Praktiski
Manas tiesības

Speciālās auto stāvvietas invalīdiem: var izmantot arī šoferis, kurš pārvadā invalīdu0

Foto – Tjasa Razinger/Shutterstock

Vai invalīda ar kustību traucējumiem (II invaliditātes grupa) draugs var saņemt invalīdiem paredzētos atvieglojumus (piemēram, novietot auto tuvāk pie veikaliem un iestādēm speciāli tam paredzētās stāvvietās), ja viņš ar savu mašīnu palīdz invalīdam nokļūt tur, kur nepieciešams. Kādi dokumenti nepieciešami, lai būtu tāda iespēja? ARTŪRS VALKĀ

Labklājības ministrijas Sociālās iekļaušanas politikas departamenta vecākais eksperts Einārs Grāveris informē, ka Ceļu satiksmes noteikumu 246. punkts paredz: automobiļiem, kurus vada personas ar invaliditāti ar pārvietošanās traucējumiem (kurām ir tiesības arī uz valsts sociālo pabalstu transporta izdevumu kompensēšanai, jo ir apgrūtināta pārvietošanās), kā arī automobiļiem, kuru pasažieri ir personas ar invaliditāti ar pārvietošanās traucējumiem vai personas ar I grupas redzes invaliditāti, automobiļa salonā pie priekšējā stikla atļauts novietot invalīdu stāvvietu izmantošanas karti.

Tātad arī draugs var izmantot invalīdiem paredzēto autostāvvietu, ja viņa pasažieris ir invalīds, kuram tas pienākas. Karti izsniedz Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD), pamatojoties uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) atzinumu.

Lai CSDD varētu izsniegt stāvvietu izmantošanas karti, personai jābūt noteiktai invaliditātei, kā arī jābūt izsniegtam VDEĀVK atzinumam par medicīnisko indikāciju noteikšanu vieglā automobiļa speciālai pielāgošanai un pabalsta saņemšanai transporta izdevumu kompensēšanai, kas dod tiesības saņemt arī personu ar invaliditāti stāvvietas izmantošanas karti.

Atzinuma izsniegšanas kritēriji ir noteikti Ministru kabineta Noteikumi par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību 9. pielikumā.

LA.lv