Praktiski
Dārzs

Smiltsērkšķiem radīts jauns pēcnācējs ar raženām ogām, kas spēj augt ziemeļos0

‘ Eva’

Vai smiltsērkšķiem ir izveidota kāda jauna šķirne ar ļoti lielām ogām? DACE PĀRGAUJAS NOVADĀ

Pēc Smiltsērkšķu audzētāju apvienības vadītāja Andreja Brūveļa teiktā, jaunums Latvijā ir Arhangeļskas zinātnieces Natālijas Demidovas radītā šķirne ‘Eva’. Krustojums veidots no Sibīrijā un Botnijas līča ziemeļu daļā audzētiem augiem, tāpēc radies pēcnācējs ar raženām ogām, kas spēj augt ziemeļos. Atkarībā no mitruma apstākļiem ogas sver 0,8–1 g. Šķirni pirms diviem gadiem sāka izmēģināt sešās vietās Somijā, bet, lai novērtētu ziemcietību ziemeļos, jāpaiet vēl trim gadiem. Pirmie izmēģinājumi izskatās ļoti cerīgi.

Šķirnes bioķīmiskā īpatnība ir tā, ka atšķirībā no citām mūsu reģionā augošām smiltsērkšķu šķirnēm šai ir mazāk skābas ogas. Kopējā ražība no krūma ir vidēja (‘Botaņičeskaja Ļubiķeļskaja’ un ‘Mary’ ir ražīgākas), jo ‘Eva’ neveido lielas ogu vāles. Latvijas apstākļos to var uzskatīt par agrīnu šķirni, kam ogas vācamas no augusta vidus līdz septembra sākumam. Šķirnei ir izteikti tumšas lapas ar ļoti lielu hlorofila daudzumu, kas ir raksturīgi ziemeļu augiem. Komercaudzētājiem Latvijā ‘Eva’ varētu šķist ne pārāk kārdinoša, jo nav tik ražīga kā citas, taču vērtīgākā īpašība ir ilgi vācamās ogas, kas saglabā stingrību un nepārgatavojas tik ātri.

Šī ir pirmā lielogu šķirne, kas selekcionēta Somijai, Zviedrijai, Norvēģijai un citām ziemeļu valstīm. Tiesības pavairot un pārdot vairumtirdzniecībā ‘Evas’ stādus pieder Andrejam Brūvelim.

LA.lv