Citi vaļasprieki, Rokdarbi

Taisām putnu būri? Gatavošana soli pa solim + Dažādu būrīšu izmēru tabula

Foto-Fotolia

Kaut arī šķiet, ka uztaisīt putnu būrīti ir nieks, pieredzējuša meistara padomi nevienam par ļaunu nenāk!

Dobumperētāji putni barībā izmanto galvenokārt kukaiņus, tajā skaitā skuju un lapu kaitēkļus. Izliekot būrīšus apdraudētajās mežaudzēs, kā arī pie mājām, cilvēks ne vien sarūpē patvērumu lidoņiem, bet arī izvairās no postītājiem.

Materiāli un rīki
• 2,5 cm biezi priedeskoka dēļi,
• elektriskais galda ripzāģis,
• finierzāģis,
• ēvele,
• lentes slīpmašīna,
• kroņurbis,
• āmurs,
• leņķmērs,
• naglas (garums – 50 mm, diametrs – 2,5 mm),
• koka tapiņas.

Darba gaita

1. Vispirms izvēlas priedeskoka dēļus sienām, grīdiņai un jumtam, atzīmējot taisnus leņķus un detaļu garumu. Strazdu būra sienu garums – 30 cm, grīdiņa – 13 x 13 cm, jumts – 21 x 26 cm.

2. Ar elektrisko galda ripzāģi sagarina dēļus.

3. Būra sieniņu ārpusi noēvelē, bet iekšpusi ne – atstāj tādu, kā no gatera, lai putnēnam būtu, kur aizķerties ar nagiem, kad gribēs izkļūt pasaulē.

4. Sienu ārpusi ne tikai noēvelē, bet arī noslīpē ar lentes slīpmašīnu.

5. Ar kroņurbi veido skreju. Zīlītēm – 35 mm diametrā, strazdiem – 50 mm.

6. Ieurbj divus caurumus, kur ielīmēt koka tapiņas laktiņai. Jāņem vērā, ka to nedrīkst stiprināt tieši zem skrejas, lai kaķi (arī vārnas un žagatas) nevarētu tur atspiesties un pa skreju izķeksēt mazuļus.

7. Ar tievu urbīti būra sienās ieurbj caurumus naglām, lai, tās dzenot, dēlīši nesaplaisātu. Sanaglo būrīša sienas.

8. Būrīša grīdu piegriež, uz dēļa uzliekot sanagloto korpusu un ar zīmuli iekšpusē uzvelkot kontūru. Nozāģē un ar koka āmuru iesit konstrukcijā. Grīda vienmēr jāienaglo starp sienām, lai lietus ūdens notek un nesūcas ligzdā. No apakšas pienaglota grīda pastāvīgā mitruma ietekmē ātri sapūst.

9. Ja vēlas, lai fasāde būtu nevainojami gluda, to noslīpē ar smalku smilš­papīru.

10. Iepriekš iezīmētās un ieurbtās vietās dzen naglas, lai piestiprinātu jumtu. Tā kā cilvēkam strazdu būris nav jātīra (šie putni to dara paši!), mājvietu var droši sanaglot.

11. Tapas zem skrejas pielīmē ar PVA līmi.

12. Zīlītes, mušķērāji, erickiņi un citi mazie putniņi būrus paši netīra, tāpēc ir risks, ka ligzda pieaugs līdz skrejai. Tad kaķim, lai izķeksētu putnēnu, būs tik jāpabāž ķepa skrejā. Lai mazo dobumperētāju būrus varētu iztīrīt, mājiņas taisa atveramas.

Šķir tālāk un uzzini Būrīšu izmērus dažādām putnu sugām. Plaša tabula!

3 Komentāri

  1. Strazdi ļoti labi iekļūst pa skreju 4,5 cm diametrā. Skreja 5 cm diametrā ir ļoti ērta priekš caunas.( NEKĀDI “SLIEKSNĪŠI” NEPALĪDZ!!!) Ja gribat, lai iekļūst arī kaķi – taisiet jau labāk uzreiz 10 cm… .
    JA NOPIETNI – putnu māja ir jātaisa tādā pat veidā , kā cilvēka māja, tad viņa kalpos ilgi un nebūs katru gadu jārīko VIENREIZ LIETOJAMO BŪRĪŠU GATAVOŠANAS AKCIJAS. Būrītim noteikti jāliek skārda jumtu, un būrītis jādistancē no koka stumbra, lai lejup tekošais ūdens būrīša aizmugurējo sienu nesapūdē pa vienu vasaru.

Pievienot komentāru