Praktiski
Mājas

Tīri māju ar citronu, sodu un ožamo spirtu!0

Foto: Geo-Grafika/SHUTTERSTOCK

Telpu uzkopšanai var izmantot ne vien rūpnieciski ražotus tīrīšanas līdzekļus, bet arī mājās pieejamus produktus: etiķi, sodu, citrona sulu un ožamo spirtu.

Citrona sula

Tā labi izšķīdina eļļas un tauku traipus uz virtuves flīzēm. Ar taukainām virsmām diezgan veiksmīgi tiek galā citronskābe. Piemēram, tējkannā ielejot ūdeni, pievienojot ēdamkaroti citronskābes un uzvārot, tā spīd un laistās.

Citronam piemīt spēja gan atsvaidzināt un mitrināt gaisu, gan balināt veļu, tīrīt traipus un pulēt stikla virsmas.

Šā augļa sula mīkstina cietu ūdeni, tās sastāvā esošās skābes šķīdina ziepju un pulvera putu uzkrājumus drēbēs, veļas un trauku mazgājamajā mašīnā. Mazgājot drēbes, skalošanai mīkstinātāja vietā pievieno viena un divu citronu sulu, ja no kaļķainā ūdens baltie krekli kļuvuši pelēcīgi vai lāgā neizmazgājas (piemēram, no sviedriem iedzeltenas paduses).

Tas ne vien padara drēbes baltas, mīkstas un smaržojošas, bet arī atsvaidzina veļasmašīnas aromātu. Ja traipi ir ieēdušies vai baltā kokvilnas veļa šķiet pārāk pelēcīga, pusstundu pirms mazgāšanas apģērba gabalus iemērc ūdenī, kam pievieno citrona sulu un mazliet dzeramās sodas. Var arī minūtes desmit pavārīt ūdenī, kam pieliktas dažas citrona šķēles.

Lai atsvaidzinātu piesmakušas telpas (vannasistabu, tualeti, pieliekamo vai telpu, kur stāv kaķa tualetes kaste), izmanto svaigu citronu. Sagriež šķēlēs, uzver uz diega un izkar kā telpas dekoru. Ja atkritumu spainis pilns līdz malām, uzmet vēl pāris citrona miziņu – tās aizkavē nepatīkamo smaku izplatīšanos. Ēteriskās eļļas, ko satur miziņas, ātri atsvaidzina gaisu.

Pelējuma notīrīšanai izmanto citrona sulas un sāls maisījumu.

Etiķis

Izlietņu un vannas cauruļu attīrīšanai var lietot etiķi un sodu. Caurulē ieber pusglāzi sodas, tad pārlej ar glāzi etiķa. Līdzko soda un etiķis sāk putot, izlietnē vai vannā ieliek aizbāzni. Pēc laiciņa cauruli izskalo, maksimāli atverot karstā ūdens krānu.

Flīžu, vannas un izlietņu tīrīšanai izmanto maisījumu, kas sastāv no divām glāzēm sodas, pusglāzes šķidro ziepju, pusglāzes ūdens un 2 ēdamkarotēm etiķa. Šuves starp flīzēm var notīrīt ar etiķī samērcētu zobu suku. Lai notīrītu ūdens jaucējkrānu, izmanto ūdens un etiķa maisījumu.

Četrus litrus ūdens sajaucot ar krūzi etiķa, iegūst efektīvu līdzekli linoleja mazgāšanai virtuvē.

Logu, spoguļu un flīžu mazgāšanai izmanto ūdeni, kam pievienots etiķis (vēlamā attiecība 50:50). Tas virsmai piešķir spīdumu. Savukārt ar olīveļļu sajaukts etiķis noder mēbeļu spodrināšanai.

Lai neitralizētu dažādas nepatīkamas smakas, telpā novieto trauciņu ar etiķi. Tiesa, tā var rīkoties tikai tad, ja nav mazu bērnu un mājdzīvnieku.

Foto: Andrey_Popov/SHUTTERSTOCK

 

Soda

Tā labi notīra taukus un ir efektīvs krāsotu virsmu, grīdu un virtuves iekārtas virsmu tīrīšanas līdzeklis. Likvidē nosēdumus, kas sakrājušies uz dušas kabīnes stikla durvīm.

Iztīra sarkanvīna radītos traipus no paklāja. Sodas un ūdens maisījums der ledusskapja tīrīšanai gan no iekšpuses, gan ārpuses. Arī traukus var mazgāt ar sodu vai sinepēm un karstu ūdeni.

Labāk lietot kalcinēto, nevis dzeramo sodu.

 

Ožamais spirts

Lai ar eļļas krāsu nokrāsota grīda pēc mazgāšanas iegūtu spīdumu, siltam grīdas mazgājamam ūdenim pievieno 2–5 ēdamkarotes ožamā spirta. Savukārt nodzeltējušus aizkarus var atsvaidzināt, tos izbalinot šķīdumā, kas pagatavots no 2 ēdamkarotēm 3% ūdeņraža pārskābes, 1 ēdamkarotes ožamā spirta un 10 l ūdens.

Saistītie raksti

Maisījumu gatavo emaljētā traukā, bet maisa ar koka karoti. Aizkarus iemērc uz 20–50 minūtēm. Pēc balināšanas rūpīgi izskalo.

 

PADOMI
Lai mājās gatavotajam tīrīšanas līdzeklim būtu patīkamāks aromāts, var pievienot dažus pilienus iepatikušās ēteriskās eļļas.

Gandrīz visi mājas darbi, kur netīrumus likvidē ar ūdeni, jāveic dilstošā mēnesī.

LA.lv