Gadskārtu svētki, Svētki

Sveču dienas svinības latviešiem – kāpēc svin un kā to darīt mūsdienās

Foto-Shutterstock

Sveču diena svinama 2. februārī – arī viss februāris tiek dēvēts par sveču mēnesi. Tā reizē ir arī Ziemas Māras diena, Grabenīca, Groninica, Vēja vai Govju diena, Svecaine. Īsts ziemas vidus tiem, kas dzīvojuši daudzus gadsimtus pirms mums!

Liela ietekme šīs dienas īpašai izcelšanai, protams, ir baznīcai, jo katoļi šajā dienā piemin Sv. Jaunavu Mariju, kas esot tieši šajā laikā apmeklējusi dievnamu ar mazo Jēzu rokās. Tāpēc šo dienu dēvē arī par Sv. Jaunavas Marijas šķīstīšanas dienu un baznīcās svinīgi svētī svecītes. Kā liecina ziņas presē un baznīcu mājaslapās, Sveču dienā notiek svinīgi dievkalpojumi arī luterāņiem. Tomēr agrāk šī diena bijusi krietni vien vairāk svinēta, par ko liecina avīzes. Piemēram, „Daugavas Vēstnesis” 1940. gadā ziņo, ka Sveču dienā Latgalē „būs slēgtas visas iestādes, skolas un ticīgie pulcēsies lūgšanām dievnamos (..). Katrs dievlūdzējs, ejot Svecainē uz baznīcu, ņem līdzi vaska sveci un pa paegles zariņam. (..) Priekš Lielās meses notiek sveču svētīšanas”.

Bet citādi ar svecēm februāris saistās droši vien tāpēc, ka šajā laikā bija labi gatavot sveces (ko gan citu iesākt zemkopim mēnesī, pirms zeme sāk atkust?) – gaismekļus lēja no vaska vai aitu taukiem. Sveču liešanai ne tikai terapeitiska, estētiska un varbūt pat mitoloģiska vajadzība (gaismas cīņa ar ziemas tumsu), bet arī gluži praktiska – elektrība lauku sētās ieviesās labi ja 20. gadsimta pirmajā pusē. Sveces nevarētu vairs dēvēt par ekoloģiskām (ja netiek izmantoti dabīgi materiāli), toties prieks visai ģimenei, arī tiem, kam elektrība pieslēgta, kā arī omulības mirkļi darbiniekiem ofisos.

Turklāt tieši Sveču dienā gatavotās sveces senāk tika uzskatītas par īpaši gaišām un ilglaicīgām! Kā jau jebkuru gaišu nodarbi, arī sveci nedrīkstēja liet ar dusmām prātā, jo tad to varēja uzreiz redzēt, lietojot gatavo produktu, – šāda dusmu svece sadegot neganti sprakšķēja un deva maz gaišuma. Īpatnēji, ka lāstekas, kas šajā laikā varētu īpaši spoži laistīties jumtu malās, jo aktīvāka kļūst tās kausējošā saule, arī tiek uzskatītas par īpašām Saules svecītēm.

Ja nu tomēr nedz baznīca, nedz sveču liešana mājas apstākļos nav tuva, šo dienu (diemžēl šogad darbadienu) var izmantot, lai vakaru pavadītu kopā ar ģimeni un iemācītu bērniem kādu rokdarbu. Svece nav tikai elektrības aizvietotājs, bet arī gaišuma un labestības simbols – tātad par vakara gaišuma nesējiem var kļūt gan origami, gan princešu un bruņinieku krāsošana vai jebkuras aizraujošas grāmatas lasīšana siltā ģimenes lokā.

2 Komentāri

Pievienot komentāru