Praktiski
Mājas

Tapetes nelielam dzīvoklim. Padomi, kā vizuāli paplašināt telpas0

Publicitātes foto

Izvēloties tapetes mazām telpām, nevajag sekot stereotipiem – ne katrs raksts, zīmējums un faktūra labi izskatīsies uz mazas telpas sienām.

Gludas vai ar reljefu?

Gludas faktūras tapetes mazām telpām nederēs, bet reljefas gaišas vai krāsainas tapetes būs tieši noderīgas. Tas tāpēc, ka gludas virsmas ir neizteiksmīgas, uz tām neveidojas izteiktas gaismēnu rotaļas, kas tik ļoti nepieciešamas mazām telpām. Pat neliels reljefs uz sienām rada labvēlīgu efektu – telpa šķiet plašāka. Vislabākās būs reljefas, spīdīgas tapetes.

Matētas vai spīdīgas?

Ja telpa šķiet šaura, tumša vai it kā saspiesta, vislabāk izvēlēties tapetes ar kaut nelielu spīdumu. Gaišas, nedaudz spīdīgas tapetes ar gandrīz nemanāmu zīmējumu būs universāls dekoratīvais segums gandrīz visu nelielu telpu sienām. Savukārt ar lielu zīmējumu jārīkojas uzmanīgi. To var izvēlēties tikai kādas vienas noteiktas sienas izcelšanai, līdz ar to it kā atbīdot to vizuāli tālāk.

Uzlabošanas iespējas

Mēdz uzskatīt, ka rūtainas, svītrainas tapetes vai segumi ar ģeometriskiem rak­stiem ir pārāk piesātināti un nomācoši. Jā, bet tas ir spēkā tikai tad, ja ar šāda veida tapetēm klātas visas telpas sienas. Turpretim, šādu tapeti izmantojot tikai vienai vai pāris sienām, iespējams jūtami uzlabot telpas ģeometriju vai padarīt to vizuāli plašāku un ietilpīgāku.

Dažādu krāsu tapešu kolāža rada tādu pašu iespaidu kā svītrainas tapetes. Turklāt šāds apdares veids dod iespēju pašiem saimniekiem izvēlēties joslu izmēru un ornamenta atkārtošanās ritmu, vienlaikus izvairoties no monotona iespaida. Līdzīgi var kombinēt arī tikai divu toņu tapetes, veidojot dažāda izmēra joslas uz sienām.

Ja telpa novietota ar logu uz dienvidiem, tai nepieciešams nedaudz vēso toņu. Tātad vēlams izmantot gaiši zilos, salātzaļos, pelēcīgos, rozīgos toņus, kas palīdzēs telpu vizuāli paplašināt. Telpām ziemeļu pusē vajadzīgas siltās notis. Tām derēs siltie toņi. Tomēr jāuzmanās no dzeltenās un sarkanās krāsas, kas ir pārāk piesātinātas un telpu padarīs tikai mazāku. Ieteicamie būs zeltainie, oranžīgie un citronkrāsas toņi.

Sienu dalīšana horizontālās joslās palīdz padarīt augstākus griestus. Šim nolūkam būs vajadzīgas dažādas krāsas tapetes. Tam, vai tās būs vienkrāsainas vai ar rak­stu, nav būtiskas nozīmes. Galvenais, lai toņi ir saskanīgi un raksti savstarpēji atbilstošos izmēros. Apakšējo sienas trešdaļu noklāj ar tumšākām tapetēm, bet atlikušo sienas daļu ar gaišākām tapetēm. Tapešu salaidumvietu noklāj ar bordi.

Gudri un prasmīgi izmantota fototapete var nelielu telpu pārvērst līdz nepazīšanai, ienesot tajā gan krāsu un gaismu, gan vizuāli atbīdot sienas vai paceļot griestus. Lai iegūtu šādu efektu, fototapeti izvēlas par galveno pieturas punktu telpā, kam pakārto pārējo apdari. Sākumā izvēlas, kuru sienu noklās ar fototapeti, kāda tā būs, un tikai pēc tam pielāgo pārējos apdares materiālus un piemeklē mēbeles.

LA.lv