Praktiski
Dārzs

Steidzies savākt ārstniecības augus! Zāļziņa padomi0

Foto-BOKEH STOCK/Shutterstock

Zāļzinis Jānis Ulmis Limbažu pagasta Lādē savā ārstniecības augu ekspozīcijā un dabā steidz vākt ārstniecības augus. Tagad ir šim darbam piemērotā mēness fāze. Šogad viss zied agrāk un vienlaicīgi, tādēļ nedrīkst kavēties.

Lakstu vākšanai svarīgi izvēlēties jauna, augoša vai pilnmēness fāzi. Dilstošā mēnesī augu virszemes daļās labuma būs mazāk.

Kad augi savākti, tos tūliņ pēc atnešanas mājās sagriež. Nelielus daudzumus sasmalcina ar nazi. Zāļzinis savā saimniecībā lieto speciālu giljotīnu. Sasmalcinātos augos esošās vērtīgās vielas saglabāsies vislabāk. Drogu lakstus izklāj plānā kārtā un novieto tumšā, siltā, labi vēdināmā telpā. Svarīgi, lai augi strauji zaudētu mitrumu. Šim nolūkam var lietot pat ventilatoru, ja nav lauku bēniņu vai šķūņa ar labu caurvēju. Kad augi izkaltēti sausi tā, ka kraukšķ, tos liek aizvākojamās stikla burkās vai lina maisiņos un uzglabā tumšā vietā. Augus ilgi neatstāj žāvēties, jo tajos var ieviesties kukaiņi, kodes.

!!! Ārstniecības augu buntītes virtuvē pie sienas kalpo tikai dekoram.

Jāņu laika ziedu bagātība šogad vācama daudz agrāk nekā parasti. Katram savām vajadzībām ieteicams ievākt galegu, lucernu (vāc lakstus ar visiem ziediņiem). Lieliski noder tādas nezāles kā nātres (vāc lapas, ziedus, sēklas) un vībotnes. Gārsas lapas palīdzēs pret podagru, artrītiem un citām kaulu un locītavu vainām. Tīruma kosa ir vērtīgs silīcija avots un palīdz arī pret locītavu problēmām.

Sevišķi vērtīgas un aromātiskas tējām ir upeņu lapas.

Izcils līdzeklis pret saaukstēšanos, temperatūras pazemināšanai ir aveņu dzinumi ar visiem ziediem un ogām. Arī gardi kā tēja.

Sirds mātere der sirdsslimību gadījumos, bet tai ir arī nomierinošs efekts (2–3 reizes spēcīgāka par baldriāniem). Harmonizējoša iedarbība un garda tēja būs no vīgriezēm. Daudzviet jau sāk ziedēt ugunspuķes (der imūnsistēmas stiprināšanai, onkoloģisku problēmu gadījumos).

Daļu augu ievāc tējām, daļu izlieto zaļajos kokteiļos. Zaļajiem kokteiļiem derēs dažādu augu lapiņas, ziedi, pumpuri, kas sablendēti kopā ar gurķi, banānu, ābolu vai citu sezonai raksturīgu augli vai dārzeni. Šāds kokteilis gan stiprina imunitāti, gan aizstāj kādu ēdienreizi.

Augiem piemīt spēcīgas iedarbības spējas, tādēļ zāļzinis neiesaka tos lietot pa vienam veidam vien, turklāt ilgstošu laiku. Protams, izņēmumu gadījumi ir tad, ja augus lieto ārstnieciskos nolūkos. Taču par nopietnu augu lietošanu vislabāk būtu aprunāties ar zinošu speciālistu, nevis lietot tās uz savu roku, pēc kaimiņienes ieteiktām receptēm.

!!! Imunitātes stiprināšanai ir labi dažādu augu kompleksi, kur ir pa drusciņai no daudziem augiem.

Populārus augus no pļavas var pārstādīt dārzā. Ja dzīvo tālu no ziedošām pļavām un meža, reizēm ir grūti zināt, kad konkrētais augs zied un ir vācams (tas ir īss brīdis). Pa kādam ceram pļavā var izrakt asinszālei, vībotnei, pelašķim, madarām, ugunspuķēm (labi sējas) un iestādīt dobē. Dārzā būtu jāatvēl vieta arī izcili vērtīgo nātru pudurim.

!!! Pļavā plūc un lieto tikai labi pazīstamus augus.

LA.lv
AG
Aija Geida
Praktiski
Žāvētava augļiem un dārzeņiem. Kā izgatavot pašam
15 stundas
ĢK
Ģirts Kasparāns
Praktiski
Ko tik neizdomā. Miskaste, kura pati iztīrās
15 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
7 svarīgi jautājumi par piemiņas vietām
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/AFP
Pasaulē
Irānas sagrābtais britu kuģis noenkurots ostā; izmeklēs iespējamu sadursmi
33 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Divas pašvaldības izslēdz savus izdevumus no masu informācijas līdzekļu reģistra
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
LED gaismekļu ražotājs “Vizulo” jaunās tehnoloģijās ieguldīs vairāk nekā pusmiljonu eiro
16 minūtes
VK
Vita Krauja
Kultūra
Māksla kā vienīgais dzīvesveids. Saruna ar mākslinieku dinastijas turpinātāju Indriķi Ģelzi
5 stundas
LE
LETA
Dabā
Sestdiena būs siltākā diena kopš 1. jūlija
5 stundas