Praktiski
Mājas

Tīrs arī bez ķīmijas! Kas īsti ir mikrošķiedru lupatiņas? 0

Foto – Shutterstock

Mēbelēm īpašs paņēmiens

Tagad tiek piedāvāti dažādi mēbeļu tīrīšanas un atjaunošanas līdzekļi. Taču ne vienmēr vajag lietot ķīmiju, daudzos gadījumos ideālu tīrību var panākt, ņemot palīgā vien mikrošķiedras lupatiņu un ūdeni.

Savā dzīvoklī vai mājā tīrām, kā esam ieraduši. Taču profesionāļi, kuriem ik dienu ideālā tīrībā jāuztur lielas biroju vai veikalu telpas, atraduši efektīvas metodes.

Tīrīšanas speciāliste Anita Vidiņa stāsta, ka lielākajai daļai galdu, skapju un plauktu ir ūdensizturīgs pārklājums – tie ir laminēti (jo īpaši virtuves mēbeles), klāti ar ūdensizturīgu laku, dažkārt pulēti. Arī jauno pakešu logu palodzes parasti klāj plastikāts. Šādas virsmas ļoti labi var notīrīt ar mazliet mitru mikrošķiedras lupatiņu. Taču paņēmiens ir īpašs. Lupatiņu pārloka uz pusēm, galiņu (1/3 vai 1/4) samērcē ūdenī un nospiež. Tad sarullē, ietinot mitro galiņu, un izgriež, lai būtu viegli mitra. Slapjākai poras būs pilnas ar ūdeni, un tā neuzsūks netīrumus. Drānu saloka vismaz astoņās daļās, lai nelielais taisnstūrītis pilnībā ieguļas plaukstā, un galdu vai citu virsmu notīra vienā paņēmienā, neatraujot no virsmas. Tad lupatiņu apgriež uz otru pusi un tīra nākamo plakni. Ja drāna salocīta astoņās daļās, katru no tām var izmantot no abām pusēm, tātad notīrīt 16 darba virsmas.

Tieši tāpat tīra pulētās mēbeles. Daudzās ģimenēs tās saglabājušās no senākiem laikiem. Ja pulētā sekcija būs ideāli notīrīta, no jauna radušos pirkstu nospiedumus varēs noņemt punktveidā ar mikrošķiedras lupatiņu. Toties, ja pulētā mēbele ir nevienmērīgi plankumaina, tas liecina, ka nav akurāti notīrīta vai lupatiņa bijusi pārāk mitra.

Ja netīrumu vairāk, jāņem talkā divas lupatiņas – vispirms notīra ar mitru, pēc tam nospodrina ar sausu. Ļoti netīrām virsmām (ja uz virtuves galda radušies traipi vai uz palodzes puķu podi atstājuši neglītus apļus) ieteicams izmantot krēmveida tīrīšanas līdzekļus, piemēram, Cif Cream. Neder abrazīvi (skrāpējoši) tīrīšanas līdzekļi, jo tie atstās sīkas, ar aci neredzamas švīkas, kurās krāsies netīrumi.

Šādi strādājot, istabās un virtuvē var iztikt bez dažādiem ķīmiskiem līdzekļiem, saudzējot savu veselību, kā arī ietaupot naudu. Ķīmija vajadzīga vien vannasistabai, toties izlietni un dušas kabīni katru dienu var noslaucīt tikai ar mikrošķiedras lupatiņu.

Anita Vidiņa uzskata, ka lakotām un lamināta mēbelēm nekādi aizsarglīdzekļi nav vajadzīgi.

Mūsdienās ražotās dabiskā koka mēbeles arī ir pārklātas ar gandrīz neredzamu laku. Nelakotās pēc notīrīšanas gan jāpabaro, apstrādājot ar kādu šim nolūkam domātu eļļu. To uzsmidzina uz mēbeles vai tīras drāniņas un ierīvē kokā, līdz eļļa vairs neuzsūcas. Pārpalikumus noslauka ar drāniņu.

Stikla galdiņi, košļenes un bojāts lakojums

Stikla galdiņus, kā arī mēbeļu metāla daļas un metāla vai plastmasas furnitūru tīra tāpat kā laminētās mēbeles – ar viegli mitru mikrošķiedras lupatiņu. Uz stikla galdiņa virsmas radušās švīkas likvidēt gan nepalīdzēs neviens tīrīšanas līdzeklis. Bērnu pielipinātās košļenes no dažādām virsmām ērti var noņemt ar špakteļlāpstiņu.

Ko darīt, ja uz lakotajām mēbelēm redzamas švīkas, laka vietām nolobījusies vai karsti trauki uz tām atstājuši neglītus apļus? Te kopšanas līdzekļi diez ko nelīdzēs. Atliek noslīpēt virsmas augšējo slāni un mēbeli no jauna nolakot. Ar finierētu mēbeli jārīkojas uzmanīgi, jo finiera kārtiņa ir tikai dažus milimetrus plāna.

Televizori un datori

Ieslēgts televizors un dators pievelk putekļus, tāpēc tie regulāri jātīra. Plastmasas daļām izmanto viegli mitru mikrošķiedras lupatiņu. Ja ierīcei aizmugurē ir redelītes, tās var izsūkt ar putekļu sūcēju.

Saistītie raksti

Ekrānu tīrīšanai tiek ražotas speciālas salvetes. Datora klaviatūrā mēdz sabirt gruži, tāpēc to apgāž otrādi un izkrata, bet spraugas iztīra ar otiņu vai izsūc ar putekļu sūcēju.

Arī taustiņi ar laiku kļūst netīri, taču tos mazgāt nedrīkst. Ieteicams katru taustiņu tīrīt ar lupatiņu, kas samitrināta logu tīrīšanas līdzeklī, odekolonā, degvīnā vai spirtā. Nepieciešamības gadījumā taustiņus var izņemt ar kādu metāla priekšmetu, piemēram, neasu nazīti. Tad taustiņus tīra pa rindām, lai nesajuktu, vai arī klaviatūru iepriekš nofotografē. Klaviatūras pamatni notīra ar birstīti.

Pirms tīrīšanas datoru atvieno no strāvas, portatīvajam datoram izņem baterijas.

LA.lv