemēroti. Taču tāpēc ir pieejami dažādi papildu aksesuāri: kājiņas stabilitātei, aizsargi pret vēju, aizslietņi, kas atstaro siltumu utt.

Gāzes degļi

Pārgājieniem laba izvēle būs sašķidrinātās gāzes degļi, jo tie ir visvieglākie un gatavi tūlītējam darbam. Atliek izvēlēties tikai pamatni – novietot uz kājiņām vai uz gāzes balona platformas.

Šiem degļiem izmanto nelielus 100 g, 250 g vai 500 g propāna un butāna gāzes maisījuma baloniņus. Darbinot maksimālajā režīmā, 100 g gāzes pietiek aptuveni vienai stundai. Ar lielāko baloniņu var sa­sniegt aptuveni četru stundu limitu. Protams, deglim var regulēt gāzes padevi un liesmas lielumu, tāpēc ekspluatācijas laiks mainās.

Šiem degļiem gāzes baloni jāpērk – tos nav iespējams uzpildīt. Vidēja lieluma (250 g) balons maksā, sākot no 5,40 eiro. Tos var noņemt un pievienot pavisam vienkārši – pieskrūvēt vai iestiprināt (klikšķa sistēma). Balonos ir iestrādātas visas nepieciešamās drošības sistēmas, lai nenotiktu gāzes noplūde.

Diemžēl gāzes degļi nav parocīgi zemā temperatūrā (mazāk par -4…-5 °C), jo ziemā gāze labāk deg, ja tās sastāvā ir vairāk propāna, bet vasarā – lielāks butāna daudzums. Izmantošanu ierobežo arī atmosfēras spiediens kalnos – to nosaka gāzes fizikālās īpašības.

Gāzes degļi maksā no 20 līdz 140–200 eiro.

Pievienot komentāru