Praktiski
Mājas

Spēles ar fotogrāfijām. Izmanto attēlus interjera atsvaidzināšanai!0

Foto: Fotolia

Par izteiksmīgu interjera dekoru var kļūt foto­grāfijas, kas kārtotas pie sienas dažādos rāmjos vai apvienotas kolāžā. Ja tās nolemts izmantot kā nemainīgu dekoru, labāk tās ierāmēt, bet, ja dekorācija mainās bieži, var izkārtot arī it kā nevērīgi, kombinēt vienā lielā rāmī, stiprināt pie stieples ar knaģiem, ievietot caurspīdīgās stikla burkās utt.

Tikai jāņem vērā, ka rāmis fotogrāfiju ne tikai prezentē, bet arī aizsargā, tāpēc fotogrāfijas bez rāmja ātri deformēsies, izbalēs un iegūs nolocītus stūrus utt.

Fotogrāfijas var ierāmēt koka, plastmasas un alumīnija rāmjos ar vai bez kartona ietvara (paspartū). Var izmantot arī tikai divus stiklus, starp kuriem iestiprina fotogrāfiju.

Koka rāmji vairāk piemēroti gleznām – tie var būt gan gludi, gan ar rieviņām, gan grezni ar dažādiem dekoriem. Fotogrāfijām labāk izvēlēties gaiša koka rāmi, lai tas neradītu smagnēju iespaidu. Plastmasas rāmji ir vieglāki un lētāki par koka rāmjiem. Nereti tie tikai imitē koka faktūru, lielākoties gludi vai ar rievām dažādos toņos, ar sudraba, bronzas vai zelta krāsas pārklājumu. Alumīnija rāmji vizuāli vismazāk piesaista uzmanību un ir fons attēlam. Tie ir gan gludi, gan ar rieviņām, spīdīgi un matēti.

Foto: Fotolia

Ierāmēšanā var izmantot arī dažādus stikla veidus – parasto (2 mm biezu), gaismu neatstarojošo stiklu, kā arī muzeja stiklu, kas ir ultravioleto gaismu aizturošs stikls ar neatstarojošu jeb matētu virsmu. Fotogrāfi labāk iesaka izvēlēties nevis masveida produkcijas lētos rāmjus, bet kvalitatīvus rāmjus ar gaismu neatstarojošu stiklu.

Ja paredzēts izvietot vairākas fotogrāfijas vienkopus, labāk izvēlēties vienādus rāmjus.

Tā dažādu izmēru foto radīs sakārtotāku iespaidu. Ja nav īstas pārliecības, ka uzreiz izdosies fotogrāfijas sakārtot harmoniskā kompozīcijā, interjera dizainere Natālija Griškova iesaka: “Lai kompozīcija izdotos acij tīkama, vispirms var no papīra izveidot fotogrāfiju piegrieztnes attiecīgos izmēros un mēģināt tās izkārtot pie sienas, līdz atrasts vislabākais sakārtojums. Pēc tam papīra lapas aizstāj ar fotogrāfiju rāmīšiem.”

Telpām, kur ikdienā notiek lielāka rosība, – priekšnamos, dzīvojamās istabās, kāpņu laukumiņos –, piemērotas būs dabas ainavas, ceļojumu bildes vai pilsētainavu foto­grāfijas, bet klusākās telpās iederēsies ģimenes bildes. Mākslas foto vislabāk tiks novērtēti viesistabā, tur lielākoties ir vairāk gaismas un telpas, kur atkāpties. Vairāk brīvas telpas jāparedz arī liela apjoma fotogrāfijām un izdrukām. Atraktīvu sienas plakni var iegūt, ja fotogrāfiju izdrukā uz pašlīmējošas plēves, ar ko aplīmē, piemēram, kādu starpsienu, bīdāmu sienu, skapja paneli utt. Fotogrāfiju iespējams izdrukāt arī uz auduma un lietot kā aizkaru.

LA.lv