Praktiski
Dārzs

Tulpes no sēklām: kad sēt?0

Publicitātes foto

“Man uzdāvināja internetā pasūtītas Tulip seeds sēkliņas. Kad, kur un kā tās sēt?” DAINA AIZPUTES NOVADĀ

 

Ar sēklām pavairo savvaļas sugas, jo tās veģetatīvi slikti vairojas. Selekcionārs Juris Egle stāsta: lai tulpju sēklas dīgtu, tām 1–3 mēnešus nepieciešama pazemināta temperatūra (optimāli ir +4 °C), tāpēc sēklas tagad vajadzētu sēt zemē, piemēram, sējeņiem paredzētā kūdras substrātā. Puķkopis parasti tulpes sēj podiņos pēc 18. novembra (nedrīkst iesēt par ātru, citādi sadīgst jau janvārī, bet tad mazie asniņi drīz vien nosalst), pirms sala sējumus apsedz ar biezu lapu kārtu un vēlāk ar sniegu, lai pasargātu no izsalšanas. Var sēt arī substrātā podiņos un aptuveni divus mēnešus turēt vēsā vietā (verandā, pagrabā) vai ierakt sniegā.

Cits variants – sēklas sajauc ar mitru granti, rupju upes smilti vai kūdru māla podiņos vai maisiņos un stratificē ledusskapī (+4…+5 °C temperatūrā). Kad tās saknitušas, sēj podiņos vai dobē – iepriekš izveidotajās vadziņās ieber kārtiņu rupjas smilts, izvieto sēklas un tām uzber smilti. Dobi nolīdzina un apsedz ar puscentimetru biezu kūdras kārtiņu. Tas pasargā sēklaudžus no izslīkšanas un infekcijas.

Sējot podiņos, tulpes jāpārstāda ik gadu, katrreiz izvēloties arvien lielāku trauku un sīpoliņus stādot dziļāk.

Saistītie raksti

Pirmajā augšanas gadā nekādu mēslojumu nedod. Sēklaudži attīsta smalku stobrveida lapiņu. Līdz rudenim izveidojas kniepadatas galviņas lieluma sīpoliņš. Kad vasarā lapiņas nokaltušas, vēlams sējumiem uzlikt plēves vai šīfera jumtiņu, lai pasargātu no lieka mitruma. Septembra sākumā jumtiņu noņem un dobi rūpīgi aplaista. Otrajā gadā lapām parādās raksturīgais zīmējums un krāsa, un tad arī dod nelielu virsmēslojumu, parasti pusi no lielajām tulpēm paredzētās devas. Veģetācijas periodā sīpoliņus norok un atkal iestāda. Tulpes uzzied tikai 6.–8. gadā.

– Pat lietpratējam reizēm var nekas nesadīgt. Lai nezaudētu sevišķus retumus, nekad vienā reizē neizsēju visas tulpju sēklas. Rezervei atstātās līdz nākamajai sezonai turu papīra iepakojumā istabas temperatūrā. Ja izsētās tulpes aiziet bojā, sēju atkal no jauna, – skaidro Juris Egle.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Šokolādes braunijs krūzītē. Pagatavo 5 minūtēs! VIDEORECEPTE
20 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Nosacījumi apgādnieka zaudējuma pensijas saņemšanai. Vai pienākas arī pilngadīgiem bērniem, kas turpina mācīties?
21 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Vai gladiolu sīpolus pa ziemu var parafinēt? Kā tos labāk uzglabāt?
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Uz protestu viļņa grib atlaist Saeimu: “ZZS” un “Saskaņa” vēl neiesaistās parakstu vākšanā
7 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Ceturtdien gaidāms vējains laiks
52 minūtes
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Supermenu gaidot
28 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Aprit seši gadi kopš Zolitūdes traģēdijas “Maxima” lielveikalā
43 minūtes
LE
LETA
Sports
Porziņģis ar 14 punktiem palīdz “Mavericks” uzvarēt
16 minūtes