Dārzs, Sakņu dārzs

Tomātu stādiņi izstīdzējuši? Uzzini, kā tos var glābt!

Foto - Shutterstock

Laikam iesēju par agru – mazie tomātu stādiņi ir izstīdzējuši. Vai tos vēl var glābt? Vai var pagūt iesēt un izaudzēt jaunus? OTTO Engures novadā

Iedziļina zemē

Dārzeņu audzētāja Gunta Kreicberga no Medzes pagasta mierina, ka tomātu sēja vēl nav nokavēta, taču arī izstīdzējušos nevajag mest ārā. Tomāti izstīdzēja gaismas trūkuma un aukstuma dēļ. Stādiņus ieteicams turēt istabas temperatūrā, vislabāk uz palodzes, kur nav pārāk silts, taču gaismas ir visvairāk. Tad saknes labi attīstīsies, kas stādam vissvarīgākais šajā periodā.

Ja tomāti iesēti tik agri, ka tiem jau tagad ir īstās lapiņas, izstīdzējušo augumu dziļi izpiķē. Izvēlas garu trauku (krējuma vai jogurta glāzes), lai stāds ietilptu līdz pirmajām dīgļlapām. Pēc pāris nedēļām, kad tas būs saņēmies, stādu var izpiķēt vēlreiz – lielākā traukā, piemēram, tukšās papīra piena pakās. Dīgļlapiņas nokniebj un kātu iedziļina līdz pirmajām īstajām lapiņām. Vai arī izvērtē stādu un podā ietilpina pēc iespējas visu kailo, trauslo tomāta kātiņu.

!!! Kļūda – turēt stādus pie silta mūrīša. Tā tie stīdzēs vēl vairāk.

Gādā gaismu

Svarīgi ir sagādāt tomātiņiem pēc iespējas vairāk gaismas. Tādēļ pa dienu kastītes iznes neapkurināmā plēves siltumnīcā, kuru saule jau tagad pamatīgi iesilda. Pirmajās dienās augus sargā no tiešiem saules stariem. Šim nolūkam pagatavo pretsalnu agrotīkla būdiņu. Siltumnīcas plēve vien saules spēku neaizturēs, un augi var apdegt. Saules peldes liks saņemties pat īstiem nīkuļiem. Vakarā stādus nes atpakaļ istabā.

Ja stādiņu nav daudz, tos uz palodzes var pagrozīt, lai pārāk nenoliecas uz vienu pusi. Kad sāk nest uz siltumnīcu, tad grozīšana ir lieka.

Stādīšanai izvēlas jau ielabotu kūdras substrātu. Dārzeņu audzētāja lieto Kaigu kūdras substrātu tomātu, gurķu un paprikas stādiem KKS-1. Maiss gan ir paliels (250 l) dažiem mazdārziņa dēstiem, taču pārpalikumu var iestrādāt siltumnīcas augsnē vai izmantot kā mulču pēc augu iestādīšanas. Uz nākamo gadu substrātu glabāt nav vēlams.

Stādiņiem papildmēslojums nav jādod, kaut tie izskatās bāli un gari. Viss vajadzīgais jau ir speciālajā kūdras substrātā. Papildu barību tie saņems, kad tiks izpiķēti jaunā substrātā. Mēslojot mazos stādiņus, ir iespēja, ka tiks apdedzinātas jutīgās saknītes.

Garos nogulda

Arī jau liels, pāraudzis stāds nav nelaime. Dārzeņu audzētāja tomātus stāda zemē horizontāli. Lai cik garš būtu tomāta augums, to guļus gulda stādīšanas bedrē. Ārā atstāj tikai galotni un divas lapas. Visa zemē guldītā kāta daļa apsakņosies, un tomāti augs “zili melni”. Spēcīgā sakņu sistēma apgādās augu ar barības vielām. Laba pieredze bijusi pat ar metru gariem “kāganiem”. Pirmais ķekars šādi stādītiem tomātiem būs pie pašas zemes. Zem tā var kaut ko paklāt, bet var arī iztikt tāpat, jo pirmie tomāti ātri apēdas un nepagūs bojāties. Ja stādus liek stāvus, pirmais ķekars veidojas apmēram metru augstu no zemes, un galotne drīz vien atduras jumtā, taču sakņu sistēma nav nekāda dižā.

Svarīgs noteikums – tomātu ar galvu guldīt uz ziemeļiem, bet saknēm pret dienvidiem. Tad jau pēc pāris dienām tas sāks celt galotni augšā, pret sauli.

Vēl var sēt

Ja šķiet, ka jau iesētie tomāti izskatās pavisam bezcerīgi, vēl šonedēļ droši var sēt tomātus. Diena kļūst arvien garāka, gaismas un siltuma vairāk. Līdz ar to tagad sētie tomāti augs kā uz rauga. Var gadīties, ka tie pat aizaugs martā agri sētos nīkuļus. Vienīgais trūkums – ražas laiks varbūt nesāksies jūlijā, bet tikai augustā.

Tomāta stāda izaudzēšanai vajag 1,5–2 mēnešus. Ja siltumnīca nav apkurināma, maija beigas ir piemērots laiks stādīšanai. Tad parasti beigušies lielākie aukstuma periodi un salnas. Arī stādīšanai laukā, dobēs, tieši laikā būs aprīļa pirmajā pusē sētie tomāti.

Audzelīgākie un veselīgākie stādi un pēc tam augi ir tā sauktajām hibrīdajām tomātu šķirnēm (apzīmē ar F1). Gardi un izturīgi ir ‘Cristal F1’, ‘Colibri F1’, ‘Pink Rise F1’. Gards ir aveņtomāts. Parasti liela piekrišana ir mazajiem tomātiņiem, kam augļi kā plūmītes. Tos visus vēl var iesēt šonedēļ.

2 Komentāri

 1. ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =====

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Pievienot komentāru