Praktiski
Rokdarbi

Šūti svītraini svārciņi meitenei. Darba gaitas sīks apraksts0

Foto – Līga Lerha

Ja, revidējot skapi, atrodas dažādi apģērba vai auduma gabali, no šā materiāla var pašūt svārciņus meitenei. Mazliet nāksies papūlēties, kaut gan bruncīši ir bez rāvējslēdzēja, kabatām un pogcaurumiem. Tie šūti meitenei, kam vidukļa apkārtmērs ir 55 cm, gurnu apkārtmērs – 63 cm, bet svārku garums ir 58 cm.

Materiāli

Svārki šūti no lina auduma, bet odere – no kokvilnas. Svārkiem izmantoti divi vīriešu krekli, divas sieviešu blūzes, nelietots lina dvielītis un pusgarās bikses. Viss iepriekš izmazgāts, lai kāds no audumiem pēc tam nesarautos. Jāņem vērā, ka lins ļoti burzās.

Darba gaita

Svārki veidoti no četrām dažādu toņu joslām – katra ir 7 cm plata.

Kad izlemts, kādā secībā kārtot dažādos toņus, piegriež sešas 52 x 9 cm auduma joslas.

Vēl piegriež divas 52 x 17 cm joslas. Tās ir platākas, jo tiks izmantotas jostiņai, kurā jāievelk gumija.

Sagatavotās joslas liek ar labajām pusēm kopā, sasprauž ar kniepadatām un sašuj ar šujmašīnu. Vīlītes nošuj ar zigzaga dūrienu, lai gan tas nav obligāti, ja audums neirst, turklāt svārkiem būs odere. Vīles noloka uz augšu un nogludina, no labās puses nošuj.

Priekšpusi un aizmuguri liek ar labajām pusēm kopā, sasprauž ar kniepadatām un, augšmalā atstājot vaļā posmu, kur ievērt gumijas, sašuj ar šujmašīnu. Šujot tikai ar kniepadatām saspraustu vīlīti, jāuzmanās, lai netrāpa šujmašīnas adatai. Ir gadījies nolauzt, tāpēc, tuvojoties kniepadatai, to labāk izvilkt.

Piegriež oderi. Sānu vīles sašuj tāpat kā svārku virskārtai. Nogludina.

Abas sagataves – svārku virspusi un oderi – liek ar labajām pusēm kopā, apakšmalu sasprauž ar kniepadatām un ar šujmašīnu sašuj. Vispirms var sašūt ar rokas dūrienu kā jebkurā citā vietā, kur tas nepieciešams. Vīli nogludina.

Svārkus izvērš uz labo pusi un apakšmalu, mazliet uzturot oderes daļu, sasprauž ar kniepadatām. Lai virspuses redzamā maliņa būtu precīza, papildus nošuj ar rokas dūrienu. Tad apakšmalu nogludina un ar šujmašīnu no labās puses nošuj.

Saistītie raksti

Izlīdzina un precīzi saliek kopā svārku sagataves augšmalu. Sasprauž ar kniep­adatām. Iespējams, nāksies nogriezt nelielu oderes josliņu, kas radusies, to uzturot apakšmalā. Vīli sašuj kopā ar zigzaga dūrienu. No augšējās joslas apakšmalas atliek 7 cm, tad divām gumijām paredzēto daļu ar nelielu uzlaidi (gumijas platums – 1,5 cm) un noloka. Sasprauž ar kniepadatām un sašuj vispirms ar rokas dūrienu, pēc tam no labās puses trīs vīlītes ar šujmašīnu. Ievelk gumijas. Svārki gatavi.

Rozītei piegriež abos galos noapaļotu dubultu auduma sleju slīpajā diegā. Maliņu nošuj ar zigzaga dūrienu. Pēc tam ar vislielāko dūriena garumu nošuj divus krokojamos diegus. Audumu savelk no viena gala un veido rozīti. Ar roku šujot, nostiprina zieda pamatni. Uz divās kārtās salikta auduma uzzīmē lapiņu siluetu, sasprauž ar kniepadatām un nošuj ar blīvu zigzaga dūrienu. Lieko nogriež. Lapiņas viduci ar parasto šujmašīnas dūrienu vairākkārt nošuj turp un atpakaļ. Rozei piestiprina lapas. Rotājumu var likt pie svārkiem, bet praktiskāk ir piešūt aizmugurē kājiņu un izmantot kā brošu.

LA.lv