Citas tiesības, Manas tiesības

Sudraba pieclatnieks: par cik šobrīd to iespējams pārdot?

sudrabapieclatnieks_milda

Kādreiz speciālā iepakojumā bija nopērkama piecu latu monēta, uz kuras aversā atradās sievietes attēls, reversā – Latvijas ģerbonis, 1931 (gadskaitlis) un uzraksts “Pieci 5 lati”. No kāda metāla šī monēta bija izgatavota, un kāda ir tās realizācijas cena? V. LOCĀNS MADONAS NOVADĀ

Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns teic, ka jautājuma uzdevējs, visticamāk, domājis leģendāro sudraba pieclatnieku ar Mildas attēlu. Šai monētai akadēmiķis J. Stradiņš pat veltījis īpašu referātu. Savulaik Londonā kaltās monētas svars bija 25 grami, nevis standarta svars – 31,1 grams (Trojas unce); diametrs – 37 milimetri, bet sudraba saturs šajā monētā bija 83,5%, kas ir zemāks par LBMA (London Bullion Market Association) noteiktajiem standartiem (99,9% un augstāk).

latnieks_1990Piecu latu monētas uz Rīgu no Londonas atveda un laida apgrozībā 1929.  gada 23. decembrī, un tās guva ļoti lielu piekrišanu, pie Bankas pat veidojušās garas rindas. Aversā tik tiešām ir grafiķa Vilhelma Krūmiņa un mākslinieka Riharda Zariņa veidotais Latvijas ģerbonis, bet reversā – jaunava ar vārpām pāri plecam, biezu matu pīni, vainadziņu un apkaklīti tautastērpam raksturīgā ornamentikā. Tam bija jāsimbolizē Latvija kā agrāra valsts ar augstiem morāles un ētikas kritērijiem. Tagad šo monētu iespējams nopirkt par aptuveni 20 eiro.

Vairāk par monētas numismātisko vērtību un to, cik tā izplatīta numismātu vidē ir patlaban, varat uzzināt internetā: http://rns.lv/lv/home/, kā arī sazinoties ar Latvijas vadošo numismātu Madi Gerbaševski.

1 komentārs

Pievienot komentāru