Kopšana, Mājas

Lielā pavasara tīrīšana. Niknas ķīmijas vietā – arī ekolīdzekļi un etiķis

1. Viss pēc plāna

1no3
Foto - Shutterstock

Pavasara saules stari arvien biežāk iespīd logā, un izrādās, ka uz grāmatu skapja plaukta var zīmēt ar pirkstu putekļos, bet ainava aiz loga tinas dīvainā miglā. Tā ik gadu pienāk X diena, kad jāpagādā putekļu drāniņas, spainis un mājas uzkopšanas līdzekļi.

Lai tradicionālā ģenerāltīrīšana neievilktos uz visām brīvdienām, pa kādam mazumiņam var izdarīt katru dienu: sakārtot skapi, izslaucīt putekļus trauku skapī, izmazgāt aizkarus…

Amerikāņu mājsaimnieces aplēsušas, ka mājokļa uzkopšanai ik dienu nepieciešams ne vairāk kā 15 – 30 minūtes, lai sevi atbrīvotu no mokošas mazgāšanas, beršanas un slaucīšanas “sestdienas talkās”.

Ja tīrību neizdodas uzturēt regulāri, nepieciešams rīcības plāns katras telpas uzkopšanai. Kaut pirmajā mirklī tas šķiet muļķīgi, vēlāk pārdomātas darbības ļauj ietaupīt arī spēku un enerģiju, jo ir lielāka jēga vispirms ar putekļusūcēju iztīrīt mīkstās mēbeles un tikai pēc tam noslaucīt cietās virsmas, citādi putekļi nosēdīsies atpakaļ.

Ja ir vietas, kuru tīrīšanai nepieciešama iepriekšēja apstrāde (plīts virsma un tvaiku nosūcējs) un dezinficēšana (tualetes pods), jāsāk tieši ar tām. Pēc līdzekļa uzklāšanas var veikt ko citu un atgriezties, kad aktīvās vielas ir iedarbojušās. Šis laiks parasti tiek norādīts uz iepakojuma etiķetes.

Izmēģinot dažādus tīrīšanas paņēmienus un līdzekļus, katrai virsmai jāatrod tāds, kas tīrību palīdzēs uzturēt pēc iespējas ilgāk. Piemēram, uz datoru monitoriem, televizoru ekrāniem un aizmugurējā paneļa nosēžas mazāk putekļu, ja tos notīra ar speciālām salvetēm, kas piesūcinātas ar antistatisku līdzekli.

Slaukot putekļus no skapjaugšas, ieteicams izmantot kāpnītes vai vismaz krēslu. Strādājot ar atmestu galvu, tiek pārslogots kakls un traucēta asinsrite. Tādēļ joki mazi – var sareibt galva vai uznākt ģībonis.

Ja uzkopšanā paredzēts izmantot ķimikālijas, jānodrošinās ar cimdiem. Jutīgiem cilvēkiem – ar alerģiju vai astmatiķiem – pavasara tīrīšana ir nopietna operācija, tādēļ var būt nepieciešams arī respirators. Tāpēc arī nepieciešamo lietu saraksts katram jāsastāda pašam.

  1. Viss pēc plāna
  2. Ekoloģija vai ekonomija?
  3. Gadiem pārbaudīts

Pievienot komentāru