Praktiski
Mājas mīluļi

Suns pēkšņi maina savu uzvedību un ir apātisks? Noteikti jāapmeklē veterinārārsts 0

Foto-Shutterstock

Mūsu suns ir saguris. Vēl nav tik vecs – seši gadi, bet slinki dodas pastaigā, vairs tik daudz nespēlējas. Kad gribu paglaudīt, sabožas, it kā kaut kas sāpētu. BAIBA JELGAVĀ

Slimam dzīvniekam sāpes var būt tikpat stipras kā cilvēkam. Tādos gadījumos dzīvnieki vairāk guļ, negrib spēlēties, kļūst nīgri. Daudziem veciem dzīvniekiem ir smagas zobu problēmas, kas rada nepārtrauktas sāpes. Veterinārārsti zina – kad vecam dzīvniekam izrauj slimos zobus, izārstē smaganu iekaisumu, ģimenes mīlulis atkal sāk uzvesties kā jaunībā.

– Tas pats attiecas uz veciem dzīvniekiem ar artrītu, artrozi – locītavu un kaulu slimībām. Par jebkurām pārmaiņām dzīvnieka uzvedībā jākonsultējas ar veterinārārstu, kas, veicot izmeklējumus, atradīs sāpju iemeslu, – iesaka Olaines veterinārā centra “all4pets” veterinārārste Santa Zirnīte.

Veterinārārstu rīcībā ir samērā plašs medikamentu klāsts cīņai ar sāpēm. Galvenie ir nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (piemēram, jaunākās paaudzes pretsāpju medikaments firokoksibs, ko var lietot ilgstoši, kā arī meloksikams, karprofēns, fluniksīns, ketoprofēns), opioīdi (retāk lietoti, jo ietilpst narkotisko līdzekļu grupā), steroīdie pretiekaisuma līdzekļi, dažādu augu aktīvās vielas un dabas līdzekļi, kas ietilpst papildbarību grupā.

Hronisku locītavu sāpju gadījumā parasti iesaka arī papildbarību, kura palīdz atjaunoties bojātajiem audiem un kuras sastāvā ir glikozamīns, hondroitīns un citas locītavu darbībai nepieciešamas vielas.

Nedrīkst eksperimentēt ar cilvēkiem domātajām zālēm. Piemēram, aspirīns suņiem jālieto tikai veterinārārsta ieteiktajās devās. Kaķiem un suņiem nekad nedrīkst dot acetaminofēnu (Tylenol), ko cilvēkiem bieži iesaka temperatūras un sāpju mazināšanai.

Rūpīgi jāievēro veterinārārsta noteiktās devas un zāļu lietošanas ilgums. Pretsāpju zāles dzīvniekiem var izraisīt blaknes – vemšanu, caureju, slāpes, urinēšanu, pārmaiņas ādā. Ja rodas aizdomas par nevēlamu reakciju, par to jāziņo veterinārārstam.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Spēkā stājies Likteņdārza likums. Kas tas tāds un ko nodrošina?
20 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Ābolu kraukšķis ar karameli un saldējumu. Izcila garša!
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ar gaļu pildītie gliemežvāki
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Aģents Māris no “TV Varavīksnes”. Saruna ar Aldi Ermanbriku
Intervija 1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Izrādes apmeklējums Rīgas centrā varēja beigties traģiski. Sieviete brīdina citus
2 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Bija izplānota iespaidīga afēra: no Zviedrijas ievestos atkritumus uzdeva par Latvijā savāktiem
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Gobzems: KPV LV vēlētāji neiebilst pret “Saskaņu” valdībā, bet šobrīd tas nav reāli
3 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Lielo veiksmi nosvinēs kārtīgi: azartiskā talseniece atklāj, kā tērēs Simtgades laimestu
2 stundas