Mājas, Remonts un būvniecība

Trešdaļa iedzīvotāju vēlētos māju no koka

Foto - Anda Krauze

Koka mājas ir celtas no dabai un cilvēkam draudzīga materiāla – par to pārliecināti 84% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju. Taču, ja būtu jāizvēlas, kāda materiāla māju būvēt vai iegādāties, kokam priekšroku dotu katrs trešais aptaujātais, bet katrs otrais izvēlētos betonu vai ķieģeļus. Par to liecina DNB bankas veiktā aptauja, kurā noskaidrota sabiedrības attieksme pret koka mājām.

Kā pierāda aptaujas dati, savu mājokli no koka izvēlētos 34% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju. Puse respondentu dotu priekšroku citam materiālam – ķieģeļiem (23%) vai betonam (25%). Interesanti, ka vīrieši daudz biežāk nekā sievietes vēlētos dzīvot betona bloku mājā (34% vīriešu; 17% sieviešu). Turpretī sievietes biežāk priekšroku dotu koka (33% vīriešu; 35% sieviešu) vai ķieģeļu (21% vīriešu; 26% sieviešu) mājām.

No tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri vēlētos dzīvot koka mājā, 58% norāda, ka gribētu būvēt vai pirkt guļbūvi; 12% respondentu atzīst, ka priekšroku dotu koka karkasa mājai, 11% labprāt būvētu vai pirktu koka moduļu māju, savukārt tikai 3% izvēlētos koka paneļu māju. Latvijas koka būvniecības klastera izpilddirektors Gatis Zamurs uzsver: kaut arī Latvijā samērā maza daļa iedzīvotāju izvēlētos būvēt koka paneļu vai koka moduļu māju, šādā veidā būvētas ēkas kļūst arvien pieprasītākas pasaules tirgū, jo to būvniecība sniedz ievērojamu līdzekļu ietaupījumu salīdzinājumā ar cita materiāla ēkām.

Jautāti par koka kā pamatmateriāla izmantošanu dažādu ēku būvniecībai, 86% aptaujāto no koka vēlētos tieši dzīvojamo māju. Tas norāda, ka šie cilvēki ir arī pilnībā pārliecināti, ka koka ēka var kalpot pietiekami ilgi, lai tā būtu ģimenes māja vairākām paaudzēm. Teju puse respondentu koku izmantotu arī pirts būvniecībai, bet gandrīz katrs ceturtais – vasaras, dārza vai viesu mājas būvniecībai.

Vienlaikus aptauja uzrādīja arī vairākus ar koka mājām saistītus mītus. Piemēram, vēl aizvien ir daļa cilvēku, kuri uzskata, ka ir grūti saņemt kredītu koka mājas iegādei vai būvniecībai. Tieši šī iemesla dēļ 10% aptaujāto iedzīvotāju neizvēlētos celt koka māju. DNB bankas privātpersonu kreditēšanas vadītājs Kaspars Anckalniņš gan norāda, ka kredītu koka mājas celtniecībai var saņemt ar tieši tādiem pašiem nosacījumiem kā citu materiālu ēku celtniecībai. Turklāt ar ALTUM atbalstu kopējais finansējums var sasniegt pat 85%.

G. Zamurs uzsver, ka aptaujā koka mājām piedēvētās īpašības ir aplamas. “Pēdējo gadu laikā koka būvniecībā ir mainījies teju viss – mēs esam iemācījušies aprēķināt slodzes, lietot inovatīvus materiālus un racionāli tos plānot. Ir radusies būvfizika. Visi šie priekšnoteikumi arī ļauj projektēt un būvēt modernas un ilgmūžīgas koka mājas, kuras nekādā gadījumā nevar uzskatīt par uguns nedrošām vai nepraktiskām ekspluatācijā. Tieši tāpēc ir aplami domāt par koku kā aizvēsturisku materiālu būvniecībā, jo tā izmantošanas iespējas mūsdienās ir neizmērojamas,” pārliecināts G. Zamurs.

DNB pētījumā piedalījās vairāk nekā 500 respondentu no visas Latvijas vecumā no 18 līdz 70 gadiem.

2 Komentāri

 1. Nu nezinu, nezinu, šķiet kārtējais fufels. Kādreiz teica ka katrs trešais planētas iedzīvotājs ir ķīnietis. Manā mazpilsētā(6 000 iedzīvotāju) joprojām, par laimi, nav neviena ķīnieša, tad ceru nav arī tik daudz koka māju gribētāju kā noteikts pētījumā.

 2. Atstrādāts raksts.
  Sievietes, kuras ”vēlas” koka māju tika aptaujātas, teiksim no Pļavnieku daudzstāvenēm.
  Un jautājums bija; ”vai Jūs vēlētos dzīvot omulīgā koka namiņā?”
  Atbilde bija ”jā!”

  ps. Jebkura sieviete izvēlētos stabilitāti un komfortu, kas ir labāks par tai esošo 🙂

  Paldies DNB un sadarbības partneriem par uzmanību!
  Nākamreiz reklamējieties pie profesionāļiem 😉

Pievienot komentāru