Praktiski
Dārzs

Veldzei un skaistumam. Kā pašu spēkiem izveidot strūklaku dārzā0

Foto: Hirundo/SHUTTERSTOCK

Pagalmu pie mājas var greznot ne tikai gaumīgi iekārtota puķu dobe vai košumkrūmu stādījumi, bet arī neliela strūklaka. Tekošs ūdens uz cilvēka prātu iedarbojas nomierinoši, un strūklaka dārzā var kļūt par lielisku vietu, kur relaksēties un smelties enerģiju.

Vieta jāizvēlas rūpīgi

Tas ir svarīgi, jo, piemēram, atklātā un saulainā vietā ierīkotā strūklakā ūdens ātri iztvaikos, sāks ziedēt. Nevajadzētu strūklaku ierīkot tiešā koku un krūmu tuvumā, jo saknes to var sabojāt, ūdenī birs lapas un sīkie zari, un tas kļūs duļķains un nepatīkami odīs.

Strūklakai ieteicamākā vieta ir aizvēja puse, ne tuvāk par pusmetru no ēkām un dārza mēbelēm, kas ūdens šļakatu dēļ pastāvīgi būs mitras. Jāņem vērā, ka vairuma strūklaku darbināšanai būs vajadzīgs sūknis un līdz ar to arī elektrība. Efektīgi izskatās strūklaka, kura krēslā ir izgaismota. Vēlams, lai strūklakai būtu glīts fons un to varētu redzēt no dažādām dārza vietām.

Trīs risinājumi ūdens piegādei

Ūdeni strūklakā var nodrošināt, izmantojot ūdensvada ūdeni, rezervuāru, kurš spiedienu rada līmeņu atšķirības dēļ, sūkni, kurš rada strūklakas baseinā iepildītā ūdens cirkulāciju.

1. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

Ūdensvada ūdens izmantošana ir pats neekonomiskākais un dārgākais risinājums (1. zīmējums) – būs jāmaksā par patērēto ūdeni un jāizdomā, kur novadīt caur strūklaku izplūdušo ūdeni.

2. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

Izvēloties rezervuāru, būs vajadzīga tvertne, kas novietota augstāk par strūklaku. Šādas sistēmas trūkumi – salīdzinoši zems spiediens, ūdens ātri kļūst duļķains, regulāri jākontrolē ūdenslīmenis tvertnē (2. zīmējums).

3. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

Risinājums ar sūkni ir viens no praktiskākajiem (3. zīmējums). Var regulēt ūdens spiedienu un līdz ar to strūklakas augstumu, nodrošināt pastāvīgu ūdens cirkulāciju. Var izmantot gan iegremdējamos, gan krastā novietojamus sūkņus. Visbiežāk izmanto iegremdējamos sūkņus, kurus nostiprina zem ūdens līmeņa. Tie paliek neredzami, un netraucē arī to darbības izraisītais troksnis. Lētākie modeļi nopērkami, sākot no 25 eiro.

Svarīgi arī izvēlēties piemērotu materiālu strūklakas baseinam. Tirdzniecības vietās nopērkami jau gatavi dažādas formas un tilpuma plastmasas baseini. Cena – sākot no 100 eiro. Tilpni, protams, var izveidot katrs pats, izklājot to ar baseiniem paredzēto plēvi. Viens metrs (6 m platas plēves) maksā nepilnus 17 eiro. Noteikti nevarēs iztikt bez filtra, ko uzstāda pirms sūkņa.

Sāk ar baseina bedri

Kad vieta un strūklakas baseina forma izraudzīta, var ķerties pie rakšanas. Par optimālo tiek uzskatīts 40–50 cm dziļš strūklakas baseins. Tā sānus un apakšu rūpīgi nolīdzina, uzber aptuveni 5 cm biezu smilšu kārtu un rūpīgi noblietē. Ieklāj baseiniem domāto plēvi tā, lai malas būtu augstāk par izraktā padziļinājuma malām. Ja ar vienu plēves gabalu nepietiek, lieto vairākus, veidojot 15 cm platus pārlaidumus un materiālu salīmējot ar tam domāto līmi (250 ml līmes iesaiņojums nopērkams par aptuveni 10 eiro).

Virs plēves uzber smalku šķembu vai grants kārtiņu. Materiālam jābūt tīram – bez māla piejaukumiem, pretējā gadījumā ūdens būs vairākas reizes jānomaina, līdz tas kļūs dzidrs. Vietā, kur novietosiet iegremdējamo strūklakas sūkni, šķembas nav jāber. Šajā vietā uzstāda 10 litru tilpuma spaini, kura sānos izurbti vairāki caurumi, veidojot pašizgatavotu ūdens uztvērēju. Spaini nolīmeņo, lai tajā novietotais sūknis strūklu raidītu tieši uz augšu. Spaiņa apakšā ieber 5–7 cm kārtu smalko šķembu stabilitātei.

Dekorācijai – akmeņi

Baseina malas izliek ar akmeņiem, kas tam piešķirs dekoratīvu izskatu un vienlaikus paslēps plēvi. Pirms novietošanas akmeņi rūpīgi jānomazgā. Ja akmeņu pietiekami, tos brīvi var izvietot baseina apakšā uz smalkajām šķembām – tie glīti izskatīsies dzidrajā ūdenī.

Ūdens uztvērējā ievieto sūkni, savukārt uz baseina gultnes starp akmeņiem nostiprina tā elektrokabeli. Ap spaini (ūdens uztvērēju) sakārto akmeņus, lai nomaskētu plastmasas konstrukciju.

Baseinu piepildot ar ūdeni, jāraugās, lai ūdens strūkla neizskalotu šķembas vai granti. Tāpēc uzpildīšanas laikā šļūteni vislabāk ievietot ūdens uztvērējā. Kad baseins piepildīts, strūklaku var ieslēgt.

Darbošanās ir vienkāršāka, ja iegādājas jau gatavu baseina tvertni, taču tad jāiztiek ar tādu baseina formu, kādu iespējams nopirkt.

Var iztikt bez baseina

4. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

Ja nav iespējas ierīkot strūklakas baseinu vai arī tā uzturēšana šķiet pārāk sarežģīta, var iztikt bez tā, turklāt visus darbus paveicot vienā dienā. Lai izgatavotu šādu strūklaku (4. zīmējums), būs nepieciešama plastmasas tvertne, iegremdējamais sūknis, filtrs, plēves gabals, izturīgs metāla siets, smiltis un akmeņi dekorēšanai.

Izvēlētajā laukumiņā izrok 10 cm dziļu padziļinājumu, tā centrā – bedri tvertnei. Tvertni novieto tā, lai būtu horizontāli. Ap to izveido 5 cm biezu smilšu spilvenu. Tad iepilda ūdeni, atstājot 5 cm augstas malas brīvas. Ievieto sūkni, sprauslu un sistēmu noregulē tā, lai ūdens lītu atpakaļ tvertnē, nevis ārpus tās. No plēves izgriež apli un novieto virs smilšu spilvena. Apļa centrā veido iegriezumu un malas ieloka tvertnē. Vairākus metāla stieņus novieto šķērsām konstrukcijai un uz tiem izvieto metāla sietu ar atveri strūklakas sprauslai. Konstrukciju dekorē ar rūpīgi nomazgātiem akmeņiem, vienlaikus nomaskējot sūkņa elektrokabeli. Atliek tikai to pievienot elektrotīklam.

Saistītie raksti

Šie ir tikai daži risinājumi. Strūklakas formu spēj ierobežot tikai tās ierīkotāja fantāzija un tehniskās iespējas. Interesanti izskatās strūklaka, kas izveidota mucas, neliela koka kubla, krūkas vai ūdensdzirnavu rata formā.

Ziemā tvertni iztukšo un strūklaku pārsedz ar plēvi, lai starp akmeņiem nesakrātos netīrumi.

Strūklaka dārzā – ar un bez baseina
LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Cik ilgi var saņemt bezmaksas asistenta pakalpojumus? Atbilde lasītājai
18 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Plūmju marmelāde ar klunkšķīti ruma
18 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kā radās Cēzara salāti? + Recepte
18 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
“Dodiet zāles, kas “nededzina” acis!”. Liegs receptē rakstīt konkrēta ražotāja zāļu nosaukumu
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Pirmās prognozes par laiku nedēļas nogalē un jūlija izskaņā
18 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
“Maxima” paziņo par ugunsdrošības apmācībām veikalos visā Latvijā
13 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Skaidrītei bail teikt, cik liels ir parāds: 8200 eiro par dzīvokli
57 minūtes
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Latvijas problēma nav prezidenta un viņa kundzes garderobe un inaugurācijas ceremonija! Problēma esam mēs 3
2 stundas