Praktiski
Mājas mīluļi

Suns spēj sajust atsevišķas slimības saimniekam un ir lielisks dziednieks1


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Fotolia

Suns pamatoti tiek dēvēts par cilvēka labāko draugu, jo tas spēj mazināt vientulību, ir kompanjons, kurš ir uzticīgs jebkādos apstākļos. Suņi ir arī lieliski dziednieki un, pienācīgi apmācīti, spēj būt ne tikai aklo cilvēku pavadoņi, bet arī mazināt trauksmi bērniem un gados veciem cilvēkiem, dāvāt prieku un smaidu. Taču, izrādās, tas ne tuvu nav viss, uz ko spējīgi šie lieliskie dzīvnieki.

Spēj sajust onkoloģiskās saslimšanas

Diemžēl audzēji kļūst arvien biežāk sastopami dažādu paaudžu vidū. Tie bieži vien tiek novēloti diagnosticēti, jo sākotnējās pazīmes var būt maldinošas vai to var nebūt vispār, līdz ar to vērtīgais laiks, kad veiksmīgi var izārstēt šo saslimšanu, dažkārt tiek palaists vējā, slimību atklājot novēloti. Amerikāņu speciālisti no kompānijas “Medical Detection Dog” norāda, ka speciāli apmācīti suņi spēj sajust plaušu, prostatas un krūts vēža pirmās pazīmes.

Var brīdināt par diabētiskās komas iestāšanos

Pirmā tipa cukura diabēts rodas, ja aizkuņģa dziedzeris neražo pietiekami daudz insulīna, tāpēc cilvēka cukura līmenis asinīs nav pietiekams. Un, ja cukurs ir noslīdējis kritiskā līmenī, cilvēks, pats to nejuzdams, var nonākt diabētiskā komā. Lai no tā izvairītos, ir kaut kas jāapēd – ābols, jogurts vai kaut kas cits. Brīdī, kad cukura līmenis kļūst kritisks, cilvēka ķermenis sāk izdalīt izoprēnu. Speciāli apmācīti suņi spēj šo vielu sajust un brīdināt saimnieku par gaidāmajiem sarežģījumiem.

Ir palīgs bērniem ar autiskā spektra traucējumiem

Bērniem, kuriem ir autiskā spektra traucējumi, bieži vien ir grūtības komunicēt ar vienaudžiem, atrasties ļaužu pārpildītās telpās vai pasākumos, var uznākt nekontrolējamas panikas lēkmes. Speciāli apmācīti suņi, visbiežāk labradori, tikai ar savu klātbūtni vien spēj paveikt brīnumainas lietas, nomierinot šos bērnus, ļaujot viņiem justies drošākiem un pašpārliecinātākiem, līdz ar to atvieglojot iziešanu sabiedrībā un mazinot šo bērnu izolāciju.

Atvieglo ikdienu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām

Cilvēkiem, kuri kaut kādu iemeslu dēļ ikdienā ir ierobežoti kustībās vai spiesti pavadīt visu dienu vienā telpā, apmācīts suns ir nenovērtējama dāvana. Suns spēj atnest čības, izņemt žurnālu no pastkastītes, veikalā padot produktus no kāda plaukta. Cilvēkiem, kuri spiesti pavadīt laiku ierobežotā cilvēku lokā, suņa draudzīgā klātbūtne būs brīnišķīga dāvana.

Palīdz alerģiskiem cilvēkiem

Mūsdienās alerģijas vairs nav retums, dažkārt tās var radīt smagas komplikācijas, piemēram, anafilaktisko šoku jeb dzīvībai bīstamu alerģisku reakciju, kas var rasties, piemēram, pēc kāda medikamenta lietošanas vai citu iemeslu dēļ, piemēram, insektu koduma dēļ vai pārtikas nepanesamības gadījumā. Dažkārt imunoloģiskas saslimšanas dēļ lēkmes var būt regulāras. Speciāli apmācīts suns spēj laikus saimnieku brīdināt par lēkmes tuvošanos un pat izglābt dzīvību.

LA.lv
Inita Šteinberga
Praktiski
Siltumnīcā pēkšņi sākuši vīst tomāti. Kas par iemeslu un kā glābt augus?
7 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Deserts ar rīvmaizi, saldējumu un medu
10 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Kā pagatavot garšaugu sāli. Recepte
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Pirmspensijas cilvēki stājas augstskolās. Kas ir pieprasītas programmas?
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Negaisā Polijas Tatros dzīvību zaudējuši četri cilvēki, bet 30 ievainoti
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Jūrmalas restorānā tikušies Šlesers un Rīgas domnieks Bergmanis 2
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Divi puikas vieni paši izdzīvo trīs dienas: paglābj veiksmīga sakritība
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sinoptiķi pavēsta, kad gaidāms karstākais laiks: prognoze 7 dienām
6 stundas