Gadskārtu svētki, Svētki

Līgo. Saulgriežu noskaņās ciemos pie četriem saimniekiem Jāņiem un zāļu sievas Līgas

Foto - Valdis Semjonovs

Sen tos Jāņus daudzināja, nu tos Jāņus ieraudzīju! “Praktiskais Latvietis” ir pārliecināts, ka Jānis ir stiprs vārds. Dzimtai, kurā ir Jānis, ir savs kodols. Ir savs mūžsena rituāla uzturētājs, un reizi gadā visi zina, kurp doties, – pie Jāņa! Arī mēs saulgriežu noskaņās satikām Jāņus, kas izdaudzināti kā labi darba darītāji, un kur nu Jāņi bez tradīciju zinātājas Līgas!

Zāļu sieva Līga 


Foto - Uldis Muzikants
Foto – Uldis Muzikants

Saulgriežus gaidīdami, meklējam slaveno Zvārtes ieža raganu, kura, iemiesodamās teiksmainajā tēlā, uzņēma grupas Gaujas nacionālajā parkā. Izrādās, viņa, Līga Eglīte, tagad atrodama Ieriķu tūrisma un informācijas centrā un raganas tēlu cenšas aizvietot ar kaut ko nopietnāku – zāļu sievas nodarbošanos.

“Nekādi netieku no tās raganas maskas vaļā. Lai gan vairs nestrādāju informācijas centrā pie Zvārtes ieža, raganiskums nav zudis. Cilvēki vēlas sastapties ar kaut ko mistisku, vēlas, lai viņiem spēlē teātri un rāda brīnumus,” skaidro Līga un priecājas, ka, piektdienas pēcpusdienu tirdziņus un citus pasākumus rīkojot, tik daudz interesantu cilvēku izdevies iepazīt.

Par raganu viņa savulaik kļuvusi piespiedu kārtā – tā vislabākā metode bērnu grupu uzmanības piesaistīšanai un savaldīšanai. Svešas tantes teiktais viņiem bijis nebijis, bet tas, ko ragana stāsta, ir ko vērts. Uzvedība mainās kā uz burvju mājienu. Raganas tēls iedarbojas arī uz pieaugušajiem un reizēm pat vairāk nekā uz bērniem. Grūti gan novilkt svītru, kur beidzas ragana un sākas zāļu sieva, jo abām daudz kopīga. Līgas interese par ārstniecības augiem un to izmantošanu sākusies pamazām, noklausoties slavenā daktera Tereško stāstījumu. Tieši viņš iedvesmojis pievērsties ārstniecības augu vākšanai, izziņai. Viņas fotografētie augu attēli redzami daktera sarakstītajā grāmatā Dieva dārzs. Tagad arī Līga pati Dieva dārzā – laukā un mežā – vāc dziedniecības augus, gatavo miega spilventiņus un citas veselībai un labsajūtai noderīgas lietas. Pašas dārzā izveidota ārstniecības augu kolekcija, taču tikai tik liela, lai vienmēr uzskates līdzekļi lekcijām būtu pa rokai.

“Vībotnīte, papardīte, sarkanais āboliņš – šī augu formula bieži minēta tautasdziesmās, bet tagad tie nez kādēļ piemirsti. Arī ārstniecības augu mode mainās,” secina Līga.

Viņas mamma ir mediķe, mācījusies laikā, kad tautas medicīnu noliedza, taču tagad no meitas vienu otru recepti ārstēšanai labprāt patapina.

Līgai padodas stāstīšana, un viņa šo talantu liek lietā, vadot priekšlasījumus par ārstniecības augiem. Netrūkst ne gudru padomu, ne joku, lai spētu piesaistīt klausītāju uzmanību. Katrai publikai sava pieeja. Augos slēptais dziedināšanas spēks vismazāk interesējot vācu tūristus, taču tad uzmanību derot piesaistīt ar lupstāju, vīriešu spēka zāli, un mazliet valšķīgu stāstījumu par to. Tad vācieši ir gatavi arī par citiem augiem paklausīties.

Līga savu grezno arheoloģisko tautastērpu uzģērbj ne tikai Jāņos, bet arī dažādos festivālos Latvijā un ārzemēs. Viņa ir viena no domubiedru grupas, kas ceļo apkārt ar savu telti, un darbojas tajā kā zāļu sieva, vēl tur ir kalējs un citi seno amatu pratēji, uz uguns lielā katlā vārās tēja, un cilvēki var gan kaut ko nopirkt, gan uzzināt senās gudrības.

Lielais katls ielīgošanas pasākumos vārīsies arī Ieriķos, kur ikdienā viņa palīdz saskatīt dabas brīnumus dzirnavu gravā izveidotajā takā. No vērienīga pasākuma vadīšanas Rīgā, Centrāltirgū, Līga atteikusies: tur uguni nedrīkstot kurt un zāļu tējas vārīšot elektriskajos čaiņikos. To nē!

Par Jāņu vainagiem runājot, viņa iesaka tos pīt pēc seno laiku metodes – kā bizi. Diegu izmanto tikai pašā sākumā, lai sasietu bizes sākumu, un beigās, lai nostiprinātu savienojuma vietu. Katru augu pin klāt pa vienam, kamēr sasniegts vajadzīgais garums. Protams, daudz ātrāk un vienkāršāk ir visus kātus aptīt ar diegu, taču Zāļu vakars ir reize, kad jāatrod laiks arī latviskai meditācijai, izstaigājot pļavu pilnziedā un izvēloties sev tuvos augus. Iepinot augus ar īpašu nolūku, padarīt to par skaistu rituālu. Ja augus un vainagus sargā no tiešiem saules stariem, tie saglabā krāsu un aromātu līdz nākamajiem Jāņiem.

Ik gadu jūnija beigās Līga pie Zvārtes ieža rīko semināru alternatīvi domājošiem cilvēkiem, kas ciena un novērtē augu spēku, vēlas apgūt to lietošanu, piedalīties kopīgos rituālos un dalīties pieredzē. Un atkal sajūk tās lomas – zāļu sieva, ragana vai pasākuma organizatore.

Pievienot komentāru