Praktiski
Mājas

Tīra māja no A līdz Z: septiņi knifiņi tīrības dienai0

Foto-Shutterstock

Līdz ar pavasara atnākšanu kā tradīcija iegājusies lielā tīrīšana, kad spodrinām, mazgājam un aizslaukām ziemā sakrājušos putekļus. Speciālisti aicina to uztvert kā uzmundrinošu rituālu un sniedz padomus, kā tīrības dienas saplānot visefektīvāk – tā, lai gada siltākos mēnešus sagaidītu kārtīgā mājoklī.

Plāns ir karalis!
Pirms ķeries pie darba, apdomā, cik daudz durvju, logu un citu dažādu virsmu ir mājās. Kurām vietām ir nepieciešama pamatīgāka uzkopšana un kurām – mazāka? Kādi līdzekļi mājās jau ir un kādus vēl nepieciešams iegādāties? Pēc tam sagatavo savu rīcības plānu un ķeries pie darba.

Ielaid telpās gaismu
Lai istabas izskatītos gaišākas un plašākas, tiklīdz ir siltāks laiks, notīri logus. Viens no logu pulēšanas pamatlikumiem ir tos mazgāt no augšas uz leju. Svarīgi ir izmantot arī tieši stiklam paredzētus mazgājamos līdzekļus, vislabāk – no dabīgām sastāvdaļām. Tie neatstāj kaitīgas nogulsnes un pilienu pēdas. Ja steidzies, tad ātri nopulēt logus palīdzēs mīksts papīra dvielis vai sausa mikrošķiedras drāna.

Pievērs uzmanību arī logu kopskatam – labākais palīgs logu rāmju un palodžu kopšanā būs trauku mazgājamais līdzeklis, savukārt žalūzijām izmanto auduma atsvaidzinātāju un sausu lupatiņu. Atceries arī par aizkariem, kas ātri absorbē dažādus aromātus un netīrumus – lielākā daļa no tiem ir mazgājami veļasmašīnā, savukārt, ja audums to nepieļauj, drošāk būs izmantot ķīmiskās tīrītavas pakalpojumus.

Izslauki visus stūrīšus
Nereti par griestu un sienu tīrību aizdomājamies vien pirms remontdarbiem, taču vēlams pievērst tam uzmanību arī ikdienā. Griestus un sienas katru reizi nav nepieciešams berzt, putekļu aizgainīšanai pietiks ar sausu lupatiņu vai birsti, ar kuru ērti izslaucīt visus stūrus. Ja tomēr uz šīm virsmām ir aizķēries kāds noturīgāks traips, no sākuma to jāmēģina notīrīt ar siltu ūdeni un pāris pilieniem trauku mazgājamā līdzekļa. Tikai tad ieteicams ķerties pie spēcīgākiem tīrīšanas līdzekļiem.

Gāzēts ūdens paklājiem
Lai mīkstās mēbeles un paklāji saglabātu savu izskatu ilgtermiņā, to tīrīšana jāveic regulāri. Visērtākais veids ir izsūkt mīkstās virsmas ar putekļusūcēju un attiecīgajai virsmai piemērotu uzgali. Pavasarīgam aromātam apsmidzini dīvānu, gultasveļu un aizkarus ar auduma atsvaidzinātāju. Ja tomēr uz mīkstajām mēbelēm gadījies kāds traips, ar to ir jābūt ļoti uzmanīgam – jo pašrocīga tīrīšana ar ziepēm vai citiem līdzekļiem var to vēl vairāk sabojāt.

Savukārt paklājus iznes ārā un izpurini, vari tos arī neilgi atstāt svaigā gaisā, lai tie izvēdinās. Paklājs būtu jāmazgā tikai tad, ja uz tā patiešām ir redzami traipi, un pat šādā gadījumā vispirms izmēģini to iztīrīt ar gāzētu ūdeni. Ja tas nelīdz, tikai tad ķeries pie tīrīšanas līdzekļiem.

Uzturi vannasistabu kārtībā
Vannasistaba ir viena no telpām, kas tīrības dienā prasa visvairāk uzmanības – ikdienā nepamanītas var palikt ziepju un ūdens nogulsnes, kaļķakmens pēdas vai netīrumi flīžu šuvēs. Pavasara spodrības rituālā jāiekļauj arī ar silikonu aizpildīto flīžu savienojamu tīrīšana, kuros mēdz uzkrāties ne tikai netīrumi, bet pat pelējums. Ja tā ir noticis, iespējams, nepieciešams šos savienojumus nomainīt pret jauniem.

Pagatavo virtuves tīrīšanas līdzekļus pats
Tvaika un tauku nosēdumus var ērti notīrīt ar trauku mazgājamo līdzekli. Neaizmirsti arī par citu virtuves tehniku – ledusskapi un krāsni, kuriem tīrīšanas līdzekļus vari pagatavot pats. Vienkāršs ūdens un etiķa sajaukums būs piemērots ledusskapja iekšpuses uzkopšanai, savukārt krāsnij izmanto pārtikā lietojamo sodu – tā viegli noņem piedegušo aplikumu no krāsns sienām.

Atbrīvojies no liekā
Drēbju skapis mēdz pildīt vairāk funkciju kā tikai apģērbu uzglabāšana, nemanot uzkrājot putekļus un nevajadzīgās lietas. Tāpēc skapja revīziju sāc ar neiederīgo lietu novietošanu īstajās vietās un tikai pēc tam ķeries klāt drēbēm. Noliec malā tās, kuras vairs nav vajadzīgas. Paturi galvā principu – ja neesi šīs drēbes nēsājis pēdējo gadu, tad tu tās, visticamāk, vairs arī nevalkāsi un kādam tās noderēs vairāk. Mūsdienās ir daudz ziedošanas punktu vai otrreizējās pārstrādes organizāciju, kas pieņem drēbes, kurpes un pat dažādus sadzīves priekšmetus.

LA.lv