Praktiski
Dārzs

Sulu ieguve, nekaitējot kokam. 3 padomi bērzu sulas uzglabāšanai 0

Foto – Shutterstock

Kļavu un jo īpaši bērzu sulu tecināšana ir neatņemama mūsu sadzīves tradīcija. Lai gan tradicionāli par sulu mēnesi uzskata aprīli, pēdējos gados kļavu sulu laiks sākas februāra atkušņa laikā. Ja vien nav uzsnigusi bieza sniega sega un zeme sasalusi, dienās, kad temperatūra pakāpjas virs nulles, piesaulītes pusē kļavās jau rit salda sula.

Šis process visbiežāk asociējas ar pamatīgu urbumu kokā, tajā iedzītu tekni un sulā mirkstošu stumbru, kam piesiets polietilēna maiss, vai ar marli pārsietu spaini. Tajā gan tik un tā krājas gruži un iekļūst kukaiņi, krājas lietusūdens. Vēlāk caurumā tiek iedzīta pamatīga tapa. Taču, izmantojot mazliet atjautības, var panākt, ka sulu tecināšana kļūst ērta, higiēniska un, kas vissvarīgākais, mazāk kaitē kokam.

Dažas atziņas

Kļavu un bērzu sulas nekad netek vienlaikus. Tie, kuri apgalvo, ka no kļavām vispār neizdodas neko iztecināt, sezonu noteikti noguļ gadu no gada. Siltākos pavasaros bērzos sulas sāk ritēt ne ātrāk par 15. martu – novērojis ikšķilietis Linards Liberts, kurš nopietni pievērsies bērzu sulu ieguvei un pārstrādei.

– Agrāk vīri ik pavasari ņēma rokās pamatīgas svārpstus, urba bērzos dziļus caurumus teju trīs centimetru diametrā, mēģināja iedzīt teknes, un sulas pa stumbru bieži vien notecēja vairāk zemē nekā spainītī, – tā Linards.

Šādi urbumi bieži vien pamatīgi bojāja koku. Labāk izmantot vien 7,1 mm diametra urbi. Urbumu veic ar akumulatora urbjmašīnu, un tas ir ļoti precīzs. Urbumā var blīvi iedzīt nelielu plastikāta tapu – caurulīti. Stumbrs paliek sauss, arī skudras pat nepamana tecināšanu. Agrāk kukaiņu pilns bija gan trauks, gan caurums stumbrā.

Kanādā zinātnieki pierādījuši, ka liela diametra caurums nodrošina vien par 5% vairāk sulas nekā mazs. Ieguvums, salīdzinot ar kokam nodarīto skādi, nav tā vērts.

Sula tek pa koksnes slāni tūlīt zem mizas. To sauc par aplievu. Ja kokam gluda miza, urbuma dziļums ir līdz 5 cm, bet, ja grumbuļaina, – līdz 8 cm, ne dziļāk.

Galerijas nosaukums

Bojājumu koks spēj sadziedēt pats

Ja urbums kļavā ir tievs – 7 mm –, pēc sulu tecināšanas to var pat neaizdarīt ar tapu. Izvelkam caurulīti, pasakām paldies un atstājam līdz nākamajam gadam. Līdzīgi var rīkoties ar bērzu. Lai kādu tapiņu stumbrā iedzītu, tas būs svešķermenis. Mazo caurumiņu koks pats ātri aizaudzēs, vispirms aizdarot ar gļotu piciņu, tad aizvelkot ar mizu. Tieši gļotu piciņa neļaus stumbrā iekļūt infekcijai. Ja caurums liels, tad gan bez tapas neiztikt.

Bērzu sulu sezonu par paildzināt. Pat ieurbjot marta beigās, divas nedēļas sulas tecēs. Lapas vēl neplauks, bet šķidrums kļūs duļķainas. Tas tāpēc, ka koks mēģinās aizvērt bojājumu stumbrā. Caurulīti izvelk, un var urbt citā bērzā. Sulu sezona turpināsies. Kad sāk plaukt pumpuri, tecināšana jāpārtrauc.

Sulas iegūst vismaz no 30 gadu veca, 25 cm diametra koka un turpina nākamos 20 gadus, taču ar nosacījumu, ka urbj tievu caurumu un katru gadu citā vietā.

Lai gan tradīcijas nosaka, ka bērzā jāurbj tā dienvidu pusē, ziemeļu pusē sulas siltā, saulainā dienā tik ļoti neuzkarst un ilgāk saglabājas svaigas. Kļavai gan jāurbj dienvidu pusē, jo stumbrs ātrāk sasilst un sulas tek raitāk.

Kā rīkoties

Latvijā ir nopērkams SIA “Sula” ražots sulu tecināšanas komplekts, kas atkarībā no tirdzniecības vietas maksā ap 15 eiro. Tajā ir tapa, trīs polietilēna maisi un to metāla turētājs. Jau pa gabalu var redzēt, kā tie piepildījušies, un guvumu var ērti aiznest.

Noslēgtu sistēmu var samontēt arī paša spēkiem. Jādodas uz aptieku un jāiegādājas urīna savākšanas maisiņš. Tas maksā dažus desmitus centu, turklāt ir sterilā iesaiņojumā. Svarīgākā sastāvdaļa ir caurulīte, kam vienā galā ir garens plastmasas konuss. Vēl nepieciešams vīna balona gumijas aizbāznis un pārtikas produktiem domāta plastmasas kanna. Korķis maksā aptuveni 1,50 eiro, kanna atkarībā no tilpuma un tirdzniecības vietas 3–5 eiro. Standarta kannai derēs 43 mm diametra korķis. Tajā jāizurbj tievs caurumiņš ventilācijai. Urbumā var ievietot metāla caurulīti. Attēlā redzamajā korķī ievietota kniede, kam uzvilkta izplešanai domātā tapa.

Atliek doties uz mežu, izvēlēties koku un savienot sistēmu, kā redzams attēlā. Kokā jāurbj 7–8 mm diametra caurums. Sula būs tīra, tajā neiekļūs ne gruži, ne kukaiņi. Var izlīdzēties ar pārtikas produktiem domātajām caurulītēm, kas nopērkamas saimniecības preču veikalā. Tās maksā aptuveni 20–60 centu metrā atkarībā no diametra. Tomēr būs jādomā, no kā izgatavot plastmasas tapu, ko blīvi iedzīt urbumā, lai nebūtu noplūdes.

UZZIŅA

>> Kļavām sulas ir saldākas nekā bērziem, jo tajās ir vairāk cukura. Vitamīnu nav daudz, toties ir vērtīgas minerālvielas un citas bioloģiski aktīvas vielas, kas nepieciešamas organismam.

>> Kļavu un bērzu sulas lieliski attīra organismu un uzlabo vielmaiņu, neizraisa alerģiju. Pavasarī noteikti vajag izmantot attīrīšanās kursu – vismaz 10 dienas dzeramā ūdens vietā dienā izdzert 2 l kļavu vai bērzu sulu, vienlaikus baudot vieglu ēdienu. Visvērtīgākas tās ir 3–4 stundas pēc tecināšanas, bet diemžēl ar katru stundu zaudē lielu daļu vērtīgo vielu.

>> Kļavu sulas var lietot arī skaistumkopšanā – mazgāt seju, matus. Ar sasaldētām vasarā var lieliski atsvaidzināt sejas ādu.

>> Sulas vislabāk tecināt saulainā vietā, uzkalniņā, pēc iespējas tālāk no lielceļiem.

>> Bērzam ar nokareniem zariem sulas parasti ir garšīgākas.

LA.lv
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Māja bez pelējuma un puves? Palīdzēs kārtīgs jumts un pareiza ēkas konstrukcija 1
18 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Uzzinām vairāk par bumbieru šķirnēm: populārākās, izturīgākās, ar lielākajiem augļiem 2
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
12 populāras suņu šķirnes, kas nav piemērotas saimniekiem – iesācējiem
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Taksistu konflikts lidostā: policija sāk lietvedību
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Pie Latvijas jūras robežas manīta Krievijas bruņoto spēku lidmašīna
40 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Krievijai esot piekļuve Lielbritānijas vīzu apstrādei
1 stunda
LA
LA.lv
Dabā
Svētku priekšvakarā izdemolēta populārā Kaņiera niedrāja laipa Ķemeros
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Sestdien vietām nedaudz līs
3 stundas