Praktiski
Mājas mīluļi

Truša pastaigas pa istabu. Kas jāievēro, mājās turot šo dzīvnieciņu0

Foto – Shutterstock

Trusis ir interesants mājdzīvnieks. Enerģisks un smieklīgs, bet arī ļoti ziņkārīgs un aktīvs. Tam ir asi zobi un niķis visu grauzt. Dzīvniekam jāļauj brīvība, visu laiku taču neturēsi būrī, un pacietīgi jāiemāca arī uzvedības noteikumi.

Iemācīt trusi dzīvoties pa istabu ir laikietilpīgs process, turklāt kaut kas var tikt sabojāts. Taču pēc kāda laika ļēpauši ļoti labi iemācās uzvesties telpā. Ir patīkami tos redzēt kopā ar cilvēkiem atpūšamies uz dīvāna vai sēžam uz palodzes un vērojam garāmgājējus. Trušu pastaigas istabā ir labs veids, kā nodrošināt dzīvniekam izklaidi, jaunus iespaidus un dot iespēju vairāk laika pavadīt ar cilvēkiem.

Istaba pastaigām jāsagatavo. Vispirms jāizdomā, vai trusis drīkstēs atrasties, piemēram, uz dīvāna vai visā istabā. Sākumā labāk atvēlēt nelielu teritoriju, lai dzīvnieks vajadzības gadījumā var aizskriet uz savu mājiņu (tai vienmēr jābūt atvērtai un viegli pieejamai).

Izvēlētajā teritorijā nedrīkst atrasties vērtīgas mantas. No ziņkārīgā dzīvnieka jānoslēpj televizora un citu iekārtu vadi (tiem var uzlikt aizsargvāciņus, ko var iegādāties būvniecības veikalos), tālvadības pultis, telefoni, grāmatas – viss, kas ir vērtīgs un var tik saplēsts vai sagrauzts. Nepieejamā vietā jānoliek istabas puķes, citādi tās tiks izraktas vai sagrauztas. Turklāt daudzi telpaugi garaušiem ir indīgi, tāpēc nedrīkst atstāt puķu podu un trusi bez uzmanības.

Trusim jāsagādā rotaļlietas, lai ir ar ko nodarboties arī ārpus būrīša. Tas novērsīs dzīvnieciņa uzmanību no graušanai neparedzētām lietām. Var būt gan zoopreču veikalā pirktas mantiņas, gan kartona kastītes un tualetes papīra rullīši.

Jāpārbauda, vai starp mēbelēm nav caurumu un tuneļu, kuros varētu ielīst un iesprūst. Turklāt nepieskatīts garausis var sākt grauzt mēbeles vai veidot alu.

Mācot jādod komandas Nē! vai Nedrīkst!, ja sāk darīt kaut ko neparedzētu. Koka mēbeles ar asiem, nevis apaļiem stūriem trusim var būt ļoti pievilcīgas, tāpēc ar stingru komandu jāiemāca tās neaiztikt. Trušu nacionālais sporta veids ir tapešu plēšana. Ja dzīvnieks izrāda par tām interesi, jāaptur ar komandu Nedrīkst!.

Konsultējis VIESTURS LUJĀNS

LA.lv