Praktiski
Rokdarbi

Svītrainas pusgarās zeķes viļņu rakstā. Adīšanas shēma un darba apraksts0

Foto: Baiba Pilāne

Tās adītas no mūsdienīgas zeķu adīšanai paredzētas dzijas, izmantojot suitu tradicionālo viļņoto zeķu rakstu. Dzija ir tik praktiska un izturīga, ka adījumu var mazgāt arī veļasmašīnā.

Materiāli

Adīšanai izmantoti 180 g speciālās zeķu dzijas (100 g/420 m, 75% vilnas, 25% poli­amīda), 2 mm zeķu adāmadatas un valdziņu marķieri.

Viens zeķu pāris (attēlā pa kreisi) adīts no zeķu dzijas atlikumiem, mainot pavedienu ik pēc divām kārtām.

Otrs zeķu pāris (attēlā pa labi) adīts no divām kontrastējošas krāsas zeķu dzijām. Viens pavediens ir melns, otrs – košs, ar pakāpeniskām krāsu pārejām.

Darba gaita

• Uzmet 96 valdziņus (uz katras adāmadatas 24) un ada vienkrāsainu stingru valnīti sviķeļa adījumā (2 valdziņi labiski, 2 valdziņi kreiliski). Valnīša augstums 10 cm. Kārtu maiņas vietu veido zeķes/kājas aizmugurē. Valnītim vajadzētu beigties uzreiz zem ceļa – tievākajā vietā.

• Pēc valnīša turpina pēc shēmas adīt ar krāsaino dziju, ik pēc divām kārtām samainot pavedienu. Lai zeķe labāk piegultu, stulma daļā valdziņus pakāpeniski norauc, katra raporta malās valdziņus saadot, bet apmetumus neveidojot.

• Shēmā attēlots viens raksta raports (uz katras adatas būs 2 raporti, tātad kopā 8).

• Apmetumus nākamajā kārtā ada griezti, lai adījumā neveidotos caurumi.

• Kad noadīts zeķes stulms, ada vienkrāsainu papēdi. Arī pēdas daļā turpinās viļņu raksts līdz pat mazā pirkstiņa pamatnei. Pirkstgalu noraukumu ada pēc iepriekšējā principa, samazinot valdziņu skaitu katra raporta malās.

PADOMI

• Darba procesā zeķi vajadzētu ik pa laikam pielaikot, uzvelkot kājā. To būs ērtāk izdarīt, ja visus valdziņus uzver uz pavediena jeb vienu kārtu ada ar atbilstīga numura apaļadāmajām adatām.

• Lai abas zeķes sanāktu identiskas, paplatinājuma/sašaurinājuma kārtas atzīmē ar valdziņu marķieriem. Tie palīdzēs saskaitīt rindas, adot otru zeķi.

• Viena viltība, ko izmanto pieredzes bagātās adītājas: stulma daļu ada ar rupjākām, bet pēdu – ar smalkākām adatām.

LA.lv