Praktiski
Mājas

Kad rotāta pirmā egle Rīgā? Uzzinām svētku egles rotājumu tradīcijas1


Eglīšu rotājumi.
Eglīšu rotājumi.
Foto – LETA

Mūsdienās neviens vairs nebrīnās par rotātām eglēm pilsētu laukumos un mājās, sagaidot Ziemassvētkus un Jauno gadu. Tomēr retais zina, kad šī tradīcija aizsākusies un kādi bijuši pirmie rotājumi.

 

Latvijā vai Igaunijā?

Vēl joprojām pastāv domstarpības starp Latviju un Igauniju par to, kuras valsts teritorijā pirmo reizi uzstādīta rotāta egle. Skaidri zināms, ka šāda tradīcija aizsākusies aptuveni 15. gadsimtā Livonijas ordeņa teritorijā. Bet pavisam drošas un vēsturiski dokumentētas ir ziņas par pirmo rotāto egli Rīgas Rātslaukumā 1510. gadā. Pēc tam šī tradīcija nostiprinājusies arī Ziemeļvācijā, no kuras to pārņēmušas citas Eiropas valstis un arī Krievija. Pēteris Pirmais, 1699. gadā atgriezies no pirmā ārzemju ceļojuma, ieviesa Krievijā divas tradīcijas – greznot egli un svinēt Jauno gadu 1. janvārī (nevis 1. septembrī, kā iepriekš).

 

Pirmie rotājumi

No tā laika saglabājušās arī ziņas par pirmajiem eglīšu rotājumiem. Rīgas Rātslaukuma egle bijusi izrotāta ar lentēm, papīra puķēm, kaltētiem ziediem, salmu lellēm un, iespējams, arī ar augļiem. Savukārt, saglabājies apraksts par Ziemassvētku tradīcijām Strasbūrā vēsta, ka tur eglītes uzstādītas ne tikai laukumos, bet arī mājokļos un greznotas ar krāsainām papīra rozēm, āboliem, vafelēm, cukura graudiem un citām lietām.

Eksistē nostāsts par zvaigzni egles galā, kas it kā radusies no tradīcijas svinēt Ziemassvētkus, izmantojot Betlēmes zvaigznes simbolu kā eglītes rotājumu. 18. un 19. gadsimta Ziemassvētku eglīšu rotājumi bija dažādi saldumi. To savā pasakā “Riekstkodis un peļu ķēniņš” labi aprakstījis tās autors Ernsts T. A. Hofmanis, kurā attēlotā egle ir greznota ar zeltītiem un sudrabotiem āboliem, uz visiem tās zariem līdzīgi puķēm bija saplaukuši apcukuroti rieksti, raibas konfektes un citi saldumi.

Pirmos rotājumus, gadiem ejot, sāka papildināt virtenes no krāsainām ledenēm, āboliem pievienojās vēl citi augļi un no dažādas (sāļas un saldas) mīklas izceptas daudzveidīgas figūriņas. Vēl pēc gadiem tās pārklāja ar krāsainu glazūru.  Sākumā figūriņas attēloja evaņģēlija stāsta un pasaku tēlus – eņģeļus, jēriņus, ēzelīšus, bet vēlāk tiem pievienojās arī zosis, cūciņas, sunīši, kaķi utt.

19. gadsimta beigās augstākajā sabiedrībā jau valdīja zināma konkurence par to, kura nama egle būs izrotāta visbagātīgāk. Tad arī parādās jauni rotājumu veidi – darinājumi no zīda un muslīna, juvelierizstrādājumi: krelles, gredzeni, pērļu virtenes. Pēc tam šie darinājumi pārtapa dārgās figūriņās – lellītēs, zaldātiņos, jātniekos, zirdziņos, lācīšos, bundziņās, kas tika dāvināti uz svētkiem, bet pēc tam iekārti eglītē.

Mūsdienu tradicionālie rotājumi – bumbas, parādījās tikai 19. gadsimta beigās. Tās bija darinātas no stikla, un rotājumus ražoja tikai viena fabrika Tīringā. 20. gadsimtā par eglītes rotājumiem kļuva dažnedažādas figūriņas no daudzveidīgiem materiāliem – stikla, plastmasas, kartona, koka u. c.

Sveces

Sākumā egles greznoja ar īstām svecēm. Nabadzīgākās mājās to bija pavisam maz, un tās tieši pie zariem piestiprināja ar karstu vasku. 19. gadsimta sākumā jau tika radīti pirmie svečturīši, bet gadsimta vidū sveces sāka ievietot krāsaina stikla lukturīšos. 20. gadsimtā parādījās arī elektriskās eglīšu virtenes.

 

Kas aktuāls šogad

Saistītie raksti

Rotājumu mode mainās ik sezonu, jo arī tie jau sen kļuvuši par biznesa industrijas daļu. Līdz ar to katru gadu notiek starptautiskas izstādes, kas veltītas tieši Ziemassvētku rotājumu tematikai un aktuālākajām tendencēm, kas nosaka modīgāko krāsu, materiālu un figūras konkrētajā gadā.

Ir jauki, ja ik pēc zināma laika varam atjaunot savas eglītes rotu ar kaut ko jaunu un citādu, tomēr vēl jaukāk, ja katrās mājās ir sava Ziemassvētku rotājumu kastīte, kurā saglabāti rotājumi no daudzām paaudzēm, un ar katru no tiem saistās kāds īpašs stāsts un atmiņas, kuru nav jaunajiem, modīgajiem bumbuļiem un spīdumiem. Savukārt tiem, kas šogad grezno savu pirmo ģimenes egli un iegādājas rotājumus, savas atmiņas un stāsti veidosies no šajā gadā modē esošajiem dekoriem – līdzās tradicionālajām bumbām, zvaigznēm, sirsniņām aktuāli ir arī putniņi, slidas, mašīnītes, dažādas lellītes u. c. Šogad eglītē var kārt arī savas, radinieku un draugu ģīmetnes romantiskos, apaļos rāmīšos, bet bumbas izvēlēties ar pārklājumu, kas imitē globusu. Īpaša aktualitāte – rotājumi ar tajos iestrādātām diožu gaismiņām.

FOTO NO “SHISHI” KOLEKCIJAS MATERIĀLIEM

LA.lv
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Ar sēnēm pildīts ķirbis. Garšos debešķīgi!
18 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Vai var apstrīdēt piešķirto invaliditātes grupu?
19 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Aukstā metināšana – ļoti izturīga, bez asām smakām un toksiskiem garaiņiem. Un pietam – tik vienkārša!
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Saeima pieņem 2020.gada budžetu, tērēs 10 miljardus eiro
9 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
FOTO: Latvijas basketbolistes Gulbja debijā piedzīvo pamatīgu fiasko
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
ASV apšaude vidusskolā Losandželosas apkaimē
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Lielveikala darbinieks Emīls izglābj kolēģei dzīvību
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Plūdos cietušajā Venēcijā izsludina ārkārtas stāvokli 1
7 stundas