Praktiski
Dārzs

Soja veselīgam uzturam – audzēšanas padomi no Baltinavas zemnieka Ulnicāna 16


Soja
Soja
Foto – Dainis Ulnicāns

Kur var iegādāties sojas sēklas maisos, vismaz 50 kg? Kāda ir izsējas norma? VALENTĪNA AGLONAS NOVADĀ

Sojas pupas sēj, kad iesilusi augsne – aptuveni 15.–20. maijā. Ja nav gaidāmas salnas, to var darīt jau aprīļa beigās. Optimāls sējas dziļums ir apmēram 5 cm. Nevajag sēklas iepriekš mērcēt, bet labāk sēt sausas mitrā zemē, kad nolijis lietus. Sējot sausā laikā, pupas var neuzdīgt.

– Aizvadītais pavasaris bija ļoti agrs, tāpēc sējām agri smilšainā, sausā augsnē. Diemžēl uznāca sausuma periods, puse sēklu nesadīga. Iegūtā raža – vien tonna no hektāra. Labos gados sojas ražība mūsu saimniecībā ir ap 2 t no hektāra, – stāsta lauksaimnieks no Baltinavas novada Dainis Ulnicāns, kurš ar sojas pupu audzēšanu nodarbojas piekto gadu.

– Pavasarī līdz ziedēšanai šie tauriņzieži nav tik prasīgi pēc siltuma, taču tiem nepieciešams mitrums. Vēlāk, kad sāk veidoties pākstis, augiem vajag daudz siltuma, +18…+25 °C.

Pirms sējas augsni sastrādā 20–25 cm dziļi, papildinot ar satrūdējušiem kūtsmēsliem. Ieteicamais attālums – 15 cm starp stādiem un 40 cm starp rindām. Veģetācijas periodā augsni regulāri rušina, apkaro nezāles.

Sojas pupiņas novāc ne ātrāk kā pēc lapu nobiršanas (septembra beigās, oktobra sākumā). Pākstis ir mazas, katrā nobriest 3–4 sēklas. Nenobriedušas pupiņas ir iegarenas, bet sakaltušas sēklas ir mazas un apaļas kā zirņi.

UZZIŅA

KUR IEGĀDĀTIES SĒKLAS

Agrīno sojas pupiņu sēklu par 2,50 eiro kilogramā var iegādāties pie Daiņa Ulnicāna Baltinavas novadā, tālr. 26369177. Šķirnes nosaukums nav zināms, bet sēkla audzēta Latvijā.

Nelielā daudzumā sojas sēklas piedāvā veselības veicināšanas biedrība “Ābolīt’s” Liepājā, tālr. 26810194.

LA.lv