Produkti un garšvielas, Receptes

Tārpainas sēnes – var ēst vai labāk ne? Gaļa vien ir…

Foto-Shutterstock

Man ļoti patīk bekot, taču daudz skaistu sēņu izrādās tārpainas. Ja šādas sēnes ar tārpiem izvāra, tie taču iet bojā. Gaļa vien ir. Varbūt nemaz nav tik cītīgi jātīra sēnes? Kādu kaitējumu tāds izvārīts tārpiņš var nodarīt? SĒŅOTĀJS NO IKŠĶILES

Patiesību noskaidrot palīdzēja Latvijas Dabas muzeja botānikas nodaļas vadītāja mikoloģe Inita Dāniele.

Speciāliste uzsver, ka cilvēki nepareizi dēvē sēnēs mītošo radību par tārpiem, tie ir kāpuri. Tie dzīvojas pa sēnes iekšieni un tur arī ierīko savu tualeti. Protams, cilvēks var domāt – kas tad tur liels, apēst izvārītus tārpiņus sēnē. Gaļa vien esot.

Taču mikoloģe uzsver, ka cilvēki liellopu vai cūkgaļu ar tārpiem neēd, no tādas gaļas mēs novēršamies ar nepatiku. Kāpēc tad šādas sēnes būtu jālieto uzturā?

Cilvēki taču nav badā, lai ēstu visu pēc kārtas. Ja nu gluži kāds kāpuriņš sēnē paliek, tas nekas, bet atstāt apzināti nu gan nav labi. Tāpat gluži katru kāpuru no sēnes nevar izlasīt, kāds jau kaut kur nemanīts aizķersies.

Ja cilvēkam šķiet, ka viņš ir progresīvs, tad lai ēd kāpurus, bet sēni met ārā, iesaka mikoloģe Dāniele.

Tātad ar kāpuriem sēnes ir bojātas un uzturā nebūtu lietojamas. Pat ja cītīgi novāra. Taču pilnīgi noteikti kāpuri ir cilvēces nākotnes pārtika.

Inita Dāniele pajoko: “Jo sliktāk cilvēks redz, jo tīrākas sēnes viņš no meža pārnes.”

2 Komentāri

  1. Zaļie varētu dibināt kāpuru aizsardzības biedrību, jo tie taču arī ir brīvdabas dzīvībiņas tāpat kā aizliedz cirkā mocīt savvaļas dzīvniekus. Iestāsimies par tārpiņu cilvēktiesībām!

  2. Te nu atkal, patīk vai nepatīk, pieminēšu kaimiņzemi Krieviju.
    Daudzus gadus atpakaļ reiz skatījos kādu tur raidījumu Krievijas TV
    par dārzu mežu lietām, sēnes ogas utt., tad lūk, raidījumā par sēnēm un ja
    precīzāk, tad tieši par baravikām tika skaidrot, ka ja tās tiek kaltētas, tad droši var uz diega vērt arī tārpainās, jo sēnei kalstot no tās dodas prom jebkura dzīvā radībiņa. Tas, kas no viņas sēnē paliekot, neesot vērā ņemams.
    Tad jautājums! Šodien, kad ēdam visu turpat vai ar pusi “Mendeļējeva tabulas” piedevām E formātā, vai maz ir vērts pieminēt, ka redziet, sēnē bija tārpiņš(ņi) !?

Pievienot komentāru