Praktiski
Dārzs

Stādām sniegpulkstenītes – tagad ir īstais laiks0

Foto: Fotolia

“Tagad ir īstais laiks stādīt sniegpulkstenītes. Ieaugsies gandrīz visas,” mudina dārzu ierīkošanas uzņēmuma Galantus projektu vadītāja Daiva Sprudzāne no Ventspils. Viņai ir jau sešu gadu pieredze sniegpulkstenīšu stādīšanā pilsētas parkos.

Lauž tradīcijas

Līdz šim uzskatīts, ka sniegpulkstenītes stāda līdzīgi kā citas sīpolpuķes. Taču prakse pierādījusi – nav jāgaida, kad nobriedīs sīpols. Bet slikti ieaugas sīpoli, kas nopirkti veikalā (jau iekaltuši).

Kamēr puķei ir ziedi un kupls lapu cekuls, tā jaunajā vietā iedzīvojas vislabāk. Ir gandrīz simtprocentīgs pieaugums. Turklāt tagad augu var labi atrast.

Sniegpulkstenītes nekad nevajag pārstādīt vienkārši pārstādīšanas pēc; jo vecāks un kuplāks cers, jo skaistāk zied.

Izvēlas piemērotu vietu

Sniegpulkstenītes ir ļoti pacietīgas, taču tām ir savas specifiskās prasības, piemēram, vecos parkos un dārzos tās nekoptas var augt pat simt gadu. Tieši pārcentīga kopšana tām ir visbīstamākā. Ja sniegpulkstenīšu augšanas vietā rudeņos sāks regulāri nogrābt lapas, iztīrīt pamežu un krūmus, puķes ies mazumā. Sevišķi jāuzmanās ar regulāru pļaušanu. Vismaz līdz Jāņiem puķīšu pļaviņu vajadzētu likt mierā.

Taču sniegpulkstenītes lieliski jutīsies zem krūmiem – gan dekoratīvajiem, gan ogulājiem, starp ziemcietēm. Svarīgi, lai pavasarī tiek saule, bet vēlāk – ir paēna.

Sniegpulkstenītes nav piemērotākās sīpolpuķes, ko stādīt regulāri koptā mauriņā. Tam labāk derēs krokusiņi.

Sniegpulkstenītes nemēslo. Tām var plānā kārtā apbērt irdenu lapu kompostu, trūdzemi, bet ne trekno dārza kompostu.

Sniegpulkstenītes var audzēt arī dārzos, kur plosās ūdensžurkas. Tās gan var sīpolus pārstādīt citur, taču tos neēdīs.

Rīkojas šādi:

1. Ar lāpstu atdur velēnu ar sniegpulkstenīšu ceru.

2. Uzmanīgi nopurina lieko augsni.

3. Saudzīgi sadala ceru. Kopā atstāj cieši saaugušos sīpolus.

4. Piemērota ir irdena augsne, vasarā noēnota vieta. Stāda tik dziļi, cik tie auguši. Aplaista. Ja nepatīk lapas un kritalas, uz tām var uzbērt lapu komposta slānīti.

LA.lv