Praktiski
Dārzs

Tomātus var audzēt podos tikpat labi kā augsnē. Kas jāzina, lai raža priecētu? 0

Foto-Shutterstock un Fotolia

Gribu audzēt tomātus traukos siltumnīcā. Kas man būtu jāņem vērā? AIVARS JAUNPILS NOVADĀ

Pēc kolekcionāra Valda Pūliņa teiktā, tomāti podos aug tikpat labi kā augsnē, tikai vairāk jārūpējas par mitrumu, jo, augļiem gatavojoties, augi prasa ļoti daudz ūdens.

Savā saimniecībā kolekcionārs tomātus dēstiem sēj marta vidū, beigās. Paaugušos augus stāda 12–15 litru podos. Vispiemērotākais substrāts ir bagātināta kūdra ar rupjākām šķiedrām – tādā saknēm ir nodrošināti labāki gaisa apstākļi un tiek novērsta pārmērīga ūdens uzkrāšanās. Valdis Pūliņš tomātus stāda plastmasas podos, kam caurumi ir gan apakšā, gan sānos – iesēdinot (ierokot) traukus nedaudz zemē, augiem ar laiku saknes nāk ārā arī pa sānu atverēm, tādējādi tie aug, it kā būtu iestādīti gruntī.

Audzējot tomātus podos zem seguma, kopšana (augu uzsiešana, pietīšana, pazaru izņemšana, atlapošana, ražas vākšana) ir tāda pati, kā audzējot augsnē. Ja plastmasas podi ir melni, V. Pūliņš tos iesaka nokrāsot vai notīt ar baltu materiālu, lai tik ātri neizžūst. Kamēr augi vēl mazi, tos var laistīt retāk – ik pēc 2–3 dienām. Savukārt pieauguši, ražojoši tomāti jālaista katru dienu, karstā laikā – pat 2–3 reizes dienā.

Audzējot podos, var izmantot arī pilienveida laistīšanas sistēmu, bet tad trauki jāizvieto pēc iespējas tuvāk cits citam, citādi barības šķīdums tecēs garām un augiem netiks.

Lai iegūtu pilnvērtīgu ražu, augi jāno­drošina ar visiem nepieciešamajiem barības elementiem. Šim nolūkam regulāri lieto barības šķīdumu. Nedrīkst podos kaisīt sauso mēslojumu, jo tā var apdedzināt saknes.

Ja iepodotos tomātus vēlas audzēt uz lodžijas vai terases, svarīgi izvēlēties piemērotu šķirni – tiem jābūt determinantiem (tādiem, kas pārtrauc augšanu pēc 5.–6. ķekara izveidošanas). Audzējot siltumnīcā, podos var stādīt arī lielaugļu tomātus, nodrošinot tiem balstu.

LA.lv
AG
Aija Geida
Praktiski
Karamelizēti āboli. Bērniem ļoti garšos!
19 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Ķirbju salāti ar papriku. Nevajag sterilizēt!
19 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Lai vēlziedes parādītu sevi visā krāšņumā. Kad tās ir jāpārstāda un kā jākopj?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
10 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
8 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Boeing” nav sniedzis ziņas par potenciālu tās jaunākās lidmašīnas bīstamību
8 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
10 stundas